Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 09 Geg 2024 11:28

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 14 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
 Pranešimo tema: Klaipėda ir Memelis
StandartinėParašytas: 09 Rgs 2007 00:52 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 08 Lie 2007 17:18
Pranešimai: 442
Miestas: Vilnius - Birštonas
    Klaipėdoje statomas naujas mikrorajonas Memel pavadinimu.

    Čia turėtų lietuvių nacionalistai jau pradėti protestuoti, bet prieš tai įsigilinti į šią problemą, kad protestuoti argumentuotai.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
StandartinėParašytas: 21 Rgs 2007 21:25 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 08 Lie 2007 17:18
Pranešimai: 442
Miestas: Vilnius - Birštonas
   Čia jau įžiūriu N-T-P veiklos broką - vis tik gauta antilietuviška informacija, o jokio atsako, nei triukšmo per spaudą.

    Reikia priminti Gervaldui, kad gali kurtis ir alternatyvios nacionalistinės grupuotės.

****************************************************************************

    Siūlau susipažinti su aukštosiomis technologijomis arba MOKSLU KAIP APGAUTI. Yra dabar 2 mokslai

1> aukštosios technologijos-apgaulės mokslas
2> juodosios technologijos - mokslas kaip pravesti rinkimus, kad patektų savi.

    Dabartiniu momentu į seimą iš viso neverta ir net gėda balotiruotis - prašau, kaip pagarbiai sutinkamas Petrikas - AUKŠTUJU TECHNOLOGIJŲ MEISTRAS.

    Manęs, kaip gydytojo paprašytų, ir aš išgerčiau su juo 50 gr. konjako su narkotikais ir pasakytų viską - yra tokia viena vaistų grupė, naudojama reanimaciniuose skyriuose. Pvz., SSSR laikais anesteziologu  negalėjo dirbti KGB nedirbantis žmogus - nes be kankinimų atrišamas liežuvis. Dabar yra "vaistukų", nuo kurių žmogus vykdo visus jūsų nurodymus- pvz., gali iššokti is 8 auksto.....

J.PR.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 29 Rgs 2007 22:41 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
juozasprasauskas rašė:
    Klaipėdoje statomas naujas mikrorajonas Memel pavadinimu.

    Čia turėtų lietuvių nacionalistai jau pradėti protestuoti, bet prieš tai įsigilinti į šią problemą, kad protestuoti argumentuotai.


juozasprasauskas rašė:
   Čia jau įžiūriu N-T-P veiklos broką - vis tik gauta antilietuviška informacija, o jokio atsako, nei triukšmo per spaudą.
J.PR.


    Ieškojau žinių Internete apie naują Klaipėdos mikrorajoną Memel ar Memelio vardu, bet kol kas neradau.

    Todėl pasidomėjau vietovardžio ir hidronimo Mėmelė (Memelė) kilme. Žemiau pateikiu įvairią informaciją šiuo klausimu. Apibendrindamas manau, kad vietovardis (tiksliau vandenvardis-hidronimas) Mėmelė (Memelė) yra baltiškos kilmės, naudojamas tiek Lietuvoje, tiek ir Latvijoje kaip įvairių upelių pavadinimas.

    Pvz.:

Šaltinis - http://www.climbing.lt/regions/def_regions.htm

    Bauskė (Latvija) - dolomitiniai skardžiai prie upės Mūša - Mėmelė (vienintelės Latvijos uolos).

Šaltinis - http://www.birzai.lt/index.php?id=43&pg ... 1&tev=1604

    1254 m. arkivyskupo Alberto dokumente, pagal kurį aprašytos Žemgalos ir Upmalos srities žemių dalybos, paminėtas Nemunėlio upės vardas (Mėmelė).

    Taigi, pavadinti naują Klaipėdos mikrorajoną istoriniu baltišku pavadinimu Mėmelė (arba Memelė) yra visai priimtina. Tačiau vartoti pavadinimą Memelis tikriausiai neverta, nes tai gal būt jau germanizacijos pasekmė - vardo lyties pakeitimas iš moteriškos į vyrišką. Iš kitos pusės žiūrint, pavyzdžiui, miestas Vilnius istoriškai buvo vadinamas moteriška lytimi (irgi pagal upelės Vilnia pavadinimą) - miestas jau Gedimino laiškuose buvo vadinamas Vilnia (iš čia, beje, ir iki šiol išlikęs istorinis "atavizmas" - geležinkelio stotis Naujoji Vilnia). Beje, Vilnius iš Vilnia atsirado tik 16 amžiuje. Taigi, ir pavadinimas Memelis iš Memelė lietuvių kalboje gali atsirasti ir be vokiečių "įsikišimo".

    Apskritai, visada, kada turime problemų su senovinių vietovardžių vartojimu, reikia labai kruopščiai išnagrinėti jų istorinę kilmę ir analogus, nes priešingu atveju galime "priskaldyti malkų" ir atsisakyti savo pačių baltiško senovinio paveldo, klaidingai suprasdami kai kuriuos senovinius vietovardžius ir palaikydami juos svetimybėmis.

Klaipėdos istorija


Šaltinis - http://lt.wikipedia.org/wiki/Klaip%C4%97da

     Miesto pradžia laikomi 1252 metai. Tuomet Danės upės žiotyse Livonijos ordinas ir Kuršo vyskupas pastatė Memelburgo (Memelburg) pilį, prie kurios kūrėsi miestas. 1257–1258 m. suteiktos miesto teisės.

     Klaipėda (tuometinis Memelis, vok. Memel, Memela, Mimela ir kt.) planuota kaip Kuršo vyskupystės centras, bet juo buvo trumpai dėl nuolatinių aplinkinių genčių puldinėjimų. Aprašęs tokį antpuolį 1323 m. Petras Dusburgietis pažymėjo, kad „jie pavertė pelenais patį miestą ir tris gretimas naujakrikštų pilis, daug kogų bei kitokių laivų“.

    1328 m. Klaipėda ir jos apylinkės perduodamos Vokiečių ordinui Prūsijoje. XIV–XV a. Klaipėda tapo ginčų tarp Lietuvos ir Vokiečių ordino objektu. Būdama žygių į Žemaitijos gilumą išeities vieta, Klaipėda kentėjo nuo atsakomųjų žemaičių antpuolių. 1379 m. užpuolę žemaičiai visiškai sugriovė miestą ir pilį. Klaipėda buvo žemaičių užimta ir Žalgirio mūšio išvakarėse (1409 m.). Dėl nuolatinio karinio užpuolimo pavojaus ir kaimyninių uostų konkurencijos Klaipėda netapo Hanzos sąjungos nare.

    Klaipėdos vardas (Caloypede) pirmąkart minimas Vytauto laiške 1413 m., kuriame sakoma, kad miestas pastatytas žemaičių žemėje. 1422 m. Melno taika buvo galutinai nustatytos Vokiečių ordino ir Lietuvos sienos, Klaipėda palikta Ordino pusėje. 1455 m. miestą vėl užėmė žemaičių pajėgos. Iš Livonijos atsiųsta kariuomenė juos išstūmė, bet pasitraukdami žemaičiai sudegino miestą ir pilį.

    XVI a. jame sparčiai vystėsi amatininkystė, laivų statyba, klestėjo pirkliai. Vėliau ėmė kurtis stambioji pramonė, išsivystė jūrų prekyba, atsirado kultūros įstaigos.

    Nuo 1525 m. Klaipėda priklausė Prūsijos hercogystei, nuo 1701 m. – Prūsijos karalystei. 1629–1635 m. miestą valdė Švedija, o Septynerių metų karo metu 1757–1762 m. – Rusijos imperija. 1807–1808 m. Napoleonui Bonapartui sumušus Prūsiją, Klaipėda buvo karališkosios Prūsijos šeimos rezidencijos vieta ir laikinoji Prūsijos sostinė. 1871 m. kartu su Prūsija tapo Vokietijos imperijos dalimi.

    Pagal Versalio sutartį (1919 m.) miestas ir Klaipėdos kraštas 1920 m. perduotas Antantės valdymui. 1923 m. Lietuvos vyriausybei inscenizavus Klaipėdos krašto gyventojų sukilimą, miestas 1923 m. sausio 15 d. prijungtas prie Lietuvos Respublikos.

    Miestas, kartu su Klaipėdos kraštu, Lietuvos Respublikoje tarpukario metais sudarė autonominę teritoriją, kurios statusą apibrėžė Lietuvos ir Europos didžiųjų valstybių 1924 m. pasirašyta Klaipėdos konvencija. Lietuvos vyriausybei priėmus Vokietijos ultimatumą 1939 m. kovo 23 d. miestą užėmė nacistinė Vokietija.

    1945 m. sausio 28 d. Klaipėdą užėmė SSRS kariuomenė ir perdavė Lietuvos SSR. Per Antrąjį pasaulinį karą miestas buvo dalinai sugriautas. Išvykus beveik visiems seniesiems miesto gyventojams, miestas faktiškai prarado visas senąsias tradicijas. Naujakuriai, toliau griaudami senojo miesto architektūrą, sukūrė naująją Klaipėdą – iki 7-8 dešimtmečių sandūros – iš esmės ekonominę Lietuvos SSR provinciją. 8 dešimtmečio pr. Klaipėdoje pradėtų kurti aukštųjų mokyklų pagrindu 1991 m. įkurtas Klaipėdos universitetas. 1992 m. patvirtintas dabartinis Klaipėdos herbas.

Pavadinimo kilmė


    Vokiečiai nuo pat pilies įkūrimo XIII a. viduryje vietovę vadino Memel – taip pat, kaip ir Nemuną, kadangi manė, kad Marių sąsmauka ties gyvenviete yra Nemuno žiotys.

     XV a. pradžioje jau minimas Klaipėdos vardas: Vytauto laiške 1413 m. minima Caloypede, 1420 m. Kryžiuočių ordino derybų su Vytautu santraukoje kalbama apie castrum Memel alias Klawppeda.

    Lietuviško pavadinimo kilmė nėra visiškai aiški. Vokiečių kalbininkas, žymus baltistas G. H. F. Neselmanas savo 1851 m. žodyne teigia, kad tai būsiąs dviejų sandų žodis: latv. klaips ir liet. kliepas reiškia „duonos kepalas“ (šią versiją palaikė ir Kazimieras Būga), o -ėda nuo žodžio „ėsti“. Esą pilyje buvo valgoma daug duonos. Tačiau šioji versija dažniau priskiriama liaudies etimologijai.

    Įtikinamesnė aiškinimo versija pateikta 1898 m., kai A. Zweck. Štutgarte išleistame veikale „Litauen“ Klaipėdos vardą susiejo su dviem žodžiais: klai- nuo latv. klajš „atviras, tuščias, lygus, plynas“ + pēda „pėda“ arba pads „padas, grįstinė, laitas, grendimas“. Taigi, Klaipėda galėjo reikšti „žema, plyna vieta“. Gali būti, kad vietovardis yra kuršiškos kilmės. Šią versiją palaikė ir J. Endzelynas.

    Kai kurie kiti XX a. kalbininkai (J. Gerulis, P. Skardžius, A. Salys) buvo linkę manyti, kad miesto pavadinimas yra asmenvardinės kilmės, tačiau tam įrodyti kol kas trūksta faktų.

    Liaudies etimologija taip pat turi savą miesto vardo versiją – neva pavadinimas kilęs nuo žodžių junginio „klampi pėda“ (iš legendos apie du brolius).


Kieno jubiliejų mini Klaipėda?

2002 m. balandžio 23 d.

Šaltinis - http://www.ve.lt/?rub=1065924831&data=2002-04-23 (Vakarų ekspresas)

    Šių metų kovo 9 dienos "Vorutos" laikraštyje buvo išspausdintas klaipėdiečio žurnalisto Prano Martinkaus straipsnis "Ką švenčiame: Klaipėdos ar Memelburgo jubiliejų?" Šiame straipsnelyje P. Martinkus suabejojo, ar tikslinga taip garbingai paminėti 750-ąsias uostamiesčio metines. Be to, anot P. Martinkaus, "Klaipėda - ne Memelis ir diskusijų neturėtų būti". Toliau autorius iškelia štai dar tokį klausimą - tai kada gi Memelis tapo Klaipėda?

    Tiesą sakant, šiais klausimais ne kartą buvo rašyta, tačiau gerbiamo žurnalisto išsakytos mintys ir abejonės pastūmėjo dar kartą grįžti prie miesto vardo kilmės ir miesto jubiliejaus paminėjimo klausimų, juolab kad žurnalistas savo straipsnyje kvietė tai padaryti ir tikiuosi, jog ir dienraščio skaitytojams pravers vienas kitas Klaipėdos istorijos faktas ar jo interpretacija.

     Pirmiausia norėčiau pasakyti, kad rašytinių šaltinių iš XIII-XIV a. stoka neleidžia duoti vienareikšmių atsakymų į kai kuriuos klausimus, todėl kai kuriais atvejais teks apsiriboti prielaidų iškėlimu. Kita vertus, ne į visus P. Martinkaus iškeltus klausimus gali atsakyti istorikai ar archeologai - labai pasigendama ir naujesnių, solidžių kalbininkų darbų, jų polemikos.

     Pradėsiu nuo istorinių faktų. Nėra ko diskutuoti dėl Memelburgo vardo atsiradimo laiko. Tai aiškiai pasakyta 1252 rugpiūčio 1 d. Kuršo vyskupo Heinricho ir Livonijos ordino magistro laiške: "Mes pranešame, tegul kiekvienam bus žinoma, kad toje vietoje, kur susilieja Dangė ir Memel, Dievo garbei ir krikščioniškojo tikėjimo skleidimui turi būti pastatyta pilis (...)."

     Šis dokumentas pavadintas "Kuršo vyskupo ir Livonijos ordino sudaryta sutartimi apie Memelburgo pilies statybą. Taigi lyg ir aišku, kaip ir kada oficialiai panaudotas Memelburgo pavadinimas. Akivaizdu ir tai, kad jis yra hidronominės kilmės.

