Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 07 Geg 2024 21:21

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 2 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: 07 Lie 2008 16:54 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
M.Vitkūnas. Ar priešraketinis skydas būtų naudingas Lietuvai?


Manvydas Vitkūnas, „Valstiečių laikraštis“
2008 liepos mėn. 5 d.

    Aukštų JAV pareigūnų teigimu, jei žlugtų Vašingtono derybos su Varšuva dėl raketų perėmėjų dislokavimo, alternatyva lenkiškajam projektui galėtų būti raketų dislokavimas Lietuvoje.

    Išvykęs vizito į JAV, Lietuvos premjeras Gediminas Kirkilas šią savaitę susitiko su itin aukšto rango amerikiečių pareigūnais - viceprezidentu Dicku Cheney’iu, valstybės sekretore Condoleezza Rice ir Pentagono vadovu Robertu Gatesu. Toks išskirtinis amerikiečių dėmesys Lietuvos premjero vizitui – ne atsitiktinis. Nors Lietuvos pareigūnai iki pat vizito pradžios atkakliai neigė, kad tarp kitų klausimų Vašingtone bus aptariama ir galimybė dislokuoti Lietuvoje JAV priešraketinės gynybos sistemos (PRG) elementus, pokalbiai šia tema įvyko.

    Kaip praneša „Elta“, Pentagono vadovas R.Gatesas premjerui G.Kirkilui pareiškė, kad „jeigu dabar su Lenkija vedamos derybos dėl gaudomųjų raketų dislokavimo baigtųsi be rezultatų, Lietuva taptų „gera alternatyvia aikštele“ geografiniu požiūriu“. Susitikimo detales paviešino R.Gateso atstovas spaudai Geoffas Morellis. Pasak jo, ministras informavo pašnekovą, kaip realizuojama PRG kūrimo programa, ir pabrėžė, kad Vašingtonas vis dar tikisi susitarimo su Varšuva. „Premjeras leido suprasti, kad jo Vyriausybė pasirengusi apsvarstyti raketų dislokavimo galimybę, ir ministras pareiškė esąs dėkingas už tai“, - sakė G.Morellis.

    Taigi JAV aiškiai pasakė Lietuvai, kad mūsų šaliai gali būti siūloma įsileisti strategiškai svarbią JAV karinę bazę, o Lietuva atsakė, kad yra pasirengusi tokią galimybę svarstyti.

    Kas gi ta amerikiečių priešraketinės gynybos sistema, populiariai vadinama priešraketiniu skydu, kaip ji veikia ir ką duotų mums tokios bazės įkūrimas Lietuvoje?

Kas ta PRG?


    JAV priešraketinės gynybos sistema – tai sudėtingas techninių priemonių, leidžiančių perimti ir sunaikinti priešo raketas, nukreiptas prieš JAV ir jų sąjungininkes, kompleksas. Taip trumpai būtų galima nusakyti PRG esmę.

    Kalbant paprastai – jei iš kokios nors Vakarams priešiškos šalies (pvz. Irano ar Šiaurės Korėjos) būtų paleista raketa, ir ji skrietų į JAV, Kanadą ar kitą regioną (pvz. Vakarų ar Vidurio Europą), amerikiečių kosminis palydovas tai užfiksuotų ir perduotų informaciją į priešraketinės gynybos vadavietę, esančią JAV. Iš čia būtų koordinuojami priešo raketos sekimo ir sunaikinimo veiksmai. Skriejančią raketą sektų ne tik kosminiai palydovai, bet ir laivuose bei sausumoje esantys radarai. Kai raketą perimtų ugnies valdymo radaras, link skriejančios raketos būtų paleista raketa perėmėja, nuo kurios atsiskyrusios kovinės galvutės turi numušti atakuojančią raketą. Raketa būtų numušta už tūkstančių kilometrų nuo raketų perėmėjų bazės (tarkime, dislokuotos Lietuvoje) dideliame aukštyje. Didžiuma raketų skeveldrų sudegtų iki nukrisdamos ant žemės.

