 |
Svetainės tvarkdarys |
 |
Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16 Pranešimai: 27619 Miestas: Ignalina
|
Ignalinos pogrindininkams lageriuose sulaužytos jaunystės negaila
Jonas BALTAKIS
https://www.mignalina.lt/2019/12/03/ign ... s-negaila/ 2019 3 gruodžio
Prieš 70 metų, 1948–1950 m., Ignalinos vidurinėje mokykloje veikė pogrindinė antisovietinė moksleivių organizacija. Jos visi dalyviai jau Amžinybėje, tačiau su jais teko susitikti ir bendrauti dar 1998 m. ir vėliau, kai dauguma pogrindininkų dar buvo gyvi ir susitikdavo Ignalinoje.
Organizacijai priklausė Joakimas Subačius, Petras Žilėnas, Albertas Juodagalvis, Marijonas Matorka, Kazys Cicėnas ir dar keletas kitų, kurie į Anapilį jau buvo išėję iki minėtų susitikimų. Kai 1998-aisiais jie susirinko Ignalinoje, kai kurie tuomet pirmąkart susitiko po pusės amžiaus.
Lietuvos ypatingajame archyve, rinkdamas medžiagą apie Slaptąją agentų komisiją (SAK), daug laiko praleido buvęs kolega Mamertas Krapauskas (jau miręs). Jis rengėsi išleisti ir knygelę apie šią organizaciją. Nespėjo. Redakcijai paliko solidų aplanką su surinktais archyviniais dokumentais, nuotraukomis, laiškais ir teise juos naudoti savo nuožiūra. Su dar gyvais Ignalinos pogrindininkais teko nemažai bendrauti ir man. Tad minėdami SAK 70-metį, parengėme išsamų rašinį apie šią organizaciją, kuriame panaudota tiek mano, tiek ir kolegos Mamerto surinkta medžiaga, užrašyti atsiminimai.
Slaptoji agentų komisija
Slinko pirmieji pokario metai, sklidini nežinomybės. Okupacinė valdžia gyrėsi, kad jau dedami tvirti pamatai naujam socialistiniam gyvenimui, per trumpą laiką bus užgydytos karo žaizdos. Socializmo kūrimo teoriją ir praktiką, paremtą „klasių kovos“, „klasinių priešų“ motyvais, lietuviai netrukus perkando, ypač jaunimas, pokario metų gimnazistai. Tarp jų buvo ir Ignalinos gimnazijoje besimokantis M. Matorka.
Pogrindinę organizaciją mokykloje sumanė kurti būtent jis. Marijonas buvo gabus mokinys ir aktyvus užklasinės veiklos dalyvis, ypač aktyvus dramos būrelyje, kurį gimnazijoje įkūrė mokytojas Tomas Glodas. Pastarasis, kaip teigė Marijonas, buvo vienas iš pažangiausių tuometinių mokytojų, šviesaus proto žmogus, kurį labai buvo pamėgę visi mokiniai. Būtent jo ir buvusio direktoriaus B. Liutkevičiaus-Raudienio bei mokytojos A. Lekavičiūtės dėka, moksleiviai mokyti savarankiškai vertinti okupacinės valdžios veiklą bei brukamas komunizmo idėjas. Stalinizmo metais tai buvo gana drąsus ir pavojingas iššūkis. Pažangių mokytojų idėjos skatino daugelį moksleivių mąstyti kitaip, negu juos mokė vadovėliai, žadino patriotizmo jausmus ir nepaklusnumą esamai santvarkai ir jos savivalei.
M. Matorka, iš mažens išauklėtas antitarybine ir nepriklausomos Lietuvos dvasia, vienas iš pirmųjų tarp savo bendraamžių suprato, kad negalima aklai paklusti okupantams, reikia pagal išgales priešintis. 1948-aisiais rudenį ėmė burti ištikimiausius ir priešiškai tarybų valdžiai nusiteikusius klasės draugus į grupelę. Pirmasis Marijono tikslą puikiai suprato ir jam pritarė jo artimiausias draugas ir bendramintis A. Juodagalvis. Kartu su juo į grupę buvo priimti K. Cicėnas ir P. Beinorius. Pirmasis antitarybinės slaptos organizacijos susirinkimas įvyko 1948–1949 mokslo metų pradžioje jo bute. Susirinkimui vadovavo jis pats, o protokolą rašė P. Beinorius.
https://www.mignalina.lt/2019/12/03/ign ... negaila/2/
Pavadinimą Slaptoji agentų komisija sugalvojo M. Matorka. Pasak A. Juodagalvio, dėl pavadinimo būta ginčų, bet Marijonui nusileista ir paliktas siūlytas kiek keistokas pavadinimas, paimtas iš kažkokio detektyvinio romano.
Kiekvienas SAK narys prisiekė ir pasirašė po priesaikos tekstu, kurį buvo sukūręs Marijonas ir gražiai perrašęs P. Beinorius. Priesaikos tekstas yra dingęs. Jo nėra ir KGB archyve, tačiau SAK nariai puikiai jį prisiminė. Priesaiką pasirašę prisiekė apie organizacijos egzistavimą niekam neprasitarti, netgi artimiausiems draugams, o jeigu šį pasižadėjimą kas nors išduos, tai bus griežtai nubaustas. Priesaikoje buvo įrašyta, kad svarbiausias tikslas – visokiais būdais kovoti prieš sovietinę okupaciją, kenkti jai ir rinkti medžiagą apie sovietinės valdžios aktyvistus.
„Svarbiausias mūsų tikslas buvo trukdyti kurtis mokykloje komjaunimo organizacijai, stengtis klasėje išsaugoti vienybę ir neleisti, kad moksleiviai stotų į komjaunimą. Mes ne tik agitavome, bet ir grasinome sumaniusiems stoti į komjaunimą, todėl ši organizacija gausėjo labai lėtai. O pirmasis komjaunuolis mokykloje atsirado po chuliganiško poelgio. Toks Stasys Skarbauskas (vėliau buvęs kolūkio pirmininkas, ilgametis Ignalinos dujų ūkio viršininkas, jau miręs), po pamokų eidamas namo, prie geležinkelio pervažos akmeniu išdaužė pravažiuojančio traukinio Vilnius–Leningradas langą. Traukinys buvo sustabdytas, kaltininkas sučiuptas. Matyt, S. Skarbauskui buvo pasiūlyta: arba dideli nemalonumai, arba stoja į komjaunimą. Pasirinkta pastaroji galimybė“, – pasakojo P. Žilėnas.
Pirmajame susirinkime buvo išrinkti jos vadovai. Pirmininko pareigos buvo patikėtos A. Juodagalviui, pavaduotojo – M. Matorkai, o sekretoriaus – P. Beinoriui. K. Cicėnas paskirtas diversinės grupės vadovu.
Kiek vėliau į SAK buvo priimti baigiamosios klasės moksleivis P. Žilėnas ir bendraklasis B. Petkelis. Pastarasis, kaip teigė M. Matorka, nebuvo aktyvus, o visi kiti stropiai vykdė priesaikos reikalavimus ir aktyviai dalyvaudavo slaptuose susirinkimuose. Susirinkimų protokolai taip pat neišliko. Matyt, jie kartu su priesaika yra dingę per M. Matorkos suėmimą.
Ryšiai su partizanais
„Palaikėme ryšius su partizanais. Aš sutartose vietose susitikdavau su Vytauto apygardos kovotojais Jonu Makausku-Šilu ir ypač dažnai su Vladu Gaideliu-Jovaru. Iš jo gaudavau užduočių, partizanų leidžiamų laikraščių ir juos atnešdavau į mokyklą paskaityti draugams. Be užduoties trukdyti kurtis komjaunimui, iš Jovaro buvome gavę nurodymą trukdyti ir paskelbtai kaimo kolektyvizacijai. Partizanų pavedimu net buvau įsidarbinęs Ažušilės, kur gyvenau, kolūkyje,“ – prisimena A. Juodagalvis.