     Daugiau neaiškumo ir įvairių nuomonių gali sukelti Memelburgo vardo reikšmė ir pasakymas "toje vietoje, kur susilieja Dangė ir Memel". Dangė - tai mūsų Danės upė. Memel - Nemunas, bet iš tiesų jis tolokai nuo Klaipėdos ir nesusilieja su Danės upe.

     Šis momentas reikalauja kiek platesnio komentaro. Pirma, ar tikrai Memelis sietinas su Nemunu? Šią problemą gana argumentuotai išsprendė Kęstutis Demereckas savo straipsnyje, atspausdintame Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus leidinio "Vakarų baltų istorija ir kultūra" antrajame tome. Jame pateikta gausybė faktų, kaip Nemunas rašomas daugelyje XIII-XV a. šaltinių vokiečių, prancūzų bei lotynų kalbomis, taip pat kaip šios upės pavadinimas rašomas N. Kuziečio, H. Cėlio, Merkatoriaus ir kituose žemėlapiuose. Nemunas juose vadinamas Memebe, Memel, Niemen, Mimmel, Nemel, Niemijen ir t. t. Net Melno taikos sutartyje parašyta "Memel alias Niemen" (Memel, kitaip Nemunas).

     Nėra jokių abejonių, kad tai ta pati upė, tik istoriškai ji buvo vadinama dviem vardais (palyginkime su Akmenos-Danės atveju). Mūsų minėtame Merkatoriaus 1595 m. Lietuvos žemėlapyje Nemuno aukštupys vadinamas Niemen, o likusioji dalis - Memel. Taigi Nemuno, kaip ir Memelio, pavadinimo rašybos įvairovė gana didelė, tačiau nėra abejonių, kad tai ta pati upė.

    Kita problema - ar Memelis (hidronimas ir toponimas) yra germanizmas, t. y. sugalvotas vokiečių? Sutikime, kad tradiciškai vyrauja nuomonė, kad germanizmas. Pažiūrėkime dar kartą į miesto steigimo dokumentą. Jame pavadinimas Memel pavartotas kaip jau egzistuojantis upės pavadinimas (šalia Danės), o ne sugalvotas Kuršo vyskupo ar pan., t. y. egzistuojantis ir vartojamas kaip savaime suprantamas dalykas. Galima ir kitas paaiškinimas. Jei nurodytas Danės (Dangės) pavadinimas visuotinai suprantamas ir neabejotinai baltiškas, tai kodėl upėvardis Memel šiame kontekste turėtų būti specialiai sugalvotas XIII a. viduryje? Pabrėžiu - ne toponimas, o hidronimas.

    K. Demereckas savo straipsnyje, lingvistiškai išnagrinėjęs pavadinimus Memel ir Nemunas, priėjo prie išvados, kad abiejų jų reikšmė ta pati. Jie reiškia "nebylią, ramią, bežodę upę, kuri tekėdama lėtai be slenksčių, nekelia jokio garso". Prisiminkime, kad lietuvių kalboje ir dabar memelis, mimelis reiškia nekalbų žmogų. Dar daugiau. Minėtas autorius, remdamasis kuršių kalbos tyrimais, padarė išvadą, kad tai senas kuršiškas Nemuno pavadinimas. Jeigu tai tiesa, vadinasi, vokiečiai pasirinko vietinį upės pavadinimą ir tik pridėjo vokišką žodžio dalį Burg - "pilis". Tai reiškia, kad Memelburg - tai pilis prie Memelio, o Memel - tai tiesiog Nemunas. Galima prielaida, kad Nemuno žemupys Memeliu galėjo būti vadinamas gerokai anksčiau - dar iki Livonijos ordinui pasirodant pietinių kuršių žemėse.

    Dėl objektyvumo reikia paminėti ir kitą Nemuno etimologijos versiją, pateiktą K. Būga sekusio kalbininko A. Vanago. Jis tai sieja su nemuoge - mėlyne, nemune - grybu ar lotynišku žodžiu nemus - "alkas, miškelis". Kalbininkas, Mažosios Lietuvos tyrinėtojas V. Pėteraitis pritaria A. Vanago, K. Būgos ir kai kurių kitų tyrinėtojų nuomonei, kad Nemunas - tai "iš šilo ištekanti, šilais (raistais) tekanti upė". Tiesą sakant, gaila, kad minėti kalbininkai nepabandė patyrinėti Memelio hidronimo, lyg jis nė nebūtų egzistavęs.

   Taigi galimi keli Nemuno vardo kilmės ir prasmės aiškinimai. K. Demerecko tyrimai labiausiai įtikinami ta prasme, kad jis abu pavadinimus lingvistiškai susieja su ta pačia reikšme. Beje, nereikėtų pamiršti, kad Nemunas, pavyzdžiui, M. K. Radvilos 1613 m. ir kai kuriuose kituose LDK žemėlapiuose, matyt, sekant Ptolomėjumi, vadinamas dar vienu vardu - Chronon.

    Dabar apie tai, kad Nemunas yra tolokai nuo Klaipėdos. Čia tenka sutikti su dominuojančia nuomone, kad XIII a. viduryje (matyt, ir anksčiau) Kuršių marios buvo laikomos Nemuno tąsa.

    Gal tai ir sutapimas, bet Kuršių marių pavadinimas pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose pasirodo tik XIII a. antrojoje pusėje, lyg iki tol jos buvo vadinamos kitaip. Čia verta pacituoti 1366 metų šaltinį, kiek paaiškinantį galimą vėlyvo Kuršių marių pavadinimo atsiradimo mįslę. Dokumente sakoma: "Anksčiau aprašytoji žemė ir tyrumos su didelėmis senomis mariomis yra ir bus įvardytos, skaitomos ir vadinamos pagal Kuršo vyskupiją ir bažnyčias ir gavus Kuršo ir Kuršių marių vardą ir nebus pavadintos pagal Žemaitijos kraštą" (cituota pagal N. Strakauskaitę). Taigi Kuršių marių pavadinimo kilmė gali būti siejama su Kuršo vyskupystės įsteigimu, t. y. Livonijos ordino atsikraustymu į šias vakarinių baltų žemes. Vadinasi, prielaida apie vėlyvą Kuršių marių vardo kilmę galima. Tačiau kaip marios galėjo būti vadinamos iki tol, kaip sakoma minėtame šaltinyje, "pagal Žemaitijos kraštą"? Kadangi kol kas rašytiniais šaltiniais paremto tvirto atsakymo nėra, telieka daryti prielaidą - galbūt Memeliu ar panašiai. Įvykus politinėms ir etninėms permainoms jos pradedamos vadinti Kuršių mariomis. Tuomet 1252 m. Klaipėdos įkūrimo dokumente nėra jokios geografinės klaidos.

    Dabar apie Klaipėdos pavadinimą ir jo vartojimo. Klaipėdos vardą pirmą kartą aptinkame XV a. pradžioje (Caloypeda). 1422 metų Melno sutartyje jis vėl pavartotas, tik kiek kitaip užrašytas- Clupeda. Šiame šaltinyje šiek tiek paaiškinama ir šio vardo kilmė, tiksliau - jo vartojimas: aprašant LDK ir Prūsijos ordino valstybių sieną, nurodoma kryptis - "iki Memelio pilies, žemaitiškai vadinamos Klaipėda". Reiškia, tai yra žemaičių, lietuvių tradicijos pavyzdys.

     Yra kelios Klaipėdos pavadinimo etimologijos versijos. Atrodo, kad patikimiausia Klaipėdos vardą kildinti iš žodžių klaisti - "grimzti" ir pėda. Panaši šiai dar viena versija, kuri teigia, esą toponimas Klaipėda kilęs iš tikrinio vardo, asmenvardžio arba bendrinio asmenį apibūdinančio žodžio: klaipėda - tas, kuris klaipo, kleipia kojas, pėdas.

     Iš archeologinių tyrinėjimų, pagaliau XVII a. 3-io dešimtmečio Klaipėdos miesto plano matyti, kad pilis ir viduramžių miestas buvo įsikūrę daug atšakų turėjusios Danės žiotyse, t. y. klampioje, vandenų apjuostoje teritorijoje, kur į smėlį grimzdo ne tik pėdos, bet dėl šios priežasties ir pilis turėjo keisti savo vietą. Nors rašytiniuose šaltiniuose Klaipėdos vardas pasirodo tik XV a. pradžioje, tai dar nereiškia, kad tik tada šis pavadinimas atsirado. Šaltiniai Klaipėdos vardą pateikia kaip jau tradiciškai žemaičių ir lietuvių vartojamą šios vietovės pavadinimą, o ne naujadarą. Visiškai galima prielaida, kurią galbūt patvirtins nauji, kol kas dar nežinomi šaltiniai, kad Klaipėdos pavadinimas galėjo atsirasti tuo pat metu kaip ir Memelburgas - XIII a. viduryje. Beje, kai kurie tyrinėtojai yra rašę, kad prieš pastatant Klaipėdos pilį čia yra buvusi baltiška (kuršių) gyvenvietė. Tačiau beveik tris dešimtmečius besitęsiantys Klaipėdos senamiesčio ir pilies archeologiniai tyrimai to nepatvirtino.

     Tokia mūsų miesto vardų istorija. Taigi kieno jubiliejų, kaip klausia ponas P. Martinkus, šiemet minime? Pirmiausia, miesto, kuriame mes gyvename, dirbame, ilsimės, sutinkame svečius ir kurį siekiame išsaugoti. Miesto, kurio didžiulis privalumas ne tik jūra, bet ir senamiestis, tvarkoma piliavietė. Visa tai - mūsų miesto istorijos dalis, ir nieko čia nepakeisi. Galima tik priminti, kad pirmuosiuose po karo parengtuose generaliniuose planuose buvo numatyti dideli senamiesčio sanavimo darbai. Tarp jų - nugriauti dalį pastatų dabartinėje Tiltų gatvėje ir nutiesti prospektą (jo plotį žymi klaipėdiečiams gerai žinomi du po karo pastatyti pastatai: "Neptūno" kavinė ir penkių aukštų blokinis pastatas priešais jį). Jeigu šis projektas būtų įgyvendintas, senamiesčio nebeturėtume, ir neaišku, ar išvis kokį jubiliejų minėtume.

     Mano galva, senojo miesto erdvė daro Klaipėdą patrauklią, mėgstamą mūsų pačių ir atvykstančiųjų. Vadinasi, viena iš didžiausių Klaipėdos vertybių ir patrauklumo elementų - senasis miestas. Ir visai nesvarbu, kaip jį bevadintume, lygiai taip pat nesvarbu ir kas jį pastatė. Sutikime - turbūt nė vienas klaipėdietis ar mūsų svečias neįsivaizduoja miesto, įvairių jo švenčių be senamiesčio, be Teatro aikštės su Pilies džiazo festivaliais, Jūros šventės renginiais ir t. t. Taigi XV a. pabaigoje - XVI a. susiformavęs senamiesčio gatvelių tinklas, maži kvartalėliai - didžiulė mūsų miesto vertybė.

    Dar vienas klausimas - kokį vaidmenį patys lietuviai suvaidino šio miesto istorijoje? Kiekvieno miesto specifinis bruožas - multietninė gyventojų sudėtis. Tad ir Klaipėdoje atskirais laikotarpiais, be vokiečių, gyveno kuršiai (jų papuošalų iš senųjų miesto kapinių rasta kasinėjant pilies pylimus), lietuviai, anglai, olandai, škotai, žydai, net lenkai ir rusai. Patyrinėję miesto architektūros istoriją aptiksime čia kadais buvus protestantų, katalikų, lietuvių liuteronų, reformatų bažnyčių, žydų sinagogų, anglikonų maldos namus. Jose meldėsi ne tik skirtingų tikėjimų, bet ir skirtingų tautybių žmonės. Taigi Klaipėdą galima apibūdinti kaip multietninį ir multikultūrinį miestą. Drįstu teigti, kad nei dabar, nei bet kuriame miestų istoriniame periode nerasime etniniu požiūriu vienalyčių miestų. Todėl manyčiau, kad negalima taip formuluoti klausimo - kieno jubiliejų - Klaipėdos ar Memelio - pažymėsime? Netgi žiūrint formaliai, tiek Klaipėda, tiek Memelis - istoriniai, skirtingas tradicijas žymintys pavadinimai. Abu jie seni, siekiantys viduramžius, ir reiškia tą patį - 750-metį minintį miestą. Žymaus prūsų kartografo K. Henenbergerio 1584 m. žemėlapis su nurodytu Klaipėdos (Cleupeda) pavadinimu, kaip ir 1868 m. miesto planas su abiem miesto vardais, rodo, kad Klaipėdos pavadinimas ir vokiečiams nebuvo tabu, jis nebuvo eliminuotas iš vartosenos. Beje, ir po 1923 m. Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos lietuviškoje krašto spaudoje dar ilgai buvo nurodomi abu miesto vardai. Tikiuosi, kad neapkaltinsime nekorektiškumu ar antilietuviškumu to laikmečio lietuviškų kalendorių ar lietuviškų laikraščių leidėjų.

     Taigi vargu ar turėtume abejoti dėl mūsų miesto būtent 750 metų jubiliejaus paminėjimo vien todėl, kad miestas turi du istorinius vardus, dvi jų vartojimo tradicijas. Labai svarbu atsikračius kompleksų pasakyti - mes švenčiame miesto, kuriame gyvename ir norime gyventi gimtadienį.