    Šiuo metu JAV PRG svarbiausi objektai dislokuoti Kalifornijoje, Aliaskoje ir kai kuriose Ramiojo vandenyno salose. Amerikiečiai suinteresuoti stiprinti priešraketinį skydą ir patikimai uždengti juo ne tik savo teritoriją, bet ir Europą. Ideali vieta antrajai skydo daliai – Rytų Europos šalys. Dėl ugnies valdymo radaro statybos amerikiečiams iš esmės pavyko susitarti su Čekija, o derybos su Lenkija dėl raketų perėmėjų bazės statybos stringa. Todėl Vašingtonas kaip rezervinį variantą pasirinko Lietuvą. Net jei derybos su Lietuva ir neprasidės, vien jau kalbos, kad Lietuva gali tapti alternatyva Lenkijai, yra puikus būdas paspausti Varšuvą.

    Derybos su Lenkija įstrigo, nes Varšuva pareikalavo iš Vašingtono milžiniškų kompensacijų už leidimą statyti raketinę bazę. Iš pradžių lenkai svajojo apie 6 milijardus (vėliau sumažino apetitą iki 2 mlrd.) dolerių bei naujausią amerikietišką ginkluotę savo kariuomenei. Amerikiečiai pareiškė, kad galima kalbėti apie dešimčių ar šimtų milijonų dolerių paramą Lenkijai, bet tik ne apie milijardines sumas.

Kodėl pyksta rusai?


    Rusiją amerikiečių priešraketinio skydo statybos Rytų Europoje idėja siutina. Būtent - ne gąsdina, o siutina. O juk bijoti nėra ko – PRG yra išimtinai gynybinio pobūdžio sistema. Ji negali smogti antžeminių smūgių. Ji tik perima ir numuša priešo raketas. Tad grėsmę Rusijai ji gali kelti vienu atveju – jei Rusija sumanytų smogti Vakarams, kas prilygtų košmariško filmo scenarijui ir yra iš esmės neįmanoma.

    Šaltasis karas dabar vyksta ne karinėje, bet politinėje bei ekonominėje plotmėse. Tačiau Maskva siunta, ragina Čekijos, Lenkijos, o dabar jau ir Lietuvos politikus susimąstyti, ką jie daro, kaip jie rizikuoja pabloginti santykius su Rusija. Panašius raginimus jau girdėjome, stodami į NATO. Tada, kaip ir dabar, kaip atsaką į NATO pajėgų plėtrą jie žadėjo didinti karinę grupuotę Kaliningrado srityje. Tačiau Kaliningrado sritis ir taip dar nuo sovietmečio yra labiausiai militarizuotas Europos regionas. Kaip jie stiprins Kaliningrado grupuotę: įves dar keliolika tūkstančių pėstininkų, besirengiančių smogti NATO šalims? Nesąmonė, nes tokio smūgio nebus.

     Juk Kremliuje sėdi ne bepročiai. Dislokuos taktinį branduolinį ginklą? Vėlgi neaišku, kokiu tikslu. Rusija savo vakarinėse srityse turi pakankamai karinių dalinių, disponuojančių ginklais su branduoliniais užtaisais. Vienintelis dalykas, ką rusai padarytų Kaliningrade – pasistatytų galingą radioelektroninio šnipinėjimo bazę, kuri sektų amerikiečių PRG bazės Lietuvoje arba Lenkijoje veiklą. Rusai nebijo amerikiečių PRG, nes ji iš principo nekelia jokios grėsmės Maskvai, nebent ši pradėtų branduolinį karą. Tačiau rusus siutina, kad jų tradiciniai oponentai amerikiečiai turi stiprias pozicijas Baltijos šalyse ir Vidurio Europoje, kurios ilgą laiką buvo rusų okupuotomis teritorijomis ar bent jau įtakos sfera. Netgi kai Zoknių aviacijos bazę buvo nuspręsta paversti nedidelę NATO oro policijos misiją aprūpinančia baze, rusai mušė pavojaus varpais, o vėliau nutilo. Taip būtų ir nusprendus Lietuvoje dislokuoti PRO sistemos raketas: iš pradžių daug triukšmo, o vėliau – susitaikymas ir agresyvaus tono prislopinimas.