Netekus vado
Sunku pasakyti, kokią veiklą organizacija būtų išvysčiusi, bet netrukus jos egzistavimas sutriko. 1949 m. kovo 25-ąją čekistinės trėmimo operacijos „Priboj“ („Bangų mūša“) metu SAK neteko savo idėjinio vadovo M. Matorkos, kuris tądien kartu su mama ir vyresniuoju broliu Feliksu buvo išvežtas į Sibirą, kaip pasiturintys valstiečiai („buožės“). Tą lemtingą rytą tėvas, nenujausdamas nelaimės, anksti pasikinkęs arklius, išvažiavo į Ignaliną. Kai jis grįžo, šeimos jau neberado. Namų durys buvo atviros, visi baldai ir daiktai išvartyti. Bandė jis žmonos ir vaikų ieškoti Dūkšto geležinkelio stotyje, bet ten jų neberado. Taip jis ir liko tuščiuose namuose.
Organizacijai netekus vado, jos vairą perėmė A. Juodagalvis. Tuomet SAK nariais netapo, bet talkino ir Antanas Bileišis bei Juozas Matkevičius. Organizacija tęsė savo veiklą: agitavo nestoti į kolūkius, komjaunimą, platino partizanų spaudą. Agituota ir dramos būrelio išvykose į kaimus. Jam vadovavo mokytojas T. Glodas. Jis nieko nežinojo apie SAK, bet nedraudė mokiniams kelionėse dainuoti patriotinių antisovietinių dainų, agituoti žmonių prieš valdžią. SAK veiklą draugai su ištremtu M. Matorka aptarinėjo laiškuose. Jie vėliau pateko į MGB rankas ir tapo įkalčiu prieš juos pačius.
https://www.mignalina.lt/2019/12/03/ign ... negaila/3/
Organizaciją išdavė jos sekretorius
SAK buvo demaskuota 1951 m. sausį. Vos tik prasidėjus metams, Ignalinoje pasklido kalbos apie išaiškintą antitarybinę organizaciją, veikusią vidurinėje mokykloje. Išdavystės anatomija tokia. Kagėbistai sausio 25 d. Vilniaus geležinkelio stotyje areštavo buvusį vidurinės mokyklos moksleivį (baigė čia 10 klasių ir dirbo pašte) A. Juodagalvį, taip pat devintoką A. Bileišį. Pastarąjį pamokų metu išsivedė iš klasės. Po dviejų dienų tokio pat likimo sulaukė vienuoliktokas K. Cicėnas. Sausio 29 d. iš pamokų buvo išvestas mokytojas T. Glodas. Tą pačią dieną areštavo ir buvusį mokyklos pirmos laidos abiturientą P. Žilėną, kuris dirbo kaime mokytoju. Vasario 2 d. areštuoti vienuoliktokas J. Subačius ir devintokas J. Matkevičius.
Po šių netikėtų netekčių mokykloje tarp mokytojų ir mokinių įsivyravo pesimistinės nuotaikos, nes niekas tiksliai nenutuokė tikrosios areštų priežasties. Padėtį dar labiau paaštrino nuolatiniai vienuoliktos ir kitų klasių moksleivių iškvietimai į rajono KGB būstinę ir tardymai. A. Juodagalvis, K. Cicėnas, J. Subačius, T. Glodas, R. Žilėnas, J. Matkevičius ir A. Bileišis, kelias dienas praleidę Ignalinos KGB būstinėje, buvo išvežti į Lukiškių kalėjimą, kur prasidėjo ilgas ir kankinantis tardymas.
Praėjus daugiau kaip mėnesiui – kovo 23 d. – iš tolimojo Sibiro į Vilnių buvo atgabentas ir M. Matorka. Du mėnesius jį laikė KGB rūmų rūsiuose ir tik po to buvo perkeltas į kalėjimą. Pastarasis jau per pirmąją apklausą, kuri vyko Irkutsko srities KGB būstinėje, gerai suprato, už ką yra areštuotas ir suprato, kas jo laukia. Ir A. Juodagalvis su K. Cicėnu nutuokė savo kaltę. O likusiems šis areštas buvo kiek netikėtas. Ypač J. Matkevičiui ir A. Bileišiui, kurie net nepriklausė SAK organizacijai.
Ilgai spėliota, kaip sovietų saugumas atskleidė organizaciją. Per tardymus aiškėjo, kad SAK kažkas išdavė, vėliau įsitikinta: išdavikas – organizacijos sekretorius Pranas Beinorius. Jis mokyklos mokytojui Aleksandrui Počtariovui perdavė raštelį apie SAK veiklą, o šis jį nunešė į saugumą. Pasak A. Juodagalvio, draugus išdavęs P. Beinorius, matyt, tam ruošėsi iš anksto, buvo užverbuotas MGB. Jo dienoraštyje apie SAK ir jos narius viskas buvo smulkiai surašyta nuo pat pradžios: kas su kuo susitiko, apie ką kalbėjo, kas ką siūlė ir pan. „P. Beinorių mes jau ėmėme įtarti maždaug prieš tris mėnesius iki mūsų arešto, todėl mažai su juo bendravome“, – prisiminė A. Juodagalvis.
Kad P. Beinorius dirbo priešui, rodo vienas SAK narių baudžiamojoje byloje Nr. 24486/3 esantis 1951 m. birželio 23 d. dokumentas. Vilniaus srities MGB valdybos tardymo skyriaus vedėjo pavaduotojo P. Ignatjevo 1951 m. birželio 23 d. rašte Nr.4-745 Vilniaus srities teismo pirmininkui sakoma: „SAK narys P. Beinorius nepatrauktas baudžiamojon atsakomybėn todėl, kad yra pareiškėjas ir dabar panaudojamas operatyviniais tikslais Kauno sr., išaiškinant nacionalistinį pogrindį“. Vėliau P. Beinorius tapo karininku, dirbo Klaipėdos kariniame komisariate 2-ojo skyriaus viršininku, turėjo majoro laipsnį. Mirė 1999 m. vasarį nuo širdies infarkto.
P. Žilėnas, grįžęs iš lagerių, SAK išdaviką buvo sutikęs dukart: Ignalinoje ir Kačergiškėje per šv. Baltramiejaus atlaidus. P. Beinorius jau buvo baigęs karo mokyklą, nešiojo leitenanto antpečius. P. Žilėnas žmonių akivaizdoje išdrožė jam į akis kaltinamąją kalbą, išvadino išdaviku.
https://www.mignalina.lt/2019/12/03/ign ... negaila/4/
Košmariški mėnesiai Lukiškėse
Visi suimti SAK nariai atsidūrė Lukiškėse, kalinti atskirai vienas nuo kito. Kaip ir reikėjo tikėtis, didžiausias dėmesys tardymo metu buvo skirtas SAK organizatoriui M. Matorkai. Net 10 kartų jis dienomis ir naktimis buvo kviečiamas pas patyrusį Vilniaus srities MGB Švenčionių r. vyr. tardytoją G. Fedotovskį. Pastarasis leistinais ir neleistinais būdais stengėsi iš dvidešimtmečio vaikino išgauti parodymus, kurie diskredituotų ne tik jį patį, bet ir visus suimtuosius.
Vyrai tuos mėnesius atsimena kaip šiurpų košmarą. P. Žilėnas pasakojo, kad MGB tardytojai jų jau nemušė, stengėsi palaužti kitais būdais: mėnesius kalino vienutėse, neleido miegoti, laikė įkaitintose metalinėse spintose, kurių žymės išliko ligi šiol.
„Ypač sunku buvo ištverti nemigą. Nuo anų laikų liko įprotis prireikus užmigti akimirksniu bet kokioje aplinkoje ir išsimiegoti per 3–5 minutes“, – sakė P. Žilėnas. Tardomas jis nė žodžiu neprisipažino kaltas, tačiau tada, pasak Petro, sistemos doktrina buvo ciniška, bet paprasta: svarbu, kad būtų žmogus, o bylą jam sudaryti vieni niekai. P. Žilėnas bemaž pusę Lukiškėse sėdėto laiko praleido karceriuose. Ten patekdavo, kai neiškentęs replikomis suerzindavo kankintojus. Kartą po tardymo į tam skirtą kambarį įėjusiam papulkininkiui tardytojas raportavo, kad P. Žilėnas vis neprisipažįsta. Papulkininkis lyg pats sau, lyg tardytojui pramurmėjo: „Kas per tauta, mes juos tremiam, šaudom, deginam, o jie vis laisvės nori“. Petras neiškentęs atšauna: „Ir būsim laisvi…“ Ir vėl gauna 14 parų karcerio.