     Ir dar vienas - paskutinis - pastebėjimas. Daugelį miestų rytiniame ir pietrytiniame Baltijos pajūryje, kur nuo seno gyveno baltų, finų-ugrų gentys, įkūrė vokiečiai. Vis dėlto latviai nesuabejojo ir pernai, keliskart prašmatniau nei mes ketiname, paminėjo Rygos 800 metų sukaktį. Atrodo, 2004 metais tai padarys ir estai, švęsdami taip pat 800-ąją Talino sukaktį.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Del memelio mikrorajono
StandartinėParašytas: 29 Rgs 2007 23:50 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 08 Lie 2007 17:18
Pranešimai: 442
Miestas: Vilnius - Birštonas
   Argumentacija yra labai stipri ir aš jai pritariu.

    Skaičiau apie Memelio mikrorajoną kažkokiame laikraštyje - galėjo būti ir ne visai patikrintas faktas, bet tikrinantis lietuvių reakciją. Čia N-T-P savais kanalais gali patikrinti - kartais ir netikrą informaciją svarbu gauti laiku.

    BET- Klaipėda

    1>tai yra lietuvių - baltų genties žemės, nes už jos dar yra PRŪSIJA, kurią vokiečiai buvo užkariavę ir kuri taip pat lietuviška žemė iki Vyslos.

    Bet jeigu tikrai tokiu vardu būtų statomas mikrorajonas - tai būtų jau DVIPRASMYBĖ, kurią galima įvairiai traktuoti, o to reikia vengti.....

    Be to aš labai abejoju, kad baltų gentys būtų tokios neprotingos ir tokioje vietoje nebūtų pasistatę medinės pilaitės, kuriai išlikti, aišku, buvo sunkiau už germanų mūrinę.  Vokietija - nuo pat ordinų egzistavimo yra toliaregė valstybė ir kurdavo planus tūkstantmečius, nes Europoje jiems irgi gyvenimas buvo nelabai palankus - vėlai sukūrė savo tautišką valstybę, neįsigijo kolonijų (BRITANIJOS, PRANCŪZIJOS istorija), kovojo su Italijos gyventojais, ieškodami silpnų vietų, kur veržtis, bet iš ITALIJOS perėmė kultūrą = lotynišką kultūrą.

    O Lietuva iš vokiečių tarptautiniam susirašinėjimui perėme kaip patogiausią lotynų kalbą, gal todėl tiek simpatijų Lietuva įgijo ITALIJOJE.

     2>dėl tokio mikrorajono statybos vis tik reikėtų patriukšmauti - nes tai yra DVIPRASMIŠKAI suprantamas paprastam žmogui dalykas.

     Kartą lenkų turistas Vilniuje man pareiškė, kad Vilnius - jų žemė. Parodžiau į kalną su Gedimino pilimi ir paklausiau, ar čia lenkiškas vardas GEDIMINAS = nutilo be argumentų.

     Tad geriau prižiūrėti dviprasmybes - kad neklaidintų mūsų žmonių, kuriuos tiek metu klaidino ne Lietuvos istorikai.

J.PR arba Lietuva pirmiausiai=LITHUANIA FIRST.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re: Del memelio mikrorajono
StandartinėParašytas: 30 Rgs 2007 20:21 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
juozasprasauskas rašė:
   Argumentacija yra labai stipri ir aš jai pritariu.

    Skaičiau apie Memelio mikrorajoną kažkokiame laikraštyje - galėjo būti ir ne visai patikrintas faktas, bet tikrinantis lietuvių reakciją.

     2>dėl tokio mikrorajono statybos vis tik reikėtų patriukšmauti - nes tai yra DVIPRASMIŠKAI suprantamas paprastam žmogui dalykas.



    Manau, kad reikėtų įamžinti senovinį baltišką-kuršišką pavadinimą - Mėmelė , o ne Memelis, tai yra, jei iš tikrųjų būtų norima taip pavadinti kokį nors naują mikrorajoną Klaipėdoje.

**********************************************************************

    O žmones - tiek lietuvius, tiek ir užsieniečius - reikia šviesti. Tam labai tinka įvairūs forumai - aš, pavyzdžiui, aktyviai dalyvauju įvairiuose rusakalbiuose forumuose, kuriuose pateikiu informaciją apie baltų genčių ir Lietuvos istoriją - beje, stengiuosi pateikti ne lietuvių autorių, o pačių Rusijos, Ukrainos, Baltarusijos žinomų mokslininkų darbų citatas, nurodydamas šaltinius Internete. Tai labai efektyvu.

   Deja, lenkiškai ir angliškai sugebu tik skaityti, o rašyti - nemoku (tiksliau, moku labai silpnai). Vokiečių iš vis nemoku. Juk būtent šiomis kalbomis labai daug forumų, kur reikėtų labai plačiai pristatyti baltų ir Lietuvos istoriją.

    Labai gaila, kad mažai kas iš lietuvių bei latvių užsiima tokiu šviečiamuoju darbu.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Del memel mikrorajono
StandartinėParašytas: 01 Spa 2007 19:31 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 08 Lie 2007 17:18
Pranešimai: 442
Miestas: Vilnius - Birštonas
    Diskusija sunki ir sudėtinga, bet rašoma gabių žmonių - su tokiais į žvalgybą eiti galima.

    2 problemas turime.

    1> dėl švietimo, tai čia aš 1 manau, kad būtent taip ir dariau - aš koresponduoju vien tik su nelietuvių tautybės žmonemis, bet ir mačiau, kaip mūsų priešai užsiima dezinformacija.

    Pvz. aš gavau iš vieno vokiečio trumpą istorinį "Commpendium...."  apie Prūsijos vokiškumą, Klaipėdos priklausymą jiems - tai pateikiama santraukos forma, išvengiant kontrargumentacijos = absoliutus melas.

   Nors pasirašęs LAPINAS, tokio istoriko teisiečio neaptikau - į ginčą nėjau, nes mačiau, kad tai beviltiška, o kvailina daugybę vokiečių.

   2> vokiečiai įdomiai taria Memel pavadinimą - kaip lietuviškai (ėjo-norėti), ne pagal vokišką rašybą, nors karo ww2 metu šnipus tirdavo pagal žodžių natuerlich tarimą, nes visi kitataučiai (išskyrus lietuvius) šį žodį taria su akcentu, o lietuviai - be akcento, nes pas mus fonetikoje yra daug artimų garsų (šioje, šio daikto, šiokioje). Tai fonetiniai junginiai, kurie leidžia lietuviams kalbėti be akcento, ko negali rusai ar lenkai...

    Šviesti vakariečius - labai sunku, nes knygų jie neskaito, o pavadinimas jiems aiškiau...

    Bet senose knygų kopijose mačiau net prancūzus rašant CLAYJPEDA.

    Šiaip vokiečiai įkūrė daug miestų (net Polocką - Pleskau).

    Literatūroje jie neslepia planuojantys baltiškus kraštus paversti germaniškais...

    Aš paklausiau, kaip jūs tai padarysite - sako, o mes jus nupirksime. Sakė, kad Europoje Vokietija neįperka tik Norvegijos, nes jie turi savo naftos. Todel norvegai slapta konfliktuoja su vokiečiais. Visos kitos valstybės Europoje jau seniai yra po finansiniu Vokietijos padu - net BRITANIJA.

    Turime iš vokiečių daug mokytis - jie labiausiai vertina tuos, kurie rimtai jiems pasipriešina. Labai vertina lietuvių kalbą - sako, jūsų kalba yra jūsų ginklas. Iš 3 Baltijos valstybių Vokietija slapta labiausiai vertina LIETUVĄ - laiko gerais kareiviais - 3-4 vieta pagal jų pasaulio tautų klasifikaciją.

     Na čia daugiau - vėliau. Šiandien per žinias pranešė apie brolių Kačinskių Lenkijoje skatinamas nacionalistines tendencijas į Vilnių (apie ką rašiau seniau) ir apie lenkų - baltarusių pogrindį Vilniuje. Pvz., Vilniaus raj. savivaldybė atsisakė net laikyti konstitucijos egzaminą - tai jau ženklai, kad turime pradėti marširuoti su nacionalistiška simbolika.

    Kadangi buvau kareivis, žinau kaip įkvepia žygiavimas - petys prie peties - vyrus. Atrodo didele jėga, įkvepia, todėl vokiečiai ir daug marširuodavo - čia psichologinis efektas.

    Šią žinutę skiriu ir Gervaldui. Norint, kad priešas nežinotų planų - informacija turi būti perduodama per kurjerius. Kiekvienam nacionalinio sąjūdžio nariui turėtų būti įteikiamas simbolinis ginklas - ne peilis, bet lazda, kaip daro skautai. O skautai yra is tikrųjų ruošiami kaip žvalgai (Jėzuitų ordinas taip pat yra Vatikano žvalgybinis organas).

    Taigi, aš prieš Memel-į, prieš Lietuvos vadinimą KRAŠTAIS (Vilniaus ir Klaipėdos).

J.PR.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 06 Gru 2011 01:13 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Č.Iškauskas. Kas gviešėsi Klaipėdos krašto?


http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/cis ... d=52512553

Česlovas Iškauskas http://www.iskauskas.lt,
http://www.DELFI.lt
2011 gruodžio 4 d. 13:55

      Kartais atrodo, kad Vilniaus kraštas būdavo smarkiau ir dažniau įsukamas į istorijos verpetus, o vakarinė Lietuvos dalis – ne, ne Žemaitija (dar kitaip vadinama Samogitia arba vok. Samaythen, t.y. Žemutinės žemės), o Klaipėdos kraštas (vok. Memelland; kuršių-latvių kalba Memelis kilęs iš memelis, mimelis, mēms, reiškia “tylų, ramų”; kiti miesto pavadinimą kildina iš Nemuno vardo, prūsų k. mimeli) visais laikais tebuvo vokiško-lietuviško elito atopūčio vieta. Bet taip tikrai nebuvo. Greičiau – atvirkščiai.

      Klaipėdos krašto - šių baltų žemių - pavadinimų etimologija glaudžiai susijusi su gilių amžių istorija. Klaipėdos vardas (lot. Caloypede) pirmąkart minimas Vytauto laiške 1413 m., kuriame sakoma, kad miestas pastatytas žemaičių (Samogitian) žemėje. 1422 m. Melno taikos sutartimi buvo galutinai nustatytos Vokiečių Ordino ir Lietuvos sienos, bet Klaipėda palikta Ordino pusėje. 1455 m. miestą vėl užėmė žemaičių pajėgos. Iš Livonijos atsiųsta kariuomenė juos išstūmė, bet pasitraukdami žemaičiai sudegino miestą ir pilį. Nuo 1525 m. Klaipėda priklausė Prūsijos hercogystei, nuo 1701 m. – Prūsijos karalystei. 1629–1635 m. miestą valdė Švedija, o Septynerių metų kare 1757–1762 m., taigi, labai trumpai, – Rusijos imperija. 1807–1808 m. Napoleonui Bonapartui sumušus Prūsiją, bet nukeliavus tik iki Rytų Prūsijos, Klaipėda buvo karaliaus Frydricho Vilhelmo II ir jo karališkosios šeimos rezidencijos vieta ir laikinoji Prūsijos sostinė. 1871 m. kartu su Prūsija Klaipėda tapo Vokietijos imperijos dalimi.

      Štai nuo tada iki XX-ojo amžiaus antrojo dešimtmečio nuožmios grumtynės dėl šios teritorijos (1919 m. jos plotas sudarė maždaug 2848 kv. km, o gyventojų skaičius ir tautinė sudėtis nuolat keitėsi) kiek prislopo. Tačiau Vokietijos pralaimėjimas Pirmajame  pasauliniame kare vėl įžiebė Klaipėdos krašto dalybas. Įdomu, kad dėl šios puikios geostrateginės vietos konkuravo ne tik lietuviai bei vokiečiai, bet ir lenkai.

      1919 06 28 pasirašyta Versalio taikos sutartis ne tik pakeitė Europos veidą, bet ir nutraukė Vokietijos dominavimą senojoje prūsų žemėje. II-asis reichas neteko daug teritorijų – Elzaso, Lotaringijos, Šlezvigo, Poznanės, Aukštutinės Silezijos ir dalies Vakarų Prūsijos. Pagal sutarties 28 ir 99 str. Klaipėdos kraštas buvo atskirtas nuo Vokietijos ir perduotas valstybių nugalėtojų žinion. Kitaip sakant, 700 metų buvęs vokiškos ir baltiškos dvasios kupinas regionas neteko vieno šeimininko, ir tai sudarė sąlygas chaosui.

       Krašto gviešėsi net Lenkija, kuri nuo 1920 10 09, sulaužiusi Suvalkų sutartį, turėjusią įsigalioti po paros, okupavo Vilnių, o paskui visą kraštą, tai yra 9546 kv. km teritorijos (tiek kiti okupantai sovietai Lietuvai gražino 1940 11 06). Vadinasi, 1920 m. Lietuva buvo netekusi apie 12 400 kv. km, tai yra vos ne penktadalio viso savo dabartinio ploto.

       Versalio taikos sutartis numatė, kad Klaipėdos kraštas būtų perduotas Antantės – keturių didžiųjų valstybių kontrolei. Ji įsigaliojo 1920 01 10, ir jau vasario 12 d. paskutiniai vokiečių kariniai daliniai pasitraukė iš Klaipėdos. Krašto administravimas Antantės vardu perėjo prancūzams. Lietuva tiesiogiai į jį jokių teisių neįgijo. Versalio taikos konferencijoje Lenkijos delegacija pasistengė paveikti Prancūziją, kad Lietuva nebūtų pripažinta pilnateisė Klaipėdos krašto dalininke.

       Nuo seno aktyvus Varšuvos rėmėjas Paryžius tvirtino, kad Lietuva ir šiaip turi teritorinių ginčų su Lenkija, tad nedera sukurti dar vieno precedento konfliktui tokiame sudėtingame regione. Geriausiu atveju Klaipėdos kraštas galėjo atitekti bendrai Lietuvos ir Lenkijos valstybei, kurią savo vizijose jau regėjo garsusis lenkų strategas generolas J.Pilsudskis, savo pagalbininko J.Zeligowskio rankomis okupavęs Vilniaus kraštą.