Tinkamos vietos – Šiaurės Lietuvoje?


    Derybos su Lietuva dėl PRG bazės statybos dar neprasidėjo, ir neaišku, ar išvis prasidės. Gal amerikiečiai pagaliau susitars su lenkais, o gal naujasis JAV prezidentas (jei juo taps ne konservatorius Dž.Makeinas, bet respublikonas B.Obama) kuriam laikui nuspręs pristabdyti PRG elementų dislokavimą Rytų Europoje. Visgi labai svarbu, kad, jei derybos prasidės, Lietuvos pusė laikytųsi kelių esminių principų. Pirmiausia – amerikiečiai turi suteikti techninio ir ekologinio saugumo garantijas, kad aplink bazę atsidursiančių gyvenviečių žmonės jaustųsi saugūs. Antra – atlygis Lietuvai už bazių įsileidimą. Tai galėtų būti ne tik ekonominė pagalba, techninė parama Lietuvos kariuomenei, bet ir politiniai sprendimai (pvz. dėl bevizio režimo taikymo į JAV vykstantiems Lietuvos piliečiams). Svarbu nenusipiginti, bet ir neužsiplėšti per daug, kad neatsitiktų kaip besotišką apetitą pademonstravusiems lenkams.

    Esminis dalykas, kalbant apie galimybę dislokuoti PRG bazę vienoje ar kitoje vietovėje, – viešumas. Jei derybos su amerikiečiais prasidės, būtina nuolat, žmonėms suprantama kalba aiškinti, kas tas priešraketinis skydas, kaip jis veikia. Antraip rezultatas bus kaip Lenkijoje: pasklido gandai, kad šios raketos bus su branduolinėmis galvutėmis, skleidžiančiomis radiaciją (nesąmonė), kad raketų numušinėjimas vyks tiesiog virš bazių, ir skeveldros kris ant gyventojų galvų (antra nesąmonė). Žmones gąsdina tai, ko jie nepažįsta ir nežino. Todėl visuomenės informavimas turėtų tapti prioritetu.

    Bazės įkūrimas Lietuvoje atneštų mūsų kraštui ir ekonominės naudos. Bazes aptarnautų gausus amerikiečių personalas. Vakarų šalių patirtis rodo – miestai, šalia kurių yra JAV bazės, gauna didelės ekonominės naudos ir nemenkų įplaukų į paslaugų, prekybos sektorių.

    Kur tokia bazė Lietuvoje galėtų būti dislokuota? Atsižvelgiant į vietas, kurios buvo numatytos Lenkijoje, galime pamodeliuoti ir potencialias raketų aikšteles Lietuvoje. Lenkijoje vietos bazei buvo ieškoma toliau nuo sienos su Kaliningrado sritimi ir Baltarusija (kad apsunkintų šių šalių žvalgybos darbo, nes galimi radioelektroniniai trikdžiai). Buvo parinktos vietos netoli veikiančių karinių aerodromų bei viena nenaudojama aviacijos bazė. Lietuvoje tokios vietos galėtų būti netoli Šiaulių, kur yra bazės statybos ir eksploatavimo aprūpinimui patogus Zoknių karinis aerodromas, arba Pajuostis prie Panevėžio, kuriame esantį karinį aerodromą mūsų kariuomenė naudoja minimaliai. Tačiau kol kas tai tik teorinės prielaidos. Gal amerikiečiai dar susitars su lenkais. Be to, kaip galimos raketų dislokavimo vietos greta Lietuvos minimos Rumunija, Čekija ir geografiškai mažiau paranki Didžioji Britanija.