Kai kurie SAK nariai kalėjime susikalbėdavo Morzės abėcėle, keitėsi būtiniausia informacija. Iš viso Lukiškėse praleista apie pusę metų. Vien akistatų buvo 27, o tardymų, apklausų – nė nesuskaičiuosi.
https://www.mignalina.lt/2019/12/03/ign ... negaila/5/
Tardymų karuselėje
Tardymai ir apklausos vyko po kelias valandas kelis kartus per parą, taip pat ir naktimis. Štai keletas ištraukų iš M. Matorkos apklausos protokolų (kalba netaisyta).
Tardytojas: Papasakokite apie priežastis, kurios paskatino pasirinkti šį nusikalstamą kelią?
M. Matorka: Aš tikrai užsiiminėjau priešiška socializmo idėjoms veikla, kuri pasireiškė šmeižiant sovietinę vyriausybę, jos vadovus ir platinant antitarybines nuotaikas. Daugiausia antitarybinę veiklą vedžiau tarp lietuvių tautos jaunimo, t. y. daugiausia tarp Ignalinos vidurinės mokyklos (iki 1950 m. pradžios – buvusios gimnazijos) moksleivių, kurie mokėsi kartu su manimi. Po to, kai 1949 m. kovo 25 d. aš, kaip buožių šeimos narys ir klasinis antitarybinis elementas, kartu su motina ir broliu buvau išvežtas iš Lietuvos TSR, aukščiau išdėstytą nusikalstamą veiklą tęsiau laiškais, rašydamas iš Irkutsko laiškus savo draugams. Antitarybine veikla užsiiminėjau sąmoningai, vadovaudamasis savo įsitikinimais, kurie susiformavo mano sąmonėje nuo vaikystės, nes aš nuo mažens buvau auklėjamas antitarybine dvasia. Iki 1940 m. mūsų ūkiui priklausė 82 ha dirbamos žemės ir daugiau kaip 50 ha Dysnų ežero vandenų. Mūsų ūkyje buvo naudojamas samdinių darbas. Dirbdavo tai du, tai trys samdomi darbininkai. Tarybų valdžia mūsų ūkį išardė, atėmė 52 ha žemės ir išdalijo ją bežemiams. 1949 m. tėvų ūkis buvo visiškai likviduotas ir mus išvežė į Sibirą.
Tardytojas: Kam siuntei iš tremties laiškus?
M. Matorka: Ignalinos vidurinės mokyklos moksleiviams, savo artimiesiems draugams ir bendraminčiams. Berods penkis laiškus parašiau Albertui Juodagalviui, tiek pat Pranui Beinoriui ir Kaziui Cicėnui. Apie keturis laiškus išsiunčiau mokytojui Petrui Žilėnui.
Tardytojas: Ar gerai pažįstate mokytoją Tomą Glodą ir ką žinote apie jo antitarybinę veiklą.
M. Matorka: Gerai pažinojau. Jis buvo visų mylimas ir gerbiamas mokytojas. Jo dėka mokykloje buvo įkurtas dramos būrelis, kuriame aktyviai dalyvavau. Apie jo antitarybinę veiklą nieko nežinojau ir negirdėjau.
Tardytojas: Ar pažinote mokytoją Adelę Lekavičiūtę?
M. Matorka: Kai mokiausi 6-oje gimnazijos klasėje, ji dėstė chemiją.
Tardytojas: Ar su minėtais mokytojais susirašinėjai?
M. Matorka: Ne.
Tardytojas: Ar rašė tavo buvę bendraklasiai atsakymus į tavo laiškus?
M. Matorka: Taip.
Tardytojas: Kokio turinio?
M. Matorka: Panašiai kaip ir mano – antitarybinio turinio.
Tardytojas: Ar pripažįstate du mokyklinius sąsiuvinius, kurie štai guli prieš jus?
M. Matorka: Tai mano dienoraščiai.
Tardytojas: Dienoraščiuose užrašyta daug antitarybinių minčių. Kodėl taip darėte?
M. Matorka: Aš jau minėjau, kokioje aplinkoje buvau auklėjamas, todėl ir mano mintys buvo nukreiptos prieš okupantų valdžią.
https://www.mignalina.lt/2019/12/03/ign ... negaila/6/
Tardytojas: MGB organai turi duomenų apie tai, kad buvai vienas iš antitarybinės pogrindinės jaunimo organizacijos Ignalinos vidurinėje mokykloje organizatorių ir vadovų. Ar taip buvo?
M. Matorka: Taip. Aš tikrai buvau vienas iš minėtos organizacijos organizatorių ir vadovų. Tik noriu patikslinti. Ne organizacijos, o jaunimo pogrindinės grupės, kurioje buvo suburti antitarybiškai nusiteikę moksleiviai.
Tardytojas: Kaip ji vadinosi?
M. Matorka: „Slaptoji agentų komisija“, trumpiau – SAK.
Tardytojas: O kada ji buvo įkurta?
M. Matorka: 1948–1949 mokslo metų pradžioje. Reikia dar pažymėti, kad nariai į SAK buvo priimami pagal susirinkimų protokolus, kuriuos išsivežiau į tremtį, bet saugumo darbuotojai arešto metu juos atėmė.
Tardytojas: Kokios priežastys paskatino sukurti antitarybinę jaunimo organizaciją ir kokiu tikslu tai buvo padaryta?
M. Matorka: Aš jau ne kartą minėjau apie savo pažiūras ir priežastis. Noriu dar pažymėti, kad jau anksčiau buvo gimęs sumanymas priešintis tarybų valdžiai, bet įsitikinau, kad vienas nesugebėsiu pasiekti užsibrėžtų tikslų. Bet aš visą laiką buvau ištikimas savo įsitikinimams ir tvirtai tikėjau, kad ta kova tęsis ilgai, kartu su įtempta tarptautine padėtimi. Būtent tokioje sudėtingoje pokario tarptautinėje būklėje įsitikinau, kad reikia veikti. Atranką pradėjau nuo tų vaikinų, artimų draugų, kurie buvo priešiškai nusiteikę prieš tarybų valdžią. Pradžioje konspiracijos tikslais šią veiklą paverčiau į išdykavimą, nes norėjosi sutvirtinti tarpusavio draugystę.
Tardytojas: Nuo ko pradėjote kurti SAK?
M. Matorka: Pirmu kandidatu į grupę numačiau bendraklasį Albertą Juodagalvį, puikiai žinodamas jo antitarybines nuotaikas. Pastarasis mano sumanymui pritarė ir kartu pradėjome aktyviai dirbti. Po to į mūsų grupę priėmėme Kazį Cicėną ir Praną Beinorių. Vadovu išrinkom Albertą Juodagalvį, mane – pavaduotoju. Pradžioje nebuvo nuspręsta sukurti diversinę grupę. Kiek vėliau ją sudarėme ir vadovu paskyrėme Kazį Cicėną. Visi išvardyti nariai priėmė priesaiką ir pasižadėjo išlaikyti paslaptį. Tokiu pat būdu į SAK buvo priimtas ir mano bendraklasis Balys Petkelis. Bet jis buvo neveiklus ir mes jo paslaugų atsisakėme. Vėliau į SAK buvo priimtas ir baigiamosios klasės mokinys Petras Žilėnas, kuris ir mokytoju būdamas, iki galo vykdė priesaikos reikalavimus. Kai po SAK sukūrimo aš kartu su šeima buvau išvežtas į Sibirą, mums nepasisekė įgyvendinti savo sumanymų. Ką konkrečiai SAK nuveikė po mano tremties – tikslių žinių neturiu.
Tardytojas: Ar kuris nors iš mokytojų žinojo apie SAK-o egzistavimą mokykloje?
M. Matorka: Ne, nežinojo, nes grupės įkūrimą slėpėme gana griežtai.
Tardytojas: Ar ką nors žinote apie mokyklos direktorių Raudienių ir mokytoją Glodą?
M. Matorka: Aš faktiškai nebaigiau 9 klasių (gimnazijoje 6 klasių), bet direktorius su Glodu surašė fiktyvų 9 klasių baigimo pažymėjimą ir atsiuntė į tremties vietą, kad aš čia toliau galėčiau tęsti mokslą. Deja, lagerio komendantas uždraudė mokytis.