       Lenkams Klaipėda buvo svarbus uostas, per kurį jie eksportuodavo savo medieną, kitas prekes. Nemuno prieigos ir delta ją taip pat viliojo. Tačiau dar labiau Lenkijai buvo svarbus istorinis momentas. Kaip pastebi istorikai, iš pradžių lietuviškoji kolonizacija šiame krašte dar galėjo atsispirti vokiškajai, bet po pirmojo Žečpospolitos (Abiejų Tautų Respublikos, ATR) padalijimo, kai tarp Rytprūsių ir Vokietijos atsirado ryšys, vokiečiai tiesiog užplūdo Klaipėdos kraštą. Lietuvių kultūra laikėsi stipriai, bet nuo XIX a. pradžios prasidėjo stiprus nutautėjimo procesas.

       Klaipėdos krašto statusas, jo priklausomybė viduramžiais keitėsi kartu su Ordino statuso kitimu, jo virtimu Prūsijos kunigaikštyste, kuri vėliau tapo visos Vokietijos lydere. Nors Vytautas Didysis ir labai stengėsi, bet 1422 09 27 tarp LDK ir Ordino sudaryta Melno taikos sutartimi jis atgavo tik Žemaitiją, tačiau nepajėgė prisijungti Klaipėdos krašto. Nuo 1466 m. Torūnės (Torno) taikos Ordinas tapo Lenkijos vasalu, atidavė jai dalį savo žemių, bet lietuviai nesutiko prisidėti prie Trylikos metų karo tarp Lenkijos ir Vokiečių Ordino dėl Rytų Pamario, todėl vėliau negalėjo pretenduoti į dalį Ordino žemių.

       Vis dėl to ši taika pristabdė Mažosios Lietuvos (taigi ir Klaipėdos krašto) germanizaciją, nes perkirto ryšį tarp Vokietijos žemių ir Rytprūsių. Ordino statusas pasikeitė po 1525 m. įvykdytos sekuliarizacijos, kai jo žemėse buvo įkurta Prūsijos kunigaikštystė, o Ordino magistras tapo kunigaikščiu. Klaipėdos kraštas tapo dalimi vis stiprėjančios Prūsijos, kuri, nuo 1701 m. susijungusi su Brandenburgo kunigaikštyste, tapo karalyste, o nuo 1871 m. vadovavo visam Vokietijos reichui. Beje, nors savo gyvavimo pradžioje Prūsija buvo vasališkai priklausoma nuo Lenkijos, jau 1772 m. ji dalyvavo ATR padalijime ir atsiėmė dar Torūnės taikos sutartimi prarastas žemes.

       Taigi, ir šiose krašto dalybose Lenkija dalyvavo tarsi pilnateisė dalininkė. Mažosios Lietuvos reikalų tarybos pirmininkas Vytautas Šilas rašė, kad vokiečiai ne tik kad nesipriešino, bet net gi tam tikra prasme lietuviams padėjo, kad išvengtų Vokietijai liūdnos perspektyvos: Klaipėdos kraštas, Prancūzijai pritariant ir padedant, galėjo atitekti Lenkijai arba tapti „laisvuoju miestu“ - freischstadtu, nepriklausančiu jokiai valstybei. Tą šiandieniniais terminais vadinamą Laisvąją ekonominę zoną (LEZ) vis tiek būtų globojusi Lenkija, kuri būtų gavusi teisę valdyti Klaipėdos uostą bei naudotis Nemuno žemupiu. Tuomet Klaipėdos krašto ir Lietuvos vakarų tikrai būtų laukęs vadinamos Vidurio Lietuvos likimas.

       Iš tikrųjų, 1921 12 01 įsikūrusi Freistaato talkininkų sąjunga uoliai skleidė „laisvos valstybės“ privalumus ir 1921 12 15 net surengė plebiscitą, kurio metu idėją parėmė trys ketvirtadaliai iš visų tuo metu krašte gyvenusių 71 856 rinkimų amžiaus žmonių. Tų metų gruodį Klaipėdoje buvo įsteigtas lenkų konsulatas, o netrukus su vietos verslininkais buvo pasirašytas susitarimas, kuris užtikrino per karą nutrūkusios medienos prekybos atnaujinimą per uostą.

       Negalima sakyti, kad Lietuvos vadovai nematė tokios pavojingos situacijos ir nenumatė klastingų ėjimų. Bet Lietuvos bandymai integruoti kraštą nebuvo sėkmingi. Prireikė net surengti karinį Klaipėdos krašto prijungimą prie Lietuvos, vadinamą Klaipėdos sukilimą, kuris įvyko 1923 01 10-15), tiesa, be jėgos panaudojimo Šiaip ar taip keturių Antantės šalių Ambasadorių konferencija 1923 02 17 nutarė perduoti Lietuvai krašto suverenumą. Bet tik 1924 m. gegužę buvo pasirašytas juridinis Klaipėdos krašto perdavimo Lietuvai aktas. Prancūzija, pamačiusi, kad lenkai niekaip negali įžengti į Klaipėdos kraštą, stengėsi bent įteisinti Lenkijos buvimą Vilniaus krašte: Paryžius reikalavo, kad Lietuva pasirašytų taikos sutartį, įteisinančią Vilniaus krašto okupaciją. Tai buvo kaip Klaipėdos krašto atidavimo Lietuvai sąlyga.

       Tad viskas baigėsi lyg ir gerai. 1923 02 19 - 1939 03 22 Klaipėdos kraštas autonomijos pagrindais priklausė Lietuvai. Bet visiškai integruoti jį į valstybę nepavyko. Paskui visas pastangas nubraukė naujas agresorius: po Berlyno ultimatumo buvo pasirašyta penkių straipsnių Vokietijos ir Lietuvos sutartis, kad Klaipėdos kraštas atitenka reichui. Jau kitą, kovo 23 d., į Klaipėdą įžengė Vokietijos kariuomenė ir tą pačią dieną A.Hitleris iš miesto teatro balkono pasakė ugningą kalbą...

       Šios istorinės mūsų pajūrio peripetijos parodė, kad mažytė Lietuva nepajėgė atsilaikyti ne tik prieš didžiųjų agresorių spaudimą, bet ir prieš buvusių konfederacijos sąjungininkų agresyvų elgesį. Lenkija ketino Lietuvą įsprausti į okupacijos žnyples ir jomis tiesiog „įkelti“ ją į išsvajotos naujosios ATR vežimą.

       Ir čia kai kam labai viliojančiai atrodo kitų okupantų tariamai „kilni“ misija – Vilniaus ir Klaipėdos kraštų gražinimas Lietuvai, kuri pati jau buvo po svetimu padu. Vaizdžiai tariant, alkanam geradaris atkiša žiauberę duonos, bet pats ją ir suvalgo...

       Šį palyginimą prisiminiau radęs šių metų vasarį skandalingojo „Wikileaks“ paviešintus diplomatinio susirašinėjimo dokumentus, esą M.Gorbačiovas už Kovo 11-ąją skelbtą Lietuvos nepriklausomybę reikalavęs 21 mlrd. rublių ir – Klaipėdos kraštą prijungti prie Kaliningrado srities. Švedijos užsienio reikalų ministerijos paskelbtuose slapto diplomatinio susirašinėjimo dokumentuose apie Sovietų Sąjungos ir Baltijos šalių laisvės siekius tvirtinama: „A.Brazauskas susitikęs su M.Gorbačiovu gavo sutikimą skelbti nepriklausomybę, bet M.Gorbačiovas esą pareikalavęs 21 mlrd. rub. sąjunginės reikšmės įmonėms ir pramoniniams kompleksams išpirkti. Atsakydami lietuviai iš rusų neva reikalauja 500 mlrd. rub. žalai atlyginti... Be to M.Gorbačiovas primygtinai reikalavo, kad galiotų 1939 m. spalio mėn. bazinė sutartis, taigi, ir valstybių sienos, kai Klaipėda buvo Rytų Prūsijos arba dabartinės Kaliningrado srities dalimi, nes ten gyvena daug atsikrausčiusių rusų...“. Pranešimą neva pasirašęs tuometinis Švedijos konsulas Leningrade Dagas Sebastianas Ahlanderis.

       Tad ar baigtos Klaipėdos krašto ir mūsų gintarinio pajūrio dalybos? Kas dar išplauks iš istorijos glūdumos? Kas jo laukia ateityje?

http://www.DELFI.lt

Komentarai
http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/art ... &com=1&s=1
http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/art ... &com=1&s=5

Žygeivis,
2011 12 04 19:09


      Kiekviena tauta turi prigimtinę ir neatimamą teisę susikurti savo nuosavą tautinę valstybę savo tautos istorinėse-etninėse žemėse.

      Ir jokie įvairių grobikų užkariavimai šios teisės nepanaikina.

Žygeivis,
2011 12 04 19:12


      Mažoji Lietuva - tai visai ne etninė Prūsija. Daug kas dėl savo menko išsilavinimo šiame klausime maišo "politinę" Prūsiją (tai yra vokišką Prūsijos valstybę) su etnine Prūsija.

      Mažoji Lietuva - tai visas Karaliaučiaus kraštas, buvęs Klaipėdos kraštas ir Lenkijai perduotos Geldapės-Žydkiemio apylinkės.

      Pietinė Mažosios Lietuvos dalis yra Lietuvių Tautos etninių žemių dalis, okupuota SSSR 1945 metais ir šiuo metu neteisėtai valdoma Rusijos (neteisėtai netgi pagal vadinamąją "tarptautinę teisę", sukurtą 1945-46 metais valstybių-nugalėtojų).

       Prūsų Lietuva kiek mažesnė - tai vokiečių Prūsijos valstybėje buvusios lietuvių genčių Mindauginės Skalvos ir Nadruvos žemės bei Klaipėdos apylinkės (iki 1880 m. oficialiai vadinosi Lietuvos vardu - Littauen, Provinz Lithauen ir pan.).

       Joje lietuvių valstiečiai iki 1709-1711 m. maro ir po jo sekusios didžiosios vokiečių kolonizacijos sudarė per 90% krašto gyventojų. Nepaisant vokiečių kolonistų ir jų kalbos įsigalėjimo, prieš 1-ąjį pasaulinį karą apie 3/4 Prūsų Lietuvos gyventojų dar suvokė esą lietuvių kilmės žmonės.

Žygeivis,
2011 12 04 19:17


       "Etninės" Prūsijos žemės praktiškai visos buvo prijungtos prie Lenkijos 1945 metais.

       Nors ką bendro turi slavai lenkai su baltais prūsais irgi niekas neaiškino, ir lietuvių nuomonės neklausė.

       Prūsų gentys gyveno piečiau Karaliaučiaus (Tvankstos), ir linija, kuria buvo padalinta Prūsija 1945 metais, iš esmės sutampa su lietuvių ir prūsų genčių gyventomis istorinėmis ribomis (nors reikia pasakyti, kad dvi lietuviškos apskritys (Geldapės (1945 m.) ir Žydkiemio (1951 m.)) iš Prūsų Lietuvos buvo Stalino perduotos Lenkijai).

       Pats Karaliaučius (tiksliau Tvanksta) yra ant ribos tarp prūsiškai šnekėjusių genčių ir genčių, šnekėjusių lietuviškai (tiksliau, lietuvių kalbos tarmėm) - tai aiškiai matyti iš vietovardžių (juos kryžiuočiai pakankamai tiksliai yra užrašę).

       Ir nereikia painioti vardo "prūsai", kuris buvo taikomas įvairiais laikotarpiais labai įvairioms gentims pavadinti. Lygiai kaip lyvių vardu vokiečiai pavadino visą šiuolaikinę Latviją ir Estiją - Livonija. Tačiau mes juk nevadiname latvių bei estų "livonais".

       Beje, patys prūsai save taip niekada nevadino - kiekviena gentis turėjo savo atskirą vardą. Prūsais savo kaimynus, gyvenusius prie Vyslos žiočių, pavadino lenkai. O iš jų perėmė ir vokiečiai.

Žygeivis,
2011 12 04 20:44


oba,
2011 12 04 19:21
Koks čia dar Žydkiemis?
-------------------------

    Būtent Geldapės ir Žydkiemio apylinkėse yra garsioji šventoji Romintos giria:

    Pasiskaityk:

Žydkiemis
http://lt.wikipedia.org/wiki/%C5%BDydkiemis

    P.S. Vikipedijoje nutylėta kada ir kaip šio lietuviško miestelio apylinkės atiteko Lenkijai.

    1945 m. ši Mažosios Lietuvos dalis buvo prijungta prie Sovietų imperijos, tačiau 1951 m. Stalinas ją kažkodėl tai padovanojo Lenkijai.

Žygeivis,
2011 12 04 20:56


a,
2011 12 04 20:36
mazoji lietuva lietuvininku, one lietuviu?
-----------------------------

      Ir iš kur Lietuvoje tiek bemokslių ir beraščių durnių prisiveisė?

      Pasiskaitykite, kas nežino:

lietùvininkas (-inykas), -ė smob. (1)

1. CI1207, Lex59, K, LsB520, J, Nm, Švnč lietuvis (ppr. Rytprūsių lietuvis): Klausyk, ką aš tau sakau: tu lietuvininkas, tavo motina lietuvininkė, tavo tėvas I.Simon. Kiek kartų atsiminiau esąs paprastų lietuvininkų vaikas Vaižg. Veikalą tą rašiau ne dėlei lietuvinykų, ale dėl tikrųjų žemaičių P. Iš lietuvininkų išbėgęs, vokiečiams paskui šlubuoja KlvK. Jūsų teisė save lietuvininkais prisipažinti yra šventa Tlž. Mano sūnienė lietùvinykė Aps. Lietùvinykai atej[o] pas jį ir klausė, kap gyvena Lz. Tėvas čyst lietùvininkas buvo, o vaikai jau biškį vokiečiai Pgg. Lietùvininką (būrą) per vyžą laiko Sch110(B). Prašau aš jus lietuvinykus ir žemaičius …, idant tą trumpą mokslą išmoktumbėt Mž39. Knygelės pačios bylo lietuvinykump ir žemaičiump Mž8. ^ Lietuvininkams (būrams) prie raumens, kunigams prie kaulelio Sch87(B).