Ar reikia skydo?


    Baigiant belieka atsakyti į klausimą: ar priešraketinio skydo statyba Rytų Europoje būtų naudinga Lietuvai. Atsakymas vienareikšmis: taip. Įsileidusi tokį objektą, Lietuva taptų strategiškai svarbia JAV partnere.

    Be to, Lietuvai, kaip ir kitoms NATO šalims, turi rūpėti apsauga nuo potencialiai galimo sunkiai prognozuojamų ir agresyvių šalių smūgio. Jo tikimybė neramiame šių dienų pasaulyje išlieka nuolatos. Turint galvoje, kad situacija Artimuosiuose Rytuose ir Šiaurės Korėjoje labai nestabili, PRG stiprinimas pagrįstai yra laikomas vienu JAV gynybos politikos prioritetų, kuris neturėtų būti svetimas ir Vašingtono sąjungininkams Europoje. Ne atsitiktinai NATO vadovybė išreiškė pritarimą PRG elementų dislokavimui Europoje. Ir ne taip jau svarbu, Lietuvoje, Lenkijoje ar Didžiojoje Britanijoje bus dislokuotos raketos perėmėjos. Skydą statys ir eksploatuos amerikiečiai, bet jis saugos visą Vakarų pasaulį.

    Svarbu suvokti, kad JAV yra vienos ištikimiausių ir nuosekliausių mūsų sąjungininkių, nuo kurių saugumo didele dalimi priklauso ir mūsų saugumas. Jei PRG stiprinimas leis saugiau jaustis žmonėms Niujorke ar Londone, saugiau jausimės ir Vilniuje. Priešinti europinius ir transatlantinius saugumo interesus būtų klaida. Jie, kaip paprastai, ne prieštarauja, bet papildo vieni kitus.

„Valstiečių laikraštis“

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/art ... &com=1&s=1

Šaltinis - E.Vareikis. PRG Lietuvoje: už ir prieš
http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/art ... d=17829094

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/art ... &com=1&s=2

Žygeivis, Dūdai - klausimas, 2008 07 24 17:05


DUDA, 2008 07 24 16:19
JEI VALDZIOS ATSTOVAMS SUMAZINTUME ATLYGINIMUS IKI 1500 LITU, PAZIURECIAU KIEK TU PATRIOTU BUTU. PARDUOTU KAIP 1940. AS IRGI BUCIAU PATRIOTAS
------------------------------- ---------------

     Kur tu mūsų Seime matai bent vieną patriotą? Įvardink.

     Aš matau tik vagių gaują (tiksliau - kelias gaujas, besiriejančias dėl geresnio ir riebesnio kąsnio), kuri tarnauja tam, kas daugiau moka arba yra jų tikrasis šeimininkas (tiksliau kalbant - turi jų agentūrines bylas).

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Paskutinį kartą redagavo Žygeivis 24 Lie 2008 17:08. Iš viso redaguota 1 kartą.

Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 24 Lie 2008 16:59 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Šaltinis - Если РФ нападет на Польшу, ракеты США Patriot не защитят, считают консультанты
http://ru.delfi.lt/abroad/global/articl ... d=17833146

     Польша за свое согласие на подключение к американской системе ПРО требует от США оказать ей крупную помощь в укреплении и модернизации ее вооруженных сил.

     Предоставление ракет ПВО Patriot - первый пункт в перечне запросов Варшавы. Помимо Patriot PAC-3 Варшава высказывала особую заинтересованность такими ракетными комплексами ближнего и среднего радиуса действия как THAAD и AMRAAM.

     США хотят установить радар в Чехии и десять ракет-перехватчиков в Польше под предлогом защиты от предполагаемой угрозы со стороны Ирана. Россия опасается, что эти системы могут угрожать ее безопасности.

NEWSru.com

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 2 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 2 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007