Tardymo metu panašiai elgėsi ir A. Juodagalvis, drąsiai reikšdamas savo antitarybinius įsitikinimus. Jis patvirtino, kad įstojęs į SAK organizaciją, oficialiai buvo išrinktas jos vadovu, bet faktiškai jis buvo M. Matorkos pavaduotoju. Kai pastarasis buvo išvežtas, jis liko vadovauti.
Kaip teigė apklaustasis, pagrindinis SAK tikslas buvo tarp moksleivių organizuoti antitarybinę agitaciją, diskredituoti tarybų valdžią ir siekti, kad klasės draugai nestotų į komjaunimą, nes grupės nariai buvo įsitikinę, kad karas prieš Tarybų Sąjungą neišvengiamas ir jame ši imperija pralaimės. O tai reiškia, kad Lietuvoje okupacinės tarybų valdžios nebebus ir tie, kurie dirbo šios valdžios struktūrose, bus baudžiami kaip tautos priešai.
https://www.mignalina.lt/2019/12/03/ign ... negaila/7/
A. Juodagalvis taip pat neneigė, kad po spektaklių įvairiose rajono vietinėse ir šiaip moksleivių susibūrimo vietose drauge dainuodavo tautines dainas, kritikavo kolūkinę santvarką, bendraklasių Elenos Martinėnaitės ir Prano Beinoriaus butuose agitavo vaikinus geriau pasitraukti į mišką pas partizanus, negu eiti tarnauti į tarybinę armiją.
K. Cicėnas taip pat teigė buvęs SAK nariu ir aktyviai dalyvavęs grupės veikloje, tarp moksleivių platinęs antitarybines nuotaikas, dainavęs tautines dainas, platinęs klasėje iš J. Subačiaus gautus partizanų laikraščius „Laisvės šauklys“ ir „Sutemų keleivis“, diskreditavo tarybų valdžios politiką nacionaliniu klausimu, rašė laiškus M. Matorkai.
P. Žilėnas, T. Glodas, J. Subačius, J. Matkevičius ir A. Bileišis tardymuose jiems pateiktus kaltinimus neigė. Už tai tardytojai bandė panaudoti ir fizinę jėgą, visaip iš jų tyčiojosi, po keletą kartu buvo uždarę į karcerius.
Sunkiausias visų suimtųjų išbandymas prasidėjo tada, kai prasidėjo akistatos. Toks tardymo būdas pasikartojo net 27 kartus. Akistatose visi teisiamieji pirmą kartą puikiai įsitikino, kad pagrindinis jų išdavikas yra ne bet kas, o buvęs SAK narys, geriausias M. Matorkos, A. Juodagalvio bei K. Cicėno draugas P. Beinorius. Būtent jis papasakojo visas smulkmenas apie SAK įkūrimą, šios grupės veiklą, apie mokykloje ir klasėje vyravusias nuotaikas, apie mokinių susibūrimus ir juose dainuotas dainas. Kas paskatino P. Beinorių šitaip elgtis – nė vienas negalėjo suprasti. Juk faktiškai jis, kaip SAK sekretorius, turėjo būti tarp kaltinamųjų, bet taip neatsitiko. Suimtieji tada šito ir negalėjo žinoti. Tik dabar, po daugelio metų, atskleidus KGB archyve sukauptos baudžiamosios bylos puslapius, tapo žinoma apie P. Beinoriaus išdavystę.
Kad pastarasis nutarė išduoti mokykloje veikiančią slaptą antitarybinę organizaciją, patvirtina buvusio karinio parengimo mokytojo A. Poštariovo apklausa, kuri užprotokoluota 1951 m. kovo 25 d. Jos metu tardytojui G. Fedotovskiui jis teigė, kad jam apie egzistuojančią slaptą antitarybinę organizaciją buvo parašęs raštelį vienuoliktokas P. Beinorius, kuris perspėjo būti budriems. Šį raštelį mokytojas tada perdavė saugumiečiams. Dar yra gyvų žmonių, tada dirbusių KGB organuose, kurie šį raštelį gerai prisimena. Gavę šį pranešimą, saugumiečiai operatyviai pradėjo vesti pokalbius su P. Beinoriumi ir jį užverbavo, padarydami pagrindiniu bylos liudininku. Tai patvirtina ir visiškai slaptas dokumentas, rastas archyve.
https://www.mignalina.lt/2019/12/03/ign ... negaila/8/
Nuosprendis
Ignalinos vidurinės mokyklos pogrindininkų teismas vyko 1951 m. birželio 28–29 d. Vilniaus srities baudžiamųjų bylų kolegijos posėdis buvo uždaras. Į teismo posėdį suimtieji buvo atvežti su antrankiais, kaip didžiausi nusikaltėliai. Niekam, net artimiesiems giminaičiams, nebuvo leista dalyvauti šiame procese, jis vyko tik rusų kalba. Nusikalstamą ignaliniečių veiklą turėjo paliudyti 10 liudininkų. Tai P. Beinorius, P. Juodagalvis, S. Skarbauskas, P. Stepanavičius, E. Martinėnaitė, J. Railaitė, V. Sudeika, S. Raginis ir liaudies gynėjai P. Ivanovas su I. Rudkovskiu. S. Raginis tuo metu jau tarnavo armijoje, V. Sudeika buvo išvykęs iš Ignalinos, o E. Martinėnaitė su J. Railaite į teismą neatvyko, todėl teismas joms paskyrė baudas po 100 rublių.
M. Matorka, A. Juodagalvis, K. Cicėnas, A. Bileišis ir J. Matkevičius su kaltinimais sutiko iš dalies. P. Žilėnas, T. Glodas ir J. Subačius kaltinimų nepripažino.
Teismo sprendime rašoma, kad teismo kolegija išankstinio ir teismo tardymo metu nustatė, kad pateikti kaltinimai M. Matorkai, A. Juodagalviui, P. Žilėnui, K. Cicėnui, T. Glodui, J. Subačiui ir A. Bileišiui visiškai įrodyti ir nusikaltimų kvalifikacija yra teisinga, o J. Matkevičiaus nusikaltimas įrodytas tik pagal BK 58 str. 10 dalį. Tad vadovaujantis BPK (baudžiamojo procesinio kodekso) 319 ir 320 str., nusprendė: Marijoną Matorką, Albertą Juodagalvį ir Petrą Žilėną pagal BK 58–10 str. 1 dalį ir 58 str. 10 dalį pripažinti kaltais ir su 58–10 str. 1 dalies sankcija atimti laisvę po 10 metų kiekvienam, atliekant bausmę pataisos darbų lageriuose, M. Matorkai ir P. Žilėnui dar atimant pilietines teises 5 metams. Kadangi A. Juodagalvis nusikaltimo metu buvo nepilnametis, jam pastaroji sankcija netaikytina.
K. Cicėną pripažinti kaltu, padarius nusikaltimą, numatytą BK 58–10 str. 1d., 58–11 ir 182 str. 4 d. nuteisti laisvės atėmimu 10 metų, bausmę atliekant pataisos darbų lageriuose.
T. Glodą, J. Subačių ir A. Bileišį pripažinti kaltais, padarius nusikaltimus, numatytus BK 58–10 str. 1d. ir nuteisti laisvės atėmimu po 10 metų kiekvieną.
T. Glodui pagal BK 31 str. atimtos ir pilietinės teisės 5-eriems metams. Pastaroji sankcija netaikyta J. Subačiui ir A.Bileišiui, nes nusikaltimo metu jie buvo nepilnamečiai.