2. NdŽ žmogus, lietuvis, kuriam ypačiai lietuvių reikalai rūpi: Paskum kalbėjo ir vienas lietuvininkas J.Jabl.

Žygeivis,
2011 12 04 21:32


to Žygeivis,,
2011 12 04 19:29
Tau visai stogą nurovė. kokios dar "Etninės lietuvių žemės" Prūsijoje?? Ten visą amžių buvo išskirtinai prūųsų žemės.
-------------------------------

      Dar vienas debilas rodo savo klaikiai menką išsilavinimą... :)

      Visų pirma išsiaiškinkite, kuo skiriasi politinis darinys "Prūsijos karalystė" nuo etninės Prūsijos.

      O taip pat, kokios buvo gentys, kalbėjusios prūsų bei jotvingių tarmėmis 13 amžiuje, bei kuo tos tarmės skyrėsi nuo greta gyvenusių lietuvių (skalvių ir nadruvių) tarmių.

      Beje, kalbininkų dar 19 amžiuje įvestas labai dirbtinas ir primityvus skirstymas į "vakarų" ir "rytų" baltus rėmėsi to meto menkomis žiniomis apie baltų tautų (genčių) kalbas bei jų paplitimą.

      Dabar jau akivaizdu, kad mūsų eros pradžioje visas tuometinis baltų arealas (nuo prūsų Gotano (dabartinio Gdansko) ir jotvingių Varžuvos (dabartinės Varšuvos) iki galindų Mazgavos (dabartinės Maskvos), dabartinių Oriolo, Kursko ir Kijevo) buvo gyvenamas faktiškai ta pačia kalba kalbėjusių senųjų baltų genčių (įvairiomis tos kalbos tarmėmis, kurios viena nuo kitos skyrėsi labai mažai - mažiau nei dabartinių baltarusių kalba nuo ukrainiečių kalbos).

      Tik 5-7 amžiuje, po slavų invazijos (vyko ji iš esmės didžiųjų upių vandens keliais), šis milžiniškas vientisas baltų arealas buvo suskaldytas į gabalus, o pačios baltų gentys susimaišė tarpusavyje.

      Tada ir atsirado pagrindiniai kalbiniai skirtumai - pvz., dalis baltų išlaikė senąjį dvigarsį "ei" ten, kur kiti baltai jį pakeitė į "ie".

      Iš esmės kaip tik šio dvigarsio variantai ir yra pagrindinis "skiriamasis kriterijus", kuriuo remiantis kalbininkai labai dirbtinai pradėjo dalinti baltus į "vakarų" ir "rytų".

      Beje, senieji sėliai (kaip ir prūsai, kuršiai, žiemgaliai, jotvingiai (dainaviai ir sudūviai)) tokiu atveju irgi buvo "vakarų baltai", nes pagrindinė jų gyventoje teritorijoje esanti upė iki šiol vadinasi Žeimena, o ne Žiemena. :)

      13-16 amžiuose iš įvairių senųjų baltų genčių susiformavo bendra Lietuvių Tauta, į kurią įėjo ne tik senoji lietuvių (leitų) gentis, bet ir nemaža dalis žiemgalių, sėlių, jotvingių (dainavių ir sūduvių), prūsų, pietvakarių galindų, kuršių, visi skalviai ir nadruviai.

      Lietuvoje net ir 20 amžiaus pradžioje buvo kalbama virš 100 įvairių Lietuvių kalbos tarmių (praktiškai kiekvienoje parapijoje buvo sava tarmė), kuriose gretimos tarmės tarpusavyje labai menkai tesiskyrė, bet kuo toliau, tuo įvairūs skirtumai augo.

      Visos tos tarmės yra senųjų įvairiausių baltų genčių kalbinis palikimas.

Žygeivis - istorikui,
2011 12 04 22:17


istorikas to Žygeivis,,
2011 12 04 21:34
Население города Мемеля( Клаипеды)

Год 1925, Общая численость населения 35845. Из них литовцев 3,05% к общему числу

(П.И.Кушнер(Кнышев)Этнические територии и этнические границы, 1951
--------------------------

       Žydas Kušneris nemažai įdomių duomenų dar 1945 m. surinko NKVD archyvuose (kur pakliuvo ir Vokietijos archyvai) - beje, vykdydamas Stalino nurodymą įrodyti, jog visos Mažosios Lietuvos ir Prūsijos žemės yra lietuviškos ir prūsiškos nuo neatmenamų laikų, o vokiečiai čia yra tik kolonistai ir imigrantai.

       Stalinui reikėjo šitų duomenų pagrįsti šių vietų lietuviškumą ir prūsiškumą tam, kad galėtų argumentuoti Antihitlerinės koalicijos vadovų pasitarime, kodėl jis nori pasiimti sau Mažąją Lietuvą (tai yra ir Klaipėdos kraštą, ir Karaliaučiaus kraštą), o Prūsiją atiduoti Lenkijai.

       Juk vokiečiai buvo užgrobę šias Lietuvių Tautos žemes daugiau kaip 600 metų.

       Visų pirma lietuvių Klaipėdoje tuo metu buvo žymiai daugiau nei 3 procentai, kadangi visi protestantai per surašymą buvo užrašyti vokiečiais.

        Faktas tas, kad Lietuvių tuo metu visuose etninės-istorinės Lietuvos miestuose gyveno labai mažai, nes miestuose lietuvius labai greitai nutautindavo.

        Pvz., Kaune 1898 m. lietuvių irgi buvo tik 3 procentai, kadangi Rusijos imperijos valdžia draudė karinėje tvirtovėje gyventi lietuviams - potencialiems sukilėliams prieš imperiją.

        Tas pats buvo ir Vokietijos imperijos miestuose-tvirtovėse. Dar Bismarkas pripažino lietuvius esant pavojingus jo kuriamai Vokietijos imperijai ir todėl uždraudė vartoti lietuvių kalbą viešose vietose, o tuo labiau bet kokiose Vokietijos imperijos įstaigose bei mokyklose.

        Ir antra - ką tai turi bendro su istorinėmis-etninėmis tautų žemėmis?

        Juk bet kokie svetimšaliai kolonistai, imigrantai ir vietiniai nutautėliai nėra joks rodiklis nustatant teritorijų priklausomybę vienai ar kitai autochtoninei tautai.


        Tuo labiau, kad, pvz., remiantis pokariniais JTO priimtais dokumentais dėl dekolonizacijos, visi SSSR palikti Lietuvoje kolonistai bei jų palikuonys turėjo būti prievarta iškeldinti į savo etnines tėvynes - deja, Lietuvoje po 1990 m. Kovo 11 d. tai nebuvo padaryta, ir to pasekmės akivaizdžios.

to istorikas to Žygeivis,, 2011 12 04 21:34,
2011 12 05 13:11


     Jei nebūtum bukas ir tyčia aklas rusiškas fašistėlis pamatytum, kad tai elementari klaida, kuri iš karto buvo atitaisyta. Bet juk tau nerūpi tiesa. Tau rūpi tiražuoti nesąmonę.

      Ten padaryta elementari klaida vietoje 3,05 proc. turi būti 30,5 proc., kad tuojau ir buvo atitaisyta. Pasižiūrėk, aklasis:

„To nuomone to JOnas,, 2011 12 04 14:30,,
2011 12 04 15:07
Население города Клаипеды (Мемеля)
Год 1925, Общая численость населения 35845, Из них литовцев 10835, В % к общему числу 30,5
(П.И.Кушнер(Кнышев)Этнические територии и этнические границы, 1951“

„To nuomone to JOnas,, 2011 12 04 14:30,
2011 12 04 15:06
Население города Клаипеды (Мемеля)
Год 1925, Общая численость населения 35845, Из них литовцев 10835, В % к общему числу 3,05
(П.И.Кушнер(Кнышев)Этнические територии и этнические границы, 1951“

Žygeivis,
2011 12 04 22:33


JDL to 15:33,
2011 12 04 21:46
Niekas kitas delfyje nekelia Vilniaus ir Klaipedos krasto problemu, isskyrus cia besireiskianti sovietini revansista JDL...

.......................

Ei, lietuviu kilmes neksiali.. Skirtingai nuo tokiu kaip tu, visada pasirasau savo naiku.. Ko bijai pasyrasiti savo tikroju vardu?

Visada Vilno vadinau ir vadinsiu tikroju vardu- Vilno..
------------------------------- --

       Berašti ir mažamoksli slave (greičiau jau šūdlenki),

       tavo žiniai tikrasis istorinis lietuviškas senasis Vilniaus vardas yra Vilnia (tai yra užfiksuota ir visuose ankstyvųjų viduramžių metraščiuose, tame tarpe ir įvairių slavų). :)

       Ir tik 16 amžiuje lietuviai pradėjo vietoje moteriškos giminės formos - Vilnia - dažniau naudoti vyriškos giminės formą - Vilnius.

       Kaip tik todėl iki šiol išliko pavadinimas Naujoji Vilnia.

       Beje, ir Kaunas, panašu, irgi ilgą laiką lietuvių buvo vadinamas vartojant moterišką giminę - Kauna.

       Sulenkintą formą Wilno, su galūne -o įvedė lenkų raštininkai pagal savo kalbos taisykles. O Rusijos imperijoje iki pat bolševikų revoliucijos rusiškai rašė visai teisingai, pagal lietuvišką tarimą: Вильня arba Вильна.

Žygeivis - Steksei,
2011 12 05 18:24


Stekse,
2011 12 05 16:52
Man nepatinka tokie komentatorių išsireiškimai, kad Klaipėdoje ar pajūryje gyveno lietuviai.

O ar susimastote bendrai kas yra lietuviai?

Ar žinote kad lietuviai yra baltų aukštaičių genties sudedamoji dalis, gyvenusi Lietuvos žemėje buvusioje maždaug tarp Neries, Nemuno ir Merkio upių? Dabar čia yra Vilnius, Trakai, Kaišiadorys, Šalčininkai ir kiti miestai bei miesteliai.
...
----------------------------

       Eilinė klaida, pateikiant jau gerokai pasenusius sovietmečio laikų duomenis (tada dėl ideologinių priežasčių tyčia nutylint jau seniai žinomus faktus).

       Senoji Lietuvių gentis maždaug nuo 5-7 amžių gyveno Ašmenos - Lydos - Bokštų - Krėvos - Naručio apylinkėse.

       Vilnius (tuo metu Vilnia) tada buvo gyvenamas sėlių, o piečiau jų - dabartiniuose Šalčininkų ir Trakų rajonuose (ir dar piečiau) gyveno jotvingiai (dainuviai). Tame tarpe ir Naugardukas (kurį slavofilai mėgsta įvardinti kaip Mindaugo sostinę) buvo jotvingių žemėje.

       Tai akivaizdžiai rodo kalbotyriniai duomenys (ypač tarmės) ir vietovardžiai.

       Vėliau Lietuvių gentis užėmė ir kolonizavo žemes į vakarus - sėlių ir jotvingių žemes, susimaišė su jais ir Aukštaičių kalvynas nuo tada imtas vadinti Aukštaitija, o Nevėžio baseinas - Žemaitija, piečiau Vilniaus - Dainava, o vėliau Dzūkija.

        Be to Neries ir Nemuno slėniais lietuviai labai greitai pasiekė Baltijos jūrą. Tai aiškiai parodo skalvių ir nadruvių gyventų žemių abipus Nemuno vietovardžiai.

        Vėliausiai Lietuvių gentis kolonizavo Žiemgalą ir Kuršą.

        Po to Aukštaitijos vietovardis "pasislinko" nuo Aukštaičių kalvyno į senąją (istorinę) Žemaitiją (Nevėžio slėnį), kurios pavadinimas savo ruožtu "pasislinko" į Žemaičių kalvyną (istorinio Kuršo pietinę dalį) bei į dalį Žiemgalos.

        Dabartinė Lietuvių Tauta galutinai susiformavo maždaug 13-16 amžiuose iš daugybės senųjų baltų genčių ar jų dalių.

        Senoji Lietuvių gentis formuojantis Lietuvių Tautai sudarė tik palyginti nežymią Tautos dalį, tačiau perdavė savo pavadinimą visai Tautai ir Kalbai (tuo metu įvairių baltų genčių kalbos viena nuo kitos skyrėsi labai nežymiai).

        Visų tų senųjų baltų genčių palikimas dabartinėje Lietuvių Tautoje yra ne tik genetinis, bet ir kalbinis - dabartinės Lietuvių kalbos tarmės (jų 20 amžiaus pradžioje buvo virš 100), vietovardžiai, vandenvardžiai, žmonių vardai ir pavardės...

        Deja, istorinė Senoji Lietuva 1920 m. buvo užgrobta nutautėlių Pilsudskio ir Želigovskio šūdlenkių, nors pagal Lietuvos ir Rusijos Taikos ir sienų sutartį (1920 m. liepos 12 d.) turėjo atitekti Lietuvos Valstybei.

Plačiau:

1920 m. liepos 12 d. Maskvoje sudaryta taikos sutartis su Lietuva
viewtopic.php?t=717

      1939 m. Stalinas šias istorines Lietuvių Tautos žemes padovanojo Baltarusijai.