J. Matkevičių už neįrodytą nusikaltimą, numatytą BK 58–12 str., išteisinti. Pagal to paties BK 58–10 str. 1 d. pripažinti kaltu ir nuteisti laisvės atėmimu 10 metų, atliekant bausmę pataisos darbų lageriuose ir atimti pilietines teises 5 metams.
https://www.mignalina.lt/2019/12/03/ign ... negaila/9/
Po Stalino mirties byla peržiūrėta
Po Stalino mirties 1953 m. prasidėjo politinis atlydis. Todėl 1954 m. rugsėjo 22 d. Lietuvos TSR Aukščiausiojo teismo prezidiumas nusprendė peržiūrėti buvusių Ignalinos vidurinės mokyklos moksleivių ir mokytojo T. Glodo baudžiamąją bylą. Priimtame sprendime nuteistųjų bausmė jau kvalifikuota skirtingai. Nors K. Cicėno, P. Žilėno ir T. Glodo kaltė dėl antitarybinės agitacijos bylos medžiagoje įrodyta, tačiau už tai teismo paskirta bausmė pernelyg griežta. Iš baudžiamojoje byloje surinktos medžiagos matyti, kad K. Cicėnas ir P. Žilėnas, būdami SAK nariais, aktyvios antitarybinės agitacijos nevedė. Be to, K. Cicėnas ir P. Žilėnas yra kilę iš vidutinių valstiečių šeimų, anksčiau nebuvo teisti, todėl bausmė jiems sumažinama.
Taip pat bausmė sumažinta ir T. Glodui, kuris nebuvo antitarybinės organizacijos nariu, tik siaurame rate retkarčiais vesdavo antitarybinę agitaciją.
J. Subačius, A. Bileišis ir J. Matkevičius taip pat nebuvo SAK nariais. Jų veikla nebuvo piktybiška, todėl jų veiksmuose nėra nusikalstamos sudėties, kuri numatyta BK 58–10 str. 1 dalyje. Be to, jie kilę iš vidutinių valstiečių šeimų, anksčiau neteisti ir pirmą kartą taip pasielgė nesąmoningai. Todėl jų byla nutraukta. Teismo sprendimai taip pat pakeisti: K. Cicėnui, P. Žilėnui ir T. Glodui – bausmės sumažintos iki 5-erių metų, o atsižvelgiant į 1953 m. kovo 27 d. amnestiją, K. Cicėnas, P. Žilėnas ir T. Glodas nuo tolimesnės bausmės išlaisvinti ir panaikintas jų teistumas. Dėl nepakankamo bausmės įrodymo į laisvę paleisti J. Subačius, J. Matkevičius ir A. Bileišis.
Lageriuose kurį laiką kentėjo patys aktyviausieji SAK organizatoriai M. Matorka ir A. Juodagalvis. Pirmasis į laisvę buvo išleistas tik 1956 m., o A, Juodagalvis – 1955 m.
SAK nariai ar organizacijos dalyviai:
Marijonas Matorka (gimnazijoje vadintas Mataru), gim. 1931 m. Dūkšto r., Ligūnų k., lenkas, kilęs iš buožių šeimos, nepartinis, 9 kl. moksleivis, neteistas.
Albertas Juodagalvis, gim. 1931 m. Ignalinos r., Ažušilės k., lietuvis, kilęs iš vidutinių valstiečių šeimos, nepartinis, baigęs 10 klasių, neteistas.
Petras Žilėnas, gim. 1930 m. Ignalinos r., Ožionių k., kilęs iš vidutinių valstiečių šeimos, 1949 m. baigęs gimnaziją, nepartinis, neteistas.
Kazys Cicėnas, gim. 1931 m. Ignalinos r., Astraviškių k., lietuvis, kilęs iš vidutinių valstiečių šeimos, mokėsi 11 klasėje, nepartinis, neteistas.
Jokymas Subačius, gim. 1931 m. Ignalinos r., Maksimonių k., lietuvis, kilęs iš vidutinių valstiečių šeimos, nepartinis, mokėsi 11 klasėje, neteistas.
Antanas Bileišis, gim. 1933 m. Švenčionėlių r., Linkmenų k., kilęs iš vidutinių valstiečių šeimos, lietuvis, nepartinis, mokėsi 9 klasėje, neteistas.
Tomas Glodas, mokytojas, gim. 1902 m. Šakių r., Buišių k., lietuvis, vedęs, nepartinis, anksčiau neteistas, buvęs Šaulių sąjungos narys.
Juozas Matkevičius, gim. 1931 m. Ignalinos r., Kalviasalio k., lietuvis, kilęs iš vidutinių valstiečių šeimos, nepartinis, mokėsi 9 klasėje, anksčiau neteistas.
https://www.mignalina.lt/2019/12/03/ign ... egaila/10/
M. Matorkos kelias į tremtį, rašyto dienoraščio trupiniai ir draugų laiškų nuotrupos
Varginanti Marijono kelionė į tremtį užsitęsė net iki balandžio 15 d. Jos metu Marijonas slapta vedė dar gimnazijoje pradėto dienoraščio užrašus, kur kasdien pažymėdavo svarbiausius įvykius.
„Aš prakeikiu sovietinę santvarką, kuri suluošino daug mūsų mažos tautos žmonių likimų, bet tikiu, kad raudonajam marui ateis galas. Jį kada nors teis tarptautinis tribunolas, kaip ir fašizmo vadeivas“. Tokį užrašą Marijonas įrašė 1949 m. balandžio 1 d.
Kitą dieną šią mintį tęsė taip: „Nors kelionė gyvulių vagone ir labai visus išvargino, bet mes galutinai užsigrūdinome ir tapome daug tvirtesni, pasiryžę įvairiais būdais ir iki paskutinio kraujo lašo kovoti prieš kraugerius…“.
Kai pagaliau kelionė baigėsi Irkutsko krašto Zalarsko rajono „Pobeditel“ kolūkyje, tremtiniai buvo surinkti į raštinę, kur buvo perskaitytas nuosprendis. O jis buvo gana griežtas. Lagerio komendantas visus perspėjo, kad už bandymą pabėgti bus baudžiami net iki 20 metų kalėjimo ir dar pridėjo, kad čia yra ištremti visam laikui, todėl apie grįžimą į Lietuvą ir kalbos negali būti. Teks paklusti įstatymams ir sąžiningu darbu išpirkti savo kaltę. Jau kitą dieną tremtiniai buvo išvaryti kirsti miško.
Marijonas pas tėvus nebuvo įpratęs taip sunkiai dirbti, todėl pradžioje nepaprastai pavargdavo. Bet greit jaunas organizmas prie sunkumų priprato. O štai tėviškės ilgesys ir draugų netektis vis labiau kamavo.
„Kaip jie ten gyvena?“ Šį klausimą šimtus kartų užduodavo pats sau.
Suprasdamas, kad tik jis gali atnaujinti nutrūkusius ryšius su draugais, Marijonas pradėjo rašyti laiškus. Pradžioje siekdamas išvengti cenzūros, rašė apie kasdieninį gyvenimą, nesigilindamas į politiką. Vėliau laiškų turinys pasidarė sudėtingesnis.
Viename laiške, rašytame K. Cicėnui, Marijonas jau nebesusitvardė ir drąsiai išreiškė savo įsitikinimus: „Sibiras rodo tikrąjį veidą. Neįprastas šaltis, pūgos ir vėjai siaučia jo laukais. Bet ir šiame atšiauriame krašte galima išgirsti lietuvišką šauksmą, ilgesio šauksmą. Bet nėra jėgos, kuri galėtų mus sutramdyti, nes mūsų gyslomis teka protėvių kraujas, šaukiantis keršyti už padarytas skriaudas Tėvynei, kovoti už laisvę, už šviesesnį rytojų. Aš, gyvendamas kartu su jumis, ne viską spėjau padaryti ką buvau nusprendęs. Dabar, būdamas toli nuo gimtojo krašto, kreipiuos į jus ir prašau, kad pradėtą darbą tęstumėt toliau. Aš pasistengsiu nors morališkai jus palaikyti…“
https://www.mignalina.lt/2019/12/03/ign ... egaila/11/
Marijonas nuolat rašė laiškus ne tik K. Cicėnui ir P. Beinoriui, bet ir artimiausiam draugui A. Juodagalviui bei P. Žilėnui.
Mariui, taip draugai laiškuose kreipdavosi į Marijoną, daugiausia laiškų parašė A. Juodagalvis, kuris atvirai dėstydavo mintis apie klasės gyvenimą, taip pat svarbiausius politinio gyvenimo įvykius Lietuvoje. Viename iš laiškų jis teigia: „Mariau, aš tvirtai tikiu, kad pagaliau išauš laisvės rytas. Neamžinas ir mūsų vargas, nors manasis prieš tavąjį tik lašas jūroje. Politinis gyvenimas dabar kaip niekad įtemptas. Diena po dienos laukiame rimtų įvykių: karo ar eilinio vežimo. Žodžiu, gali atsitikti taip, kad mudu susitiksime, jei ne Lietuvoje, tai Sibire. Bet mano gyvenimas gali pasukti ir „žaliųjų“ (partizanų – aut.) keliu. Visko gali būti.
Puikiai tave pažįstu ir žinau, kad tu nepaprastai ištvermingas vyras ir Sibiro kančias iškentėsi. Mes, likę tėviškėje, nesėdim sudėję rankas. Laisvės idėjas platiname kaip išmanydami, daugiausia išvykose su dramos būrelio. Aš, Kazys ir Pranas laikomės tvirtai. Prie mūsų prisijungė Rastenis ir Mačys. Tai ištikimi draugai, ko negalima pasakyti apie Petkelį ir Berlinską. Tiesa, ir su Pranu taip gerai nesugyvenu, kaip anksčiau. Jis pasidarė uždaras. Gal ir nieko blogo. Atvirtai pasikalbu tik su Kaziu…“
K. Cicėnas rašė Marijonui atvirus ir optimizmo persunktus laiškus. Viename iš jų rašoma: „Mariau, tu esi „kietas“ lietuvis ir tau pakaks ištvermės iškentėti iki galo. Tikėk tvirtai, kad mes užbaigsime pradėtą tavo darbą. O kad tau nebūtų liūdna, mudu su Albertu žadame tave aplankyti. Ar tu pritari šiam sumanymui?…“
Ištikimiems Marijono draugams dėl susidariusių aplinkybių nepavyko įgyvendinti užsibrėžto tikslo. Bet tai dar kartą patvirtino, kad bendraklasiai liko ištikimi vienas kitam.
Surinkti KGB archyve dokumentai byloja, kad su Marijonu tremtyje glaudžius santykius palaikė ir dviem metais vyresnis Petras Žilėnas, buvęs SAK narys. Viename laiške rašė: „Marijonai, tavo žodžiai apie dvasinį nuopuolį labai daug man padėjo sėkmingai baigti gimnaziją. Tu rašei, kad baigęs mokslus, galiu tave pamiršti. Šitaip ir negalvok. Bendras skausmas ir geri draugai niekados negali užsimiršti, tuo labiau mūsų bendros svajonės ir darbai…“
Kitą laišką P. Žilėnas parašė tremtiniui jau prasidėjus naujiems mokslo metams: „Tu, Marijonai, net nepatikėsi. Kaip žinai, svajojau tapti lakūnu, bet tapau mokytoju ir mokytojauju netoli tavo gimtinės – Grybėnuose… Kartais per žiūronus žiūriu į tavo gimtojo namo žalią skardos stogą ir nepastebimai susispaudžia rankų pirštai į kumščius, o širdį užvaldo kerštas už tūkstančius mūsų bendraminčių, kaip ir Tu, ištremtų iš gimtųjų lizdų. Tu puikiai supranti prieš ką. Aš žinau, kad tu tiki, jog ateis laikas ir jie mums užmokės už viską. Noriu dar pridurti, kad dėl SAK likimo būk ramus. Aš, Pranas, Kazys ir Albertas dėl tolesnio organizacijos likimo buvome per vasaros atostogas susirinkę ir daug ką aptarėme. Tavo pradėto darbo nežadame užleisti, tik ar suspėsime viską padaryti. Jaučiame, kad mus kažkas persekioja…“
Šios P. Žilėno užuominos pasirodė esančios pranašiškos.
https://www.mignalina.lt/2019/12/03/ign ... egaila/12/
Gimtinėje vietos nebuvo
Po lagerių ir tremčių SAK vyrų laukė naujos klajonės. Reikėjo kabintis į gyvenimą, bet valdžia neleido įsidarbinti, o kitiems – ir gyventi gimtinėje.
M. Matorka.
Po to, kai esant tremtyje buvo priimtas sprendimas jį grąžinti į Lietuvą tardymams, jis nuvežtas į Irkutsko MGB valdybą ir buvo tardomas. Jau pirmojo tardymo metu tardytojas nusistebėjo, kad jis toks jaunas, o „šitaip banditiškai“ elgiasi. Tardymas Irkutsko kalėjime užsitęsė net dvi savaites, po to į Lietuvą M. Matorką gabeno per Novosibirską, Charkovą ir Minską. Vilniuje tik po dviejų savaičių pateko į Lukiškių kalėjimą, kur kalėjo jo draugai. Po teismo jo laukė specialios paskirties lageris Intoje, ten jis tapo kaliniu Nr. B-2-157. Kalinimo metu dirbo sunkų darbą miškuose, o po išėjimo į laisvę 1956 m. vėl buvo grąžintas į išvežimo vietą, „Pobeditel“ kolūkį, iš kurio po metų išvyko gyventi ir dirbti į Lenkiją.
A. Juodagalvis.
Po teismo du mėnesius jam teko kalėti Vilniaus persiuntimo kalėjime, kuris 1951 m. buvo Antakalnyje, Sluškų dvaro rūmuose. „Tų pačių metų rudenį mes, 33 politiniai kaliniai, kartu su 800 kriminalinių nusikaltėlių, gyvulių vagonuose buvome nuvežti į Kolos pusiasalio Murmašio gyvenvietę. Ten tiesėme geležinkelį per Tulamos upės ledą. Pasibaigus poliarinei nakčiai, 1952 m. kovą visi politkaliniai buvome suvežti į vieną iš Leningrado kalėjimų, o po kurio laiko per Kalininą, Molotovą, Sverdloską ir Novosibirską išgabenti į Kraslago 11-ojo skyriaus pirmąjį lagpunktą, kuris buvo Južnajos Tunguskos gyvenvietėje, už 300 km nuo Krasnojarsko. Apie porą metų taigoje dirbau miško brigadoje.
1954 m. pasirodžius SSRS Aukščiausiosios Tarybos prezidiumo įsakui, man, kaip nepilnamečiui, įvykdžiusiam nusikaltimą, bausmė buvo sumažinta dviem trečdaliais, bet teistumas nepanaikintas. Į gimtąjį Ažušilės kaimą grįžau po 4 metų, 4 mėnesių ir 4 dienų. Tik 1957 m. gavau nuolatinį darbą Šiaulių geležinkelio stotyje. Beje, dar 1963 m. buvau tardomas Šiaulių KGB“, – rašė pats A. Juodagalvis.
https://www.mignalina.lt/2019/12/03/ign ... egaila/13/
P. Žilėnas.
„…Į SAK organizaciją įstojau besimokydamas aštuntoje Ignalinos gimnazijos klasėje, gyvendamas pas Grinevičių kartu su K. Cicėnu, S. Raginiu ir P. Beinoriumi. Baigęs mokslus, įstojau į Zarasuose organizuotus pedagogų ruošimo kursus, po kurių buvau paskirtas į Dūkšto r., Grybėnų septynmetę mokyklą mokytoju. Ten dirbau vienerius mokslo metus, po jų buvau perkeltas į Kajatų septynmetę mokyklą. Ten mokytojavau, turėjau būti pašauktas į sovietinę armiją, bet iš šios tarnybos išsisukau, nes padedamas pažįstamų ir draugų įstojau į Švenčionių mokytojų seminarijos ketvirtą kursą. Seminarijos nebaigiau, nes iš jos buvau pašalintas už tai, kad buvo netinkamos mano pažiūros ir nestojau į komjaunimą. Be to, buvo išsiaiškinta, kad mano broliai Klemensas ir Juozas buvo partizanai. Likau apgailėtinoje būklėje: be mokslo, be darbo… Tačiau ačiū buvusiam Ignalinos gimnazijos mokytojui M. Milašiui ir tuometiniam rajono švietimo skyriaus vedėjui A. Kličiui. Jų dėka buvau paskirtas Dainių pradinės mokyklos mokytoju ir vedėju. Neilgai ten dirbau, buvau areštuotas ir išvežtas iš popietinės pamokos.