Žygeivis - "istorijai",
2011 12 05 21:42


istorija,
2011 12 05 21:19

Mes žinome, kad lotyniškai Žemaitija vadinasi Samogetia (Žemoji Getija, kitur – Samogitia), o jotvingiai – getai. Net Vytauto laikais Sūduva – Jotvingija buvo vadinta Getija („terra Sudorum sive Gettarum”– Sūduvių ar Getų žemė, – 1420 m. Vytauto Didžiojo laiškas vakariečiams).
--------------------

       Deja, Romos imperijos dokumentuose jokios Žemaitijos-Samogetijos (o taip pat ir Aukštaitijos, ir netgi Lietuvos) nėra rasta. :)

       Todėl visų pirma pasidomėk, kada išnyko (tiksliau - pakeitė savo kalbą) tikrieji romėnai, kalbėję senąja lotynų kalba.

       O po to pasiaiškink, kas, kada ir kodėl Žemaitiją "įvardijo lotynišku tarimu", kokiuose būtent dokumentuose, kada ir kieno parašytuose. Taip pat kokia buvo gimtoji raštininko kalba, na ir kitas panašias "smulkmenas".... :)

Žygeivis,
2011 12 05 22:07


zygeivi kalbi vel nesamones,
2011 12 05 19:55

'Dabartinė Lietuvių Tauta galutinai susiformavo maždaug 13-16 amžiuose iš daugybės senųjų baltų genčių ar jų dalių.'

...dabartine tauta susiformavo tik Kudirkos ir Basanaviciaus pastangomis,...
--------------------------

       Visų pirma aš ne kalbu, o rašau. :)

       Antra - jei jau svarstai Lietuvių Kalbos ir Lietuvių Tautos istorijos klausimus, tai nustok švepluoti ir pradėk naudoti lietuviškas raides.

       Ir trečia - ypač įdomus tavo teiginys: "...dabartine tauta susiformavo tik Kudirkos ir Basanaviciaus pastangomis,..."

       O iki tol Lietuvių Tauta pagal tave dar neegzistavo - buvo tik krūva tarpusavyje nesutariančių feodalinio susiskaldymo laikų genčių? :)

       Tu, matyt, esi ypač tvirtas idėjinis lenkofilas?

       Jie juk dar 17 amžiuje aiškino, kad Lietuvių Tautos nėra. Po to tą patį kartojo ir 18 amžiuje, ir 19-tame, ir netgi 20-tame...

       Tik dabar kažkodėl kiek aprimo - užtat pastoviai rėkia "Wilno nasze". :)

jo,
2011 12 05 21:23


       Lietuva, kurios imperija buvo nuo jūros iki jūros, o dabar tapo nedidele valstybe, tačiau nenustojo turėjusi tokią galingą ir puikią, ir seną kalbą, kurios neturi net pačios didžiausios tautos, – kalbą, kuri, geriausiųjų viso pasaulio kalbininkų žodžiu, esanti raktas įspėti daugybei kitų senesnių ir naujesnių Europos kalbų mįslėms.

      Kalba savo reikšme mokslui yra svarbiausias Lietuvos įnašas į pasaulinę kultūrą.

Žygeivis,
2011 12 05 22:18


>Žygeivis,
2011 12 05 19:32
be to dristu priminti kad nei britu, nei rusu nei prancuzu nei amerikonu nei ukrainu nei poliaku genciu niekada nera buve
---------------------------

      Ir kiek bemokslių reiškiasi Delfyje?

      Britų gentis aprašė dar Julijus Cezaris savo "Galų karuose".

      Vardas "Rus", taip vadinant variagus, yra užfiksuotas daugybėje 9-10 amžiaus dokumentų - ir Bizantijos, ir arabų, ir, žinoma, pačių slavų.

      Kitas reikalas, kad "rus" nebuvo viena atskira gentis, o greičiau jau kariauna, sudaryta iš įvairių genčių atstovų.

      Prancūzai savo vardą gavo nuo germanų frankų genties pavadinimo.

      Amerikos pavadinimas, žinoma, su jokiomis gentimis nėra susijęs - pasižiūrėk interne, kas buvo Amerigas Vespučis. :)

      Ukraina savo vardą gavo nuo žodžio "pakraštys" - "okraina" (tarmiškai "ukraina").

      O štai vakarų slavų polianų gentis tikrai buvo - iš čia ir pavadinimas "Polska". Kaip tik todėl lietuviškai mes juos vadiname "lenkai" - nuo mūsų senovinio žodžio "lankos" (slaviškai "pole").

Žygeivis,
2011 12 06 00:01


> Žygeivis,,
2011 12 05 23:19
Beje, "lenkas" ne nuo lankos - "pievos", o nuo Janga - "anga, "skylė", "juoduma", beje, vengrai, kaip ir lietuviai, juos vadina "lengo" vardu.
------------------

      Tikrai įdomi "etimologija"... :)

      Tik gal paaiškink, ar žodžiu "janga" save vadino lenkų protėviai, o gal juos taip lietuviai pakrikštijo, nes, matyt, laikė Lenkiją tikra skyle? :) :) :)

       Tačiau įvairūs kalbininkai mano, kad lietuviškas žodis lenkas, kaip ir vengriškas lenkų tautos pavadinimas Lengyelország, greičiausiai kilęs iš vakarų slavų genties - Lędzanie - pavadinimo. Senovės rusai iš čia sukūrė savo žodį ляхъ, vartotą lenkams vadinti.

       O štai šis žodis "Lędzanie" kaip tik ir yra gana artimas lietuviško žodžio "lanka" (ir "lenkti", "linkti", "slinkti", "slankstelis" ir t.t.) giminaitis (beje, taip pat galima etimologinė giminystė ir su žodžiu "landa").

       Pvz.: kręg lędźwiowy (anat.) - juosmeninis slankstelis (anat.)

       Lenkų tautos dabartinis savivardis - Polacy (lenk. - lenkai) - sietinas su vakarų slavų gentimi polianais, gyvenusiais Didžiojoje Lenkijoje - apie dabartinius Gniezno ir Poznanės miestus bei kildinamas iš žodžio pole, reiškiančio lauką.

      Matyt, todėl lietuviai ir pavadino lenkus lenkais (žinodami, kad lanka ir yra pole), o ne lendais ar lendėnais, kaip reikėtų, tiesiogiai perkeliant į lietuvių kalbą lenkišką pavadinimą "Lędzanie". :)

Žygeivis,
2011 12 04 21:53


dalybos baigtos,
2011 12 04 21:27
baigtos, Iškauskai. pokarinės sienos - pagal Helsinkio Baigiamojo akto susitarimus.
-------------------------------

      Kiek gi kvailių ir bemokslių Lietuvoje? :)

      Visų pirma vadinamajame Helsinkio susitarime pasakyta, kad "esamų valstybių sienos nebus keičiamos karine jėga", o ne tai, kad jos apskritai negali būti keičiamos.

      Helsinkio susitarimai pradėjo "keliauti į istorijos sąvartyną" 1990 m. kovo 11 d. (o iš tikrųjų dar tada, kai šiek tiek anksčiau griuvo Berlyno siena bei susivienijo abi Vokietijos).

      Taip pat subyrėjo Čekoslovakija į Čekiją ir Slovakiją.

      Kadangi faktiškai visa tai įvyko ne panaudojant ginklus - be karo, taigi, formaliai žiūrint, tai nebuvo Helsinkio susitarimo pažeidimas.

      Tačiau galutinai ir besąlygiškai Helsinkio susitarimus palaidojo SSSR likvidacija ir joje vykę karai (Padniestrėje, Čečėnijoje ir kiti), ypač žiaurus karas Jugoslavijoje ir jos subyrėjimas to karo išdavoje, Kosovo albanų ginkluotas atsiskyrimas nuo Serbijos ir to fakto tarptautinis pripažinimas, o dabar ir Rusijos imperijos atliktas Gruzijos ginkluotas "išdalinimas" į dalis.

      Taigi, visi Helsinkio susitarimai jau seniai iškeliavo šiukšlynan.

      Ir tai natūralu - taip įvykdavo po kiekvieno pasaulinių jėgų balanso žlugimo (ir po Napoleono karų, ir po WW1, ir po WW2, ir dabar - po "šaltojo" karo, kurį galima laikyti WW3 ir kurį Rusijos imperija, persikrikštijusi į SSSR, beviltiškai prakišo).

      Akivaizdu, kad dabar sparčiai artėja dar vienas pasaulinių jėgų balanso žlugimas ir WW4, po kurio ir vėl Europa bus perdalinta.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 18 Gru 2011 16:23 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Bitėnai: tarp sienų ir ribų


Marija Dautartaitė,
"Post scriptum"
2011 gruodžio 18 d. 13:33

Paveikslėlis

Bitėnai žemėlapyje
© DELFI


       Bitėnai – kaimas prie Nemuno Lietuvai davė Martyną Jankų ir Rambyno kalną.

       Bitėnai prie Nemuno Vokietijai asocijuojasi su šiaurės Prūsijos gyventojais.

       Tie patys Bitėnai, matomi nuo dabartinio Kaliningrado krantų, kažką domina kaip nelegalių prekių pervežimo punktas.

       Bitėnai, kurie priklauso visiems, prie Nemuno stūkso kaip viena paskutiniųjų maišto prieš šiuolaikinius žemėlapius apraiškų. Nes Bitėnų tapatybės ribos prasideda ir pasibaigia kitokiose erdvėse, nei rodo administracinių žemėlapių sienos.

       2010 metų gruodį – jau uždarius Ignalinos atominę elektrinę ir atlikus kitas energetikos sektoriaus pertvarkas – Bitėnuose (Pagėgių savivaldybė) įjungta paskutinė elektros skirstykla, uždariusi Lietuvos elektros perdavimo sistemą ir leidusi energiją Klaipėdos kraštui tiekti nebesinaudojant Kaliningrado srityje esančia infrastruktūra.

       Energetinio saugumo matais – tai didelis žingsnis užtikrinant energetinę Lietuvos nepriklausomybę nuo Rusijos, nuo kurios elektros energijos perdavimo sistemos veikimo priklausė ir visa Klaipėdos krašto gaunama elektra.

       Žingsnis ne tik logiškas, bet ir simbolinis – maža elektros perdavimo atkarpėlė, dar sovietiniais metais atsidūrusi „už Nemuno“ ir sujungta su Kaliningrado elektros perdavimo sistema galėjo būti viso Pagėgių krašto, kur įsikūrę Bitėnai, kontrabandininkų simboliu: siena, skirianti valstybes, yra, muitininkai dirba, o elektra laidais virš Nemuno iš vienos teritorijos į kitą teka laisvai ir nestabdomai, tarytum patvirtindama praktinę abiejų upės pusių sąjungą, o ne skirtį.

       Taip buvo ne tik sovietmečiu – panašiai per Nemuną kažkada „tekėdavo“ lietuviškos knygos ir kitos buities prekės – kartais, kaip rašo Ieva Simonaitytė, net ir kokia merga.

       Ne veltui Bitėnai buvo vieta, kurioje sienos ir ribos tarsi „išplaukdavo“ – tradicinė geopolitikoje naudojama ribos ir sienos tapatumo samprata netiko kasdieniam vartojimui tų žmonių, kurių tapatybes jos turėdavo apibrėžti – kaip ir Nemuno neišėjo laikyti pasienio upe tiems, kurie aplink ją gyveno.

       Bitėnų pavyzdys, matyt, geriausiai iliustruoja sienos ir ribos santykio dinamizmą tokiuose regionuose kaip Elzasas ir Lotaringija, Bretanė, Vyslos žemupys, Vilniaus ir Klaipėdos kraštai – istorinė jų sienų kaita leidžia kalbėti ir apie ten gyvenusių žmonių geopolitinių ribų kaitą. Todėl grįžkime į Bitėnus.

       Prieš penkiolika metų Vokietijoje pasirodė Ullos Lachauer knyga „Rojaus kelias“, pasakojanti Rytprūsių ūkininkės Lenos Grigoleit gyvenimo istoriją. Vertime į lietuvių kalbą Lena Grigoleit tapo Elena Grigolaityte, knygos puslapiuose ji pati save vadina Lėne. Elenos/Lėnės/Lenos gyvenime matyt didžiausią vaidmenį vaidino ir valstybinės sienos (o jos keitėsi dažnai), ir geopolitinės tapatybės ribos.

       Gimusi 1910 metais, per paskutinį Rytprūsių gyventojų surašymą, Lėnė augo Kaizerio Vilhelmo valdomame Reiche: mokykloje kabėjo jo nuotrauka, o vaikai per Kaizerio gimtadienį dainuodavo patriotines dainas. Šalis, kurioje gimė Lėnė, turėjo mažiausiai tris dideles upes – Reiną, Dunojų ir Nemuną, tik Lėnė stebėdavosi, kodėl Nemunas vokiečių liaudies dainose taip menkai apdainuotas – „Prie puikiojo Nemuno“ vokiškai skambėtų labai gražiai.

       Tada, dar iki Versalio sutarties, Klaipėdos kraštas ten gyvenantiems buvo šiaurinė Vokietijos Reicho dalis, Nemunas buvo upė, per kurią tenka persikelti lankant gimines, Berlynas – svajonių studijų miestas.

        Bitėnų miestelio gyventojai – vokiečiai, lietuvninkai, žydai, bendruose reikaluose naudoję vokiečių kalbą, namuose, ypač su vyresniais šeimos nariais, kalbėdavę lietuviškai.

        Tačiau ir lietuvių kalba, kuria susikalbėti galėjai vos dviejų valandų kelio spinduliu abipus Nemuno, buvo tinkamiausia melstis pagal liuteronų papročius, o ne bendrauti su už sienos esančiais Didžiosios Lietuvos gyventojais.

         Atrodo, kad Lėnės vaikystėje turėta aiški vokiška valstybinė ir geopolitinė tapatybė sutapo su Kaizerinės Vokietijos siena – pažįstamo Klaipėdos krašto gyventojų pasaulio riba šiaurėje baigėsi ties Rusijos Imperijos siena.

        Geopolitinės tapatybės riba susideda iš informacijos apie savo valstybę, politinių ir socialinių vertybių, kalbos, papročių ir mit, pagaliau iš požiūrio į kitas šalis. Ji nedingsta net tada, kai pasikeičia valstybių sienos.