Po lagerio, niekur negaudamas darbo, 1954 m. rudenį įsidarbinau gimtojo kaimo parduotuvėje. Šio darbo nemėgau, todėl ir nesisekė. Tad po pusmečio įstojau į Vilniaus technikos mokyklą, kur buvo ruošiami kaimo elektrifikavimo ir radiofikavimo mechanikai. Baigęs šią mokyklą, atvykau dirbti į Vidiškių MTS elektromechaniku. Tuo metu Daugėliškio vidurinei mokyklai vadovavo mano gerai pažįstamas draugas iš gimnazijos laikų Adolfas Juršėnas. Pastarasis prikalbino ateiti dirbti į mokyklą darbinio auklėjimo mokytoju ir dirbtuvių vedėju. Mokykla visuomet mane traukė ir aš sutikau iš Vidiškių persikelti į Daugėliškį, net nenutuokdamas, kad buvusiems politkaliniams uždrausta dirbti švietimo įstaigose ir materialiai atsakingą darbą. Apie tai sužinojau kiek vėliau. Mokykloje dirbau laborantu, čia sukūriau šeimą ir buvau įsitikinęs, kad įsikursiu visam laikui. Deja, taip neatsitiko. Buvau atleistas iš darbo, nors tuometinė mokyklos direktorė Vanda Goštautaitė rašė teigiamas charakteristikas.
Susitikau seną bičiulį Joną Gutauską. Jis tada vadovavo Utenos skyriaus energoinspekcijai. Tai jis ir prikalbino eiti dirbti į inspekciją. Dirbau čia gal dvejus ar daugiau metų. Tačiau partija vėl sužinojo, kad „banditas“ dirba tokį atsakingą darbą. Ir vėl mane iš ten išvijo. Taip keturis kartus. Pritrūkęs kantrybės, užtarimo važiavau ieškoti pas tuometį Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo pirmininką Justą Paleckį. Šis priėmė, išklausė ir pasakė: „Aš apie tamstą nieko nežinau, važiuokite į Ignaliną, ten Jus pažįsta, padės.“ Ignalinoje teko eiti pas KGB viršininką. Šis ištraukęs asmens bylą ėmė skaityti. Kuo toliau skaitė, tuo rūstesnis darėsi, pradėjo plūstis ir vis rėkė: „Tave teisti reikia“. Petras, kaip ir anksčiau, neištvėrė ir žėrė karininkui į akis: „O kas bus, jei ateis laikas ir mes jus teisime…“ Atrodė, kagėbistas sprogs iš įsiūčio, griebėsi už pistoleto dėklo, bet ten jo nebuvo. Atsistojau ir išėjau. Po to sutikęs mane gerai pažįstamas Zbignevas Kovzanas patarė išvažiuoti iš Ignalinos, nes čia ramybės nebus. Taip 1966 m. liepą galutinai atsisveikinau su gimtuoju rajonu ir išvykau į Panevėžį. Iki pensijos dirbau elektros tiekimo įmonėje.“
P. Žilėnas su kartėliu prisimena savo areštą 1951 m. sausio 29 d. Dainių pradinėje mokykloje ir pirmąsias tardymo dienas. „Tardė mane du tardytojai. Neigiau, kad priklausiau SAK. Už tai mane įkišdavo į karštą metalinę spintą. Kiek ten išbūdavau, nežinau, nes atgaudavau sąmonę tik apipiltas šaltu vandeniu ir gulėdamas ant šlapių cementinių grindų. Ši egzekucija tęsėsi daug naktų. Neprisipažinau ir to, kad klasės draugas kun. Alfredas Kanišauskas (iki mirties kunigavo Švedriškėje) man ruošė susitikimą su partizanais Labanoro girioje.“
P. Žilėnas teigiamai atsiliepė apie buvusią Daugėliškio vidurinės mokyklos direktorę V. Goštautaitę ir neigiamai apie kažkada partijos rajono komitete dirbusį Vladimirą Beriozovą (vėliau A. M. Brazausko bendražygį) bei buvusį bendradarbį Daugėliškio vidurinėje mokykloje, istorijos mokytoją Albertą Pautienį.
P. Žilėnas po lagerio grįžo į Ignaliną, tačiau saugumas nuolat persekiojo, nedavė ramiai dirbti. Įsidarbindavo kur per pažintis, po kurio laiko valdžia sužinodavo ir vėl atleisdavo.
https://www.mignalina.lt/2019/12/03/ign ... egaila/14/
J. Subačius.
Jis pasakojo, kad jam iš atminties neišdyla košmariški tardymai ir akistatos Lukiškių kalėjime. Kadangi jis kategoriškai neigė ir neprisipažino, kad tarp klasės draugų platinęs partizanų laikraščius ir dainavęs antitarybines dainas, todėl tardytojas A. Gumbinas visaip jį provokavęs ir bandęs mušti. Tik vėl atgavęs laisvę Jokymas prisipažino, kad partizanų laikraščius jis tikrai atnešdavęs į klasę, kuriuos skaitydavo visi.
Po lagerių tik didelių pastangų dėka pavyko baigti aukštąjį mokslą ir įsigyti biologo specialybę. Norėjo tapti kvalifikuotu teisininku ir bandė stoti į Vilniaus universitetą, bet dėl teistumo nebuvo priimtas. Po to dar bandė laimę daug kur, kol galų gale įstojo į Žemės ūkio technikumą, kurį baigė tik labai gerais pažymiais ir galėjo studijuoti Žemės ūkio akademijoje. Bet ir čia jo biografija užkliuvo. Teko pereiti į neakivaizdinį skyrių ir taip baigti mokslą. Tačiau ir su aukštojo mokslo diplomu sunku buvo įsidarbinti. Vėliau, iki pensijos, jis dirbo vienos technikos mokyklos dėstytoju.
T. Glodas.
Apie jį ir jo šeimą yra mažiausiai žinių. KGB archyve yra dokumentas, parašytas jo ranka, kuriame teigiama, kad jis bausmę atlikęs Šilutės pataisos darbų stovykloje ir ten išbuvo trejus metus ir aštuonis mėnesius – iki 1954 m. spalio 29 d. Archyve aptiktas ir kitas svarbus dokumentas – SSRS Aukščiausiojo teismo plenumo 1960 m. lapkričio 2 d. nutarimas, kuriame teigiama, kad T. Glodas į teisiamųjų suolą pateko tik dėl vieno liudininko – P. Beinoriaus tendencingų parodymų, o kitų liudininkų nebuvo. Todėl nutarta teismo sprendimą panaikinti, nes jo veiksmuose nebuvo nusikaltimo sudėties, numatytos tuometiniame BK.
Apie nelengvą T. Glodo gyvenimą po sugrįžimo iš kalėjimo gerai prisimena buvęs mokyklos trečios laidos auklėtinis ir šios klasės seniūnas Algirdas Čeponis. Pastarasis papasakojo, kad T. Glodui, sugrįžus iš kalėjimo, mokytojauti jam nebeleido ir jis kurį laiką dirbo Kauno 21-ojoje vidurinėje mokykloje ūkio dalies vedėju.
Vien gerus atsiliepimus apie buvusį savo mokytoją pateikė ignalinietė Janina Aginytė. Ji T. Glodą pažinojo jau vokiečių okupacijos metais, kai jis vadovavo Švenčionėlių septynmetei mokyklai, kur ji mokėsi. Tiek šioje, tiek ir Ignalinos vidurinėje mokykloje mokytojas ją nuolatos globojęs. Būtent jo paskatinta visa klasė dažnai deklamuodavo Maironio eilėraščius, pastatė kelis spektaklius. Pasak J. Aginytės, jos klasės mergaitės buvo linkusios dažnai pasvajoti apie ateitį, o berniukai labiau mėgę politikuoti. Apie klasėje veikusią slaptą organizaciją mergaitės nežinojo, todėl buvo labai nustebusios, kai į klasę sugriuvo ginkluoti vyrai ir išsivedė K. Cicėną bei J. Subačių. Šis įvykis labai sukrėtė visą klasę. Po areštų mokykloje nepasirodė P. Beinorius, todėl visi suprato, jog berniukus išdavė jis.
Ilgai lauktos svajonės – Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo – mokytojas nesulaukė. Jis mirė 1978 m. pavasarį ir palaidotas Šakių r., Plokščių kapinėse, netoli gimtojo Buišių k.
K. Cicėnas.
Duomenų mažai. Žinoma, kad jam pavyko įsitvirtinti Vilniuje. Vėliau jis dirbo sklandytuvų konstravimo biure, pats tapo žinomu sklandytoju.
J. Matkevičius ir A. Bileišis 1998 m. jau buvo mirę.
SAK vyrai, sakė, nesigaili savo sulaužytos jaunystės. P. Žilėnas, A. Juodagalvis teigė: „Buvome lietuviai, supratome, kad kraštas okupuotas, pavergtas, todėl kūrėme SAK sąmoningai, tikėdami, jog Lietuva vėl bus laisva. Spardyti, niekinti, deginti, mes išlikome žmonėmis su savo siekiais ir idėjomis“.
https://www.mignalina.lt/2019/12/03/ign ... egaila/15/
Albertas JUODAGALVIS
Susitikimas
„Iš draugų, kai pažiūriu, jau nedaug bepaliko“ Taip pasakė kadaise Maironis garbus. Penkiasdešimt metelių nebe pėdsakų liko… O gal, vis dėl to, aš neteisus?
Kai kurie jau užmigo miegu amžinuoju, Kai kurie dabar didžiai protingi yra… O juk buvo laikai, kai ir mūsų draugystė Tad atrodė graži ir tvirta.
Keleliu Lietuvos vis kartu, regis, ėjom, Net Gulago takus teko minti kai kam. Bet prabėgo laikai – susitikom pasenę, Susirinkti reikėjo gal tam?
Kaip gražiai ir gudriai kai kas mokam šnekėti, Kad širdelė suskaudo prie vartų sunkių… Tik pamiršom tą vasaros vidurio dieną Kai kas prašėm nebausti „vaikų“.
Susitikom tik trys nepamiršę idėjų Ir nebuvo užanty aštruolio akmens. „Visi už vieną, vienas už visus“ pasakėm Nors nubėgo gerokai vandens.
1998 m.
Foto https://www.mignalina.lt/2019/12/03/ign ... egaila/15/
**********************************************
P.S. Kęstutis Čeponis: mano tėtė Algirdas Čeponis, tuometinis klasės seniūnas, nebuvo SAK narys, bet tada irgi buvo MGB suimtas ir jį tardė 2 savaites Ignalinos MGB.
Bet jis jokių jam pateikiamų kaltinimų (kad bandė kartu su savo draugu užmušti prie geležinkelio pervažos komjaunuolį Skarbauską, užmovęs jam ant galvos maišą, kad dainavo antitarybines dainas, važinėdamas su Glodo vadovaujamu dramos būreliu ir kt.) nepripažino, o MGB neturėjo jokių įrodymų prieš jį, išskyrus savo agento skundą, kad mano tėvas yra antitarybinių pažiūrų ir du jo pusbroliai yra partizanai.
Krata mūsų namuose irgi nieko nedavė - tėvas jau buvo patyręs konspiratorius ir nieko kompromituojančio namie nelaikė.
Tik neseniai tėvukas man papasakojo, kad mūsų pirtyje buvo užkasti kulkosvaidžio šoviniai, o kulkosvaidį paskandino ežero pakrantėje. Bet emgėbistai nei šovinius, nei kulkosvaidį nerado.
Tėvuko pusbrolis Alfonsas Vaiciukas (slapyvardis "Riteris") buvo partizanų kulkosvaidininkas "Skrajojančiame būryje". Ir kada visi būrio vyrai žuvo arba legalizavosi, jis su prieškariniais lenkiškais dokumentais išvažiavo į Lenkiją - mano bobutė Malvina Čeponienė jį šieno prikrautame vežime nuvežė į geležinkelio stotį, kur jis įsimaišė tarp repatriantų.
Vytauto apygardos Tigro rinktinės „Skrajojantis būrys“
Vėlinių išvakarėse sutvarkyta partizanų žuvimo vieta https://www.mignalina.lt/2021/10/29/vel ... imo-vieta/
Jonas BALTAKIS
2021 29 spalio
1944 m. rudenį Daugėliškio apylinkėse susikūrė garsusis Tigro rinktinės „Skrajojantis būrys“, kuriam vadovavo taujūniškis Jonas Kamarauskas-Karijotas, drąsus, bet ir gana žiaurus vadas.
Vienu metu būryje buvo daugiau nei 130 kovotojų, jie buvo suskirstyti į keturias kuopas.
1945 m. gegužę Mikalavo miške partizanai kuopos vadu išrinko Mamertą Laurinėną-Mingailą. Jo būryje kovojo ir brolis Jeronimas, gavęs Brutenio slapyvardę.
„Skrajojančio būrio“ bijojo ne tik stribai, bet kartais ir MGB kariuomenė vengdavo su juo stoti į atvirą mūšį. Todėl būrio vadai buvo perdėm drąsūs, kartais neįvertindavo priešo galimybių.
Tokia laikysena lėmė būriui tragišką lemtį. 1946 m. sausio 15 d. Ažvinčių girios pakraštyje, Želmeniškės (Prūsijos) kaime, kuriame apsistojo, būrį apsupo didelės Salako stribų ir kariuomenės pajėgos.
Apie tai, kad ateina kariuomenė, vadui Mingailai buvo pranešta. Tačiau jis buvo įsitikinęs, kad rusus lengvai ištaškys, kaip jau buvo ne kartą, ir pranešimą ignoravo.
Salako stribai ir kariuomenė turėjo visiškai apsupti Želmeniškę, tačiau salakiniai dėl kažkokių priežasčių pavėlavo ir kaimas buvo apsuptas tik iš vienos pusės, nuo Ažvinčių girios.
Prasidėjus susišaudymui, „Skrajojančio būrio“ vyrai, nepažįstantys vietovės (Želmeniškė buvo ne Tigro rinktinės teritorija, priklausė Lokio rinktinei), ėmė trauktis girios pusėn, o ten laukė kariuomenės žiedas su kulkosvaidžiais.
Dvylika partizanų krito iš karto, dar 8–10 paimti gyvi, tačiau čia pat suklupdyti ir sušaudyti. Tai buvo emgebistų kerštas už tai, kad dar prieš puolimą buvo nušautas rusų karininkas, pasiųstas į kaimą kaip parlamentaras derybų su partizanais (turbūt raginti, kad šie pasiduotų?).
Partizanai buvo apsistoję keturiose kaimo trobose. K. Šimkūno sodyboje buvo Lokio rinktinės erškėtėnų būrys su vadu Kazimieru Kaladinsku-Erškėčiu (beje, šis kaimas – vado gimtinė). Tad jo būrys sėkmingai pasitraukė kita kryptimi, kurią turėjo uždengti Salako stribai, bet pavėlavo ir neuždengė (už tai jie savo valdžios buvo nubausti).
Mūšyje žuvo 22 partizanai, dar keli buvo paimti gyvi. Vadas Mingaila buvo sužeistas, bet broliui Jeronimui pavyko jį išvežti iš mūšio. Mingaila gydėsi prie Dysnos upės, Janavo kaime, Kazio Juršio kluone.
Vasario 5 d., dalyvaujant Švenčionių apskrities MGB vyr. įgaliotiniui Skotnikovui, Mingaila buvo suimtas. Jį išdavė artimas giminaitis, svainis. Vadas pasidavė be pasipriešinimo, nenusišovė (kaip tai reikalavo partizanų kodeksas), tai buvo didžiausia jo gyvenimo klaida.
Tardomas išdavė ir visus kovos draugus, ir kelias dešimtis ryšininkų bei rėmėjų. Ir vis vien buvo sušaudytas. Mingailą teisė Ignalinoje 1946 m. rugsėjo 16 d.
Vis dėlto, teisme jis atsitiesė ir pareiškė, kad „mano būrys kovojo prieš sovietų valdžią ir mūsų tikslas buvo nepriklausomos Lietuvos atstatymas“. Paskutinio žodžio atsisakė, pasigailėjimo neprašė.
Dabar Želmeniškė – bebaigiąs išnykti kaimas, gyventojų nėra, kelios sodybos supuvę, griūnančios ar jau sugriuvę, kelias į kaimą vietomis beveik nepravažiuojamas (ypač, kai šlapia), todėl ir mums, palikus automobilius, teko pėsčiomis eiti daugiau nei kilometrą. Tik vieną sodybą kažkas su žeme yra nusipirkęs ir vasarą, matyt, ūkininkauja.
Istorinė dalis parengta pagal Laimono Abariaus surinktą archyvinę medžiagą.
_________________ Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.
|
|