        Kai Versalio sutartimi Klaipėdos kraštą administruoti pradeda Prancūzija, vietinių gyventojų tapatybės ribos nepakinta – Nemunas ir toliau yra tik lengvai (valtele, keltu) įveikiama gamtinė kliūtis, Rytprūsiai – tapatybės raiškos arena.

        Šis santykis, paremtas kasdieniniais poreikiais, nepasikeičia net ir po 1923 metų, kai Klaipėdos kraštas atitenka Lietuvai. Muitininkių veikla siekiant kontroliuoti nepriklausomos Lietuvos ir Veimaro Vokietijos sieną per Nemuną pasirodo absurdiška, nes „kontrabandininkais“ tampa vyrai, moterys, vaikai – visi, kurie į kitą Nemuno pusę žiūri kaip į savą, artimą teritoriją, kurių ribos peržengia sienas.

        Abipusiai žmonių ir prekių mainai ignoruojant valstybines sienas – tai geopolitinės tapatybės triumfas prieš žemėlapių linijas. Nenuostabu, kad Klaipėdos krašto gyventoja Elena Grigolaitytė – Kondratavičienė, net ir būdama Lietuvos Respublikos muitininko žmona, nekalba apie Didžiąją Lietuvą, kurios piliete jai būti lengva dėl turimų etninių šaknų ir lietuvių kalbos mokėjimo – ji pasakoja apie kraštą už Nemuno, kuriame irgi gyvena tokie kaip ji – maišyto etninio pagrindo ir kultūros žmonės.

       Nuo 1933 metų Nemuno garlaiviuose plaukiojantys vaikinai rudomis ir juodomis uniformomis šaukdavo: „Memelland, bleid trau! Wir vergessen euch nicht. Wir holen euch heim ins Reich!1“ – Eleną tai gąsdindavo. Ir kartu šitas šūkis – tai politizuotas bandymas pasinaudoti kasdieninių ribų pojūčiu, įsišaknijusiu praktikose, ir vėl pakeisti sienų linijas.

       Tačiau nuolatinė sienų kaita ne visada skatino naujų ribų atsiradimą – atrodo, kad Klaipėdos krašto gyventojams teko gyventi dviejuose žemėlapiuose, kurie labai skyrėsi vienas nuo kito. Pirmasis – tradicinis administracinis žemėlapis, su miestų pavadinimais ir sienomis, kurios suteikia pilietybę – garantuoja teises, užkrauna pareigas. Jame keitėsi tik miestų pavadinimai – Memelis – Klaipėda, Tilžė – Sovieckas ir sienų linijos.

       Antrasis – mentalinis pasaulio skirstymas į savus ir svetimus, draugus ir priešus, kuris, brėždamas žmogaus gyvenimo ribas, retai sutapdavo su administracinėmis sienomis. Pastarojo žemėlapio egzistavimą užčiuopti galima sekant Bitėnų kaimo ir jo gyventojų istorijas.

       Tenka pripažinti, kad ribų žemėlapio pokyčiai stebint Bitėnus yra negrįžtami ir kardinalūs – mirus Elenai Grigolaitytei – Kondratavičienei, nebeliko žmonių, kuriems kita pusė Nemuno buvo kasdieninio gyvenimo sfera.

        Dabar per Nemuną persikelti galima arba turint Rusijos Federacijos vizą, arba pažeidžiant įstatymus ir nelegaliai perplaukiant upę valtele.

        Pastaruoju atveju nori nenori gali tekti prisiklijuoti kontrabandininko etiketę. O kontrabandinė veikla nė iš tolo neprimena to, kas vykdavo apibus Nemuno tada, kai ten gyvenusiems žmonėms Nemunas nebuvo nei siena, nei riba. Plaukti per jį, vykdyti prekybą, plėtoti socialinius ryšius buvo natūralus veiksmas, paremtas apibus upės gyvenančių žmonių bendrumu.

        Dabar Nemunas yra dviguba kliūtis – būdamas valstybine siena, jis iš principo skiria dvi teritorijas. Būdamas geopolitinės tapatybės riba, jis skiria ir žmones.

        Bitėnų elektros skirstykla tos skirties nedidina – ji tik ją primena. Ir stovi ji ten tam, kad kontaktų su kita Nemuno puse tik mažėtų. Aiški ir neginčijama geopolitinės tapatybės riba, neįsivaizduojama seniesiems Bitėniškiams – bet jie, kaip ir jų turėtos ribos, tėra dingusio geopolitinės tapatybės ribų žemėlapio prisiminimas. Sienų pasaulyje jį reikia pašalinti – kodėl nepradėjus nuo elektros energijos perdavimo tinklo?

Komentarai
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... &com=1&s=1

Žygeivis,
2011 12 18 15:00


       Visada viskas turi savo realias istorines šaknis:

       Pirmoji "šaknis" - 1226 m. Mozūrijos kunigaikštis Konradas kryžiuočius pakvietė į Mozūriją ir perleido jiems Kulmo (Chelmo) žemę, iš kur kryžiuočiai turėjo kovoti su prūsais, neva grasinusiais šiaurinėms Mozūrijos žemėms.

       Šventosios Romos imperijos imperatorius Frydrichas II ir popiežius Grigalius IX Didžiajam ordino magistrui Hermanui fon Zalcai (Hermann von Salza) vadinamąja „Aukso bule“ perleido visas Prūsijos žemes, kurias Ordinui pavyks užkariauti.

       Antroji "šaknis" - Ordino pralaimėtas Žalgirio mūšis (1410 m. liepos 15 d.). Karo pabaigoje sudaryta Torūnės (Torno) taika. Ši taika sudaryta Jogailą spaudžiant kaimyninių šalių Liuksemburgų dinastijos valdovams, dėl to  Lietuva neatgavo nei Klaipėdą, nei kitas Lietuvių žemes, užgrobtas ordino.

       Trečioji "šaknis" - 1422 m. Melno taika nustatytą Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės ir Vokiečių ordino siena - taip atsirado dvi Lietuvos - Mažoji ir Didžioji.

        Ketvirtoji "šaknis" - Vokietijos imperijos pralaimėtas Pirmasis pasaulinis karas ir to pasekmė: 1923 m. šiaurinės Mažosios Lietuvos dalies (Klaipėdos krašto) prijungimas prie Didžiosios Lietuvos.

        Penktoji "šaknis" - Vokietijos 3 Reicho pralaimėtas Antrasis pasaulinis karas ir to pasekmė: visa etninė Prūsija bei dalis pietinės pusės Mažosios Lietuvos (Geldapė ir Žydkiemis) prijungti prie Lenkijos, o kita dalis pervadinta "Kaliningrado sritimi" ir prijungta 1946 m. prie sovietinės Rusijos imperijos.

        O dabar tenka laukti galutinio Rusijos imperijos subyrėjimo ir naujų geopolitinių pokyčių.

Žygeivis,
2011 12 18 15:11

,,,,
2011 12 18 15:03
'Memele' yra kuršiškas Nemuno pavadinimas, reiškiantis 'ramus'.
--------------------------

      Mėmėlė - taip kuršiai vadino vieną Nemuno atšaką.

      O šalia buvusią įtvirtintą savo gyvenvietę ir kuršiai, ir jų kaimynai lietuviai (žemaičiai) vadino Klaipėda.

      Tačiau vokiečių ordinas, užgrobęs šias vietas, šalia Klaipėdos savo pastatytą pilį pavadino pagal upės vardą - "Memel".

      Laikui bėgant šiuo pavadinimu imta vadinti visą aplink įsikūrusį miestą, kartu su visa senąja istorine kuršių gyvenviete - Klaipėda.

      Beje, dabartinėje Lietuvių kalboje yra tos pačios kilmės žodis "mėmė". :)

Žygeivis,
2011 12 18 15:49


Rit,
2011 12 18 15:15

"Neman" rusiškai taip pat reiškia "tylus".
------------------------

      Puikiai moku rusų kalbą, šiek tiek žinau ir kitas slavų kalbas bei senąją slavų kalbą, tačiau tokios reikšmės negirdėjau.

      Neradau ir jokiame stambiame rusų kalbos žodyne.

      Gali ir pati patikrinti (tarpus adrese panaikinti):

Žodynai ir enciklopedijos Internete
viewtopic.php?t=322

      Manau, kad tu painioji pavadinimą Неман, kuris yra slavinizuotas Nemuno pavadinimas, su rusų kalbos žodžiu "немой" - "nebylys".

      P.S. Beje, vokiečių pavadinimas rusų kalba - "немец" - yra kilęs iš šio žodžio "немой" - "nebylys" (slavai nesuprato ką kalba germanai ir todėl tokiu vardu juos pavadino).

------------------------------- -----------

     Radau tik tokias prasmes:

Словарь Даля

НЕМАН (+0 слов) - НЕМАН - , немень, см. НЕМА.

НЕМА (+27 слов) - НЕМА - в виде нареч. малорос. и белорус. по употреб. в смежных губ. нет, не имеется, не достает, негде взять. на нема и СУДА нема, на нет и суда нет. неман, немень, немыш, в виде нар...

Žygeivis,
2011 12 18 16:09


Žygeiviui,
2011 12 18 16:04

manau, labiau tikėtina Nemuno šaknis yra nuo žodžio "nėmti" (nors tai irgi susiję su stingimu, t.y. aprimimu), o vietiniai gyventojai (tik kažin, ar jie buvo kuršiai) dėl savo kalbinių ypatybių galėjo painioti šaknyje pradinę "n" su "m" (panašiai kaip prūsai ir slavai turi "nūsan" ir "naš", o lietuviai - "mūsų").
------------------------------

      Tiksli Nemuno vardo kilmė nežinoma. Profesorius Kazimieras Būga spėja, kad vardas reiškia šlapią vietą, raistą, pelkę.

      Nemuno vardas senas, greičiausiai nuo neolito laikotarpio.

      Nemuno vardažodis plačiai paplitęs baltų gyventose srityse, dažniausiai vandenvardžiuose.

      Giminingų žodžių yra nemažai: Nemunykštis, Nemunėlis, Nemunaitis, Nemunynas ir kiti.

      Yra nemažai gyvenviečių, kurių pavadinime yra panašus žodis – Panemunė, Užnemunė, Nemunaitis, Nemajūnai. Jų esama nuo pat upės aukštupio.

       Kęstučio Demerecko aiškinimu vandenvardis Nemunas reiškia nebylią, ramią, bežadę upę. Tokią pat reikšmę turi ir vokiškuose šaltiniuose naudojamas pavadinimas Memel (Mėmėlė, Mėmelis).

Žygeivis,
2011 12 18 16:36


Dėl žodžio "nemunas" reikšmių (informacija apmąstymui)


      Iš Didžiojo Lietuvių kalbos žodyno:

nemùnė st. (2) Ds, nemunė̃ (3b) Pn, Lkm, nẽmunė (1) Gdr, Vdšk; LBŽ bot. kelmutis (Anmillaria mellea): Nẽmunės, ką an kelmų auga Grv. Nẽmunės prie kelmam auga, ale greitai senėja Brsl. Priviriau nemunių pilną puodą Pbs. Rudenį avelės tik ir ieško po kelmus nemunių̃ Dglš. ^ Plepa, burbuliuoja kaip nemunių̃ puodas Slk. Balbatuoja kaip nemunių̃ puodas Ut. Pagiry nemùnių puodas verda (skruzdėlynas) Ds.

nẽmuogė sf. (1) Jnšk, Pšl; LBŽ bot. mėlynė (Vaccinium myrtillus): Nuo žyvato geria nemuoges Rm.

nẽmunas sm. (3b)
1. Pvn vandens patvinimas pavasarį.
2. žr. nemunai 1: Ant kalno nemunėlis, po kalnu dunojėlis KrvD78.

nemunaĩ sm. pl. (3b)
1. dideli vandenys (ppr. poezijoje, dainose): Buvo nemunai neišeitamys tą pavasarį Ggr. Upeliai išsiliejo nemunais K.Bor. O man tai blogiausia, kad balos patvino kaip jūros, upokšniai nemunais virto V.Krėv. Ežerai, nemunai – negaliu plauktie KrvD23. Žalioms lankoms raiti josim, nemunėliais plaukte plauksim JD790. Per ežeraičius, per nemunėlius atplaukia šyvas žirgelis LTR(Drsk). Ant kalno beržynaičiai, pakalnėj nemunaičiai LTR. Tūkstančiais degu liepsnų, kad verpetai nemunų išsilietų iš krantų! B.Sruog. | prk.: Dunojus kraujo praliejo Šarūnas, o Šviedrys tai jau nemunus (nepaprastai daug) V.Krėv. ^ Iš ankstaus ryto jau plaukia žmonių mìnios miestelin kaip nemunai V.Krėv. Tris dienas, tris naktis nemunais plaukė ten žalias vynas V.Krėv. Aš tik žiūriu, ka ma[n] nėr kur dingt an kelio: jis jau važiuoja nemunaĩs (sviruliuodamas) Jrb.

2. Jrb Nemuno kelias žiemą (ledu): Šiandien aš ėjau nemunaĩs Srd. Žiemą geriausias kelias nemunaĩs Vl. Iki pat Kauno nemunaĩs atsikapstėm Vl. Nemunais mes važiuojame ant Gelgaudiškio liki Plokščių Šk.

      P.S. Deja, iš šių paaiškinimų sunku nustatyti pačią pirminę žodžio "nemunas" prasmę.

      Manau, kad reikėtų nagrinėti ir kitų senųjų indoeuropiečių kalbų panašius žodžius ir jų prasmes.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 05 Sau 2012 23:55 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina

http://ru.delfi.lt/opinions/comments/ar ... &com=1&s=2

Žygeivis,
2012 01 05 22:51


местному историку,
2012 01 05 18:52

А Мемель как назывался?
-------------------------

      Также, как и сейчас, и после освобождения в 1923 г. от временной немецкой оккупации: Клайпеда.

       Впервые Клайпеда упоминается в письме Витаута в 1413 г. как Caloypede (Калойпеде), а в 1420 г. в документе Ордена крестоносцев написано - castrum Memel alias Klawppeda.


       Название Мемеле (Mėmelė) древние литовцы употребляли для названия заболоченных участков нижнего течения р. Нямунас.

       В древнем документе, описывающем первый поход Тевтонского ордена в «языческие земли» 1252 г. указано, что отряд долгое время шёл по правому берегу реки Мемеле, намереваясь выйти к её устью.

       Не имея точных карт они не знали, что Нямунас впадает в Куршский залив.

       Продолжая поход уже по правому берегу залива они вышли к месту его впадения в море, по прежнему думая, что перед ними и есть устье Нямунаса.

       Соответственно и крепость назвали Мемельбург.

       Для сравнения, например, прусско-литовскую крепость Тванкста крестоносцы после ее захвата в 1255 г. назвали Кенигсбергом, а советы в 1946 г. "перекрестили" в Калининград.

       Ну а мы, когда, после развала Московитской империи, возвратим эти исторические литовские земли Малой Литвы, опять возвратим и историческое название города - Тванкста.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re: Klaipėda ir Memelis
StandartinėParašytas: 09 Lap 2013 19:56 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Šaltinis - https://www.facebook.com/groups/1832680 ... ment_reply

Arvydas Meškauskas

Regis Klaipėda svetimybė lietuvių kalboje... germanizmas, anot mano istorijos mokytojos reiškia duoną, bet to nesu užtikęs germanų etimologijoje...

Alvydas Butkus

Germanų etimologijoje to ir nebus, nes vokiečiai šio miesto niekada taip nevadino.

Užtat bus latvių (ir kuršių?) etimologijoje: "klaips" latviškai ‘kepalas’.

Linas Plankis

Tikriausiai iš kuršių. Latviškai kepalas - klaips.

Ar šitą latvių žodį kas nors laiko kilusiu iš vokiečių kalbos, nežinau. Greičiau, žodis turbūt yra giminingas slavų ž. chleb.

Įdomu, kad lietuviai užsispyrusiai miestą vadino Klaipėda, ir, tą įvertinus, kyla kai kurių minčių.

Pirmiausia, kad galbūt Klaipėdos pavadinimas yra senesnis negu Memel.

Antra, galbūt kunigaikščiai 15 amžiuje dar tikėjosi miestą atsiimti ir tyčia vadino jį savu vardu.

Tiesa, man pačiam nėra tekę matyti jokių raštų iš 15 amž. tai ir pavadinimo klausimu nežinau tiksliai, esu matęs Klaipėdą tik 16 a. dokumentuose.

Alvydas Butkus

"Klaips" nėra germanizmas.

Lietuvių tarmėse yra tos pat šaknies žodis "kliepas" ‘kepalas’, giminiškas rusų хлеб ‘duona’. Indoeuropietiškasis paveldas.

Kęstutis Čeponis

"Klaipėdos vardas (lot. Caloypede) pirmąkart minimas Vytauto laiške 1413 m., kuriame sakoma, kad miestas pastatytas žemaičių (Samogitian) žemėje.

1422 m. Melno taikos sutartimi buvo galutinai nustatytos Vokiečių Ordino ir Lietuvos sienos, bet Klaipėda palikta Ordino pusėje.

1455 m. miestą vėl užėmė žemaičių pajėgos. Iš Livonijos atsiųsta kariuomenė juos išstūmė, bet pasitraukdami žemaičiai sudegino miestą ir pilį.

Nuo 1525 m. Klaipėda priklausė Prūsijos hercogystei, nuo 1701 m. – Prūsijos karalystei. 1629–1635 m. miestą valdė Švedija, o Septynerių metų kare 1757–1762 m., taigi, labai trumpai, – Rusijos imperija.

1807–1808 m. Napoleonui Bonapartui sumušus Prūsiją, bet nukeliavus tik iki Rytų Prūsijos, Klaipėda buvo karaliaus Frydricho Vilhelmo II ir jo karališkosios šeimos rezidencijos vieta ir laikinoji Prūsijos sostinė. 1871 m. kartu su Prūsija Klaipėda tapo Vokietijos imperijos dalimi."

Pavadinimo kilmė

Vokiečiai nuo pat pilies įkūrimo XIII a. viduryje vietovę vadino Memel – taip pat, kaip ir Nemuną, kadangi manė, kad Marių sąsmauka ties gyvenviete yra Nemuno žiotys.

XV a. pradžioje jau minimas Klaipėdos vardas: Vytauto laiške 1413 m. minima Caloypede, 1420 m. Kryžiuočių ordino derybų su Vytautu santraukoje kalbama apie castrum Memel alias Klawppeda.

1422 metų Melno sutartyje jis vėl pavartotas, tik kiek kitaip užrašytas - Clupeda.

Šiame šaltinyje šiek tiek paaiškinama ir šio vardo kilmė, tiksliau - jo vartojimas: aprašant LDK ir Prūsijos ordino valstybių sieną, nurodoma kryptis - "iki Memelio pilies, žemaitiškai vadinamos Klaipėda". Reiškia, tai yra žemaičių, lietuvių tradicijos pavyzdys." - (Kieno jubiliejų mini Klaipėda? - Vakarų ekspresas, 2002 m. balandžio 23 d.)

Lietuviško pavadinimo kilmė nėra visiškai aiški. Vokiečių kalbininkas, žymus baltistas G. H. F. Neselmanas savo 1851 m. žodyne teigia, kad tai būsiąs dviejų sandų žodis: latv. klaips ir liet. kliepas reiškia „duonos kepalas“ (šią versiją palaikė ir Kazimieras Būga), o -ėda nuo žodžio „ėsti“. Esą pilyje buvo valgoma daug duonos. Tačiau šioji versija dažniau priskiriama liaudies etimologijai.

Įtikinamesnė aiškinimo versija pateikta 1898 m., kai A. Zweck. Štutgarte išleistame veikale „Litauen“ Klaipėdos vardą susiejo su dviem žodžiais: klai- nuo latv. klajš „atviras, tuščias, lygus, plynas“ + pēda „pėda“ arba pads „padas, grįstinė, laitas, grendimas“. Taigi, Klaipėda galėjo reikšti „žema, plyna vieta“. Gali būti, kad vietovardis yra kuršiškos kilmės. Šią versiją palaikė ir J. Endzelynas.

Kai kurie kiti XX a. kalbininkai (J. Gerulis, P. Skardžius, A. Salys) buvo linkę manyti, kad miesto pavadinimas yra asmenvardinės kilmės, tačiau tam įrodyti kol kas trūksta faktų.

Liaudies etimologija taip pat turi savą miesto vardo versiją – neva pavadinimas kilęs nuo žodžių junginio „klampi pėda“ (iš legendos apie du brolius).

Remigijus Gineitis

Dėl "Memelio". Vėl, kažkur skaičiau versiją, kad tai - taip pat lietuviškas pavadinimas, panašios kilmės, kaip Melnragė.

Jeigu laikote, kad XIII a. Klaipėdos krašte nebuvo žemaičių, kodėl "... Vytauto laiške 1413 m., ... sakoma, kad miestas pastatytas žemaičių (Samogitian) žemėje."?

Kęstutis Čeponis

Vietovardis (tiksliau vandenvardis-hidronimas) Mėmelė (Memelė) yra baltiškos kilmės, naudojamas tiek Lietuvoje, tiek ir Latvijoje kaip įvairių upelių pavadinimas.

Visada, kada turime problemų su senovinių vietovardžių vartojimu, reikia labai kruopščiai išnagrinėti jų istorinę kilmę ir analogus, nes priešingu atveju galime "priskaldyti malkų" ir atsisakyti savo pačių baltiško senovinio paveldo, klaidingai suprasdami kai kuriuos senovinius vietovardžius ir palaikydami juos svetimybėmis.

Tai dar kartą įrodo, jog pirminiai šaltiniai būtinai turi būti skelbiami ir pateikiant originalių dokumentų aiškias fotokopijas, o ne tik jų transkripcijas bei vertimus.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re: Klaipėda ir Memelis
StandartinėParašytas: 21 Lap 2018 00:01 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina

https://imhoclub.lv/ru/material/sto_let ... ent1348932

№255 Марина Зимина → Kęstutis Čeponis, 20.11.2018 10:31

Угу. Исконно литовский Вильно. Да и Мемель...

№264 Kęstutis Čeponis → Марина Зимина, 20.11.2018 22:54

Именно так, кроме ошибки написания - не Вильно, а Вильня (селонское и литовское исконное название реки и города Vilnia, 1323 г.), и не Мемель, а Мемяле (Mėmelė) (исконное название реки у скальвяй, а куршское (и жямайчяй) название города - Клайпеда - Caloypede, 1413 г.).

А Данциг - Гданск на самом деле прусская Gudaniska (10 век), Кенигсберг - Karaliaučius на самом деле сембско-литовская Tvanksta - Twangste, 1255 г.

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re: Klaipėda ir Memelis
StandartinėParašytas: 06 Lie 2019 20:42 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Kęstutis Čeponis

Впервые Клайпеда упоминается в письме Витаута в 1413 г. как Caloypede (Калойпеде), где он говорит, что она находится на земле жямайчяй, а в 1420 г. в документе Ордена крестоносцев написано очень ясно - castrum Memel alias Klawppeda.

Название Мемеле (Mėmelė) древние литовцы употребляли для названия заболоченных участков нижнего течения р. Нямунас.

В древнем документе, описывающем первый поход Тевтонского ордена в «языческие земли» 1252 г. указано, что отряд долгое время шёл по правому берегу реки Мемеле, намереваясь выйти к её устью.

Не имея точных карт они не знали, что Нямунас впадает в Куршский залив.

Продолжая поход уже по правому берегу залива они вышли к месту его впадения в море, по прежнему думая, что перед ними и есть устье Нямунаса.

Соответственно и крепость назвали Мемельбург.

Для сравнения, например, прусско-литовскую крепость Тванкста крестоносцы после ее захвата в 1255 г. назвали Кенигсбергом, а советы в 1946 г. "перекрестили" в Калининград.

Сяргук Новікаў

"В 1252 году на месте сожженного куршского селения был основан немецкий город Мемель, как центр курляндского епископства (название происходит от немецкого названия Немана Мемель или Муммель)".

Основателями города были магистр ордена Меченосцев Эберхард фон Зайн и епископ Курляндии Генрих. Такое единодушие светской и духовной власти объяснялось крайне важным стратегическим положением новой крепости: Мемель служил связующим звеном между прусскими владениями Тевтонского ордена и прибалтийскими землями меченосцев. Разрушенная же рыцарями куршская деревенька именовалась Клайпеда, что означает «ровное место»."

Kęstutis Čeponis

---название происходит от немецкого названия Немана Мемель или Муммель----

Оно происходит из онемеченного летто-литовского названия Mėmelė (это древнее название дельты Нямунаса, название скорее всего происходит из куршского языка).

Для сравнения - на севере Литвы протекает речка Nemunėlis (Нямунелис), которую латыши (в этих местах живут дальние потомки куршей) и сейчас называют Мемяле (latv. Mēmele) https://lt.wikipedia.org/wiki/Nemun%C4%97lis .

----"на месте сожженного куршского селения".----

Правильно - "на месте сожженного куршского селения".

Именно таким способом появились почти все крепости и славян на летто-литовских землях, и крепости (а затем и города) крестоносцев.

Именно поэтому мы и начали Великую Литовскую Реконкисту в 1902 г. (когда впервые была напечатана ее программа) - и очень успешно ее продолжаем, последовательно очищая наши летто-литовские земли от разных оккупантов и их колонистов... :)

----------------------------------------------------

Мы не признаем военного захвата наших летто-литовских историко-этнических земель разными оккупантами - и при первой же возможности очень успешно от них избавляемся. :)

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re: Klaipėda ir Memelis
StandartinėParašytas: 02 Geg 2022 15:01 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Dainius Vaitkevicius
2022-05-01


16 a. žemėlapis. Klaipėda vis dar Klaipėda - kuršiškai "Cleupeda", o ne "Memel", kaip vokiečiai vadino.

https://www.facebook.com/photo/?fbid=13 ... 5020917256

Paveikslėlis

https://www.facebook.com/photo/?fbid=13 ... 5020917256

Paveikslėlis


Prikabinti failai:
16 a. žemėlapyje Klaipėdos vardas - 2.jpg
16 a. žemėlapyje Klaipėdos vardas - 2.jpg [ 342.7 KiB | Peržiūrėta 1865 kartus(ų) ]
16 a. žemėlapyje Klaipėdos vardas - 1.jpg
16 a. žemėlapyje Klaipėdos vardas - 1.jpg [ 261.73 KiB | Peržiūrėta 1865 kartus(ų) ]

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.
Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re: Klaipėda ir Memelis
StandartinėParašytas: 20 Sau 2023 11:33 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Kęstutis Čeponis

Немцы Клайпеду называли Memel - так как в местном куршском языке так именовалось заболоченное ответвление в дельте Нямунаса - Memelė.

Для сравнения - на севере Литвы протекает речка Nemunėlis (Нямунелис), которую латыши (в этих местах живут дальние потомки куршей) и сейчас называют Мемяле (latv. Mēmele)
https://lt.wikipedia.org/wiki/Nemun%C4%97lis .

Курши и литовцы этот город называли Klaipėda (это название тоже из языка куршей - основная версия перевода этого названия - "низкое место").

Впервые Клайпеда упоминается в письме Витаута в 1413 г. как Caloypede (Калойпеде), а в 1420 г. в документе Ордена крестоносцев написано - castrum Memel alias Klawppeda.

А это карта 16 века - название Cleupeda
download/file.php?id=460

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 14 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 4 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007