Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 11 Geg 2024 23:14

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 3 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
 Pranešimo tema: "Kosminiai karai"
StandartinėParašytas: 27 Vas 2008 19:53 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27143
Miestas: Ignalina
A.Spraunius. Vėl dairomasi į kosmosą?


Arūnas Spraunius, „Dvi pusės“, „Žinių radijas“
2008 vasario mėn. 27 d.

     Įvykių Kosove ir aplink jį pakerėta tarptautinė bendruomenė bei žiniasklaida palyginti santūriai sureagavo į tai, kad praėjusią savaitę amerikiečiai kosmose atliko gana įspūdingą operaciją. Iš karinių jūrų pajėgų kreiserio „Lake Erie“ Ramiajame vandenyne paleista raketa sunaikino sugedusį amerikiečių palydovą 210 kilometrų aukštyje virš Žemės paviršiaus.

     Pasak Jungtinių Valstijų pareigūnų, imtis tokios operacijos paskatino būgštavimai, kad krintantis palydovas „US 193“, kuriame buvo beveik pusė tonos labai nuodingo kuro hidrazino, gali nusinešti žmonių aukų. Tvirtinta, kad aparatas prarado energijos tiekimą ir ryšį su Žeme netrukus po paleidimo 2006 m. gruodį ir dabar yra nekontroliuojamas. Kuro bako sunaikinimas – toks buvo raketos paleidimo į palydovą uždavinys.

      Tiesa, žinių agentūra BBC pranešė, kad rusai lyg ir priekaištavo Vašingtonui, kad šis esą naudojasi planu numušti sugedusį žvalgybinį palydovą kaip priedanga priešpalydoviniam ginklui išbandyti. Pasak Rusijos gynybos ministerijos, daugelio valstybių aparatai anksčiau yra dužę Žemėje ir juose buvo nuodingo kuro, tačiau niekada nebuvo imtasi tokių priemonių, kokių ėmėsi amerikiečiai. Rusijos gynybos ministerija taip pat priekaištavo, kad Amerika nepateikia pakankamai duomenų apie savo sprendimo priežastis.

     Tai ne pirma operacija kosmose pastaraisiais metais: pernai Kinija iš sausumos paleido balistinę raketą, kuri irgi sunaikino jos palydovą kosmose. Vis dėlto Amerikos generolas Jamesas Catwrightas pareiškė, kad Vašingtono ir Pekino veiksmai nelygintini, mat Kinijos palydovas buvo kur kas toliau nuo Žemės ir jo nuolaužos dar ilgai skraidys aplink, keldamos pavojų kitiems erdvėlaiviams. Jis taip pat paneigė teiginius, kad palydovą norima numušti siekiant sunaikinti slaptas jo dalis. Pasak jo, slaptos detalės ir taip sudegtų atmosferoje.

     Taigi diskusija apie šį įvykį buvo neilga. Bet nors pasaulyje šiaip jau esama dėl ko ginčytis, klausimas dėl kosmoso militarizavimo tebėra atviras ir tarptautinėje žiniasklaidoje aptariamas.

     Pirmoji pusė – straipsnis „Avarinio palydovo nebėra, bet klausimų liko“ iš „The New York Times“

    „Ar verta pasaulio gyventojams su palengvėjimu atsidusti, kad pusės tonos toksiško kuro kritimo nenumatytoje vietoje pavojaus išvengta? O gal priešingai – žmonės turėtų susirūpinti dėl naujausių Amerikos techninių pasiekimų demonstravimo ir vertinti tai kaip beveik atvirą priešraketinio ginklo bandymą?

     JAV gynybos ministras Robertas Gatesas, vasario 20 d. asmeniškai įsakęs numušti palydovą, su žurnalistais susitikęs Havajuose pranešė, kad yra pasirengęs pasidalyti su Kinija kai kuriomis operacijos detalėmis, kad išsklaidytų nerimą, esą nuolaužos vis viena kelia pavojų.

     JAV valdžios atstovai atmetė klausimus, kuriuos kėlė Kinija ir Rusija, taip pat kai kurie ekspertai, kad iš tiesų tai buvo kosminio ginklo bandymas. Jie nurodė, kad raketa perėmėja „SM-3“, kuria ginkluotas Amerikos karinis laivynas, skirta atremti nedideliems balistinių raketų smūgiams, todėl ją teko perprogramuoti šiai netikėtai užduočiai.

     Kai kalbama apie priešraketinę gynybą, paprastai turima omenyje tai, kad raketa perėmėja turi rasti ir sunaikinti kovinę galvutę tuo metu, kai ši daro lanką gana neilgoje balistinėje trajektorijoje. Kitais žodžiais šį uždavinį dažnai formuluoja kaip „kulka pataikyti į kulką“. Šįkart taikinys buvo gerokai didesnis – beveik mokyklinio autobuso dydžio, judantis aplink Žemę žinoma trajektorija, apskrendantis ją maždaug 16 kartų per parą. Vis dėlto operacija buvo rizikinga, nes reikėjo pataikyti į kuro baką, kurio dydis tesiekė 40 colių.

     Operaciją įvykdė karinio laivyno laivai. Raketa perėmėja buvo perdaryta į priešpalydovinę raketą kiek daugiau nei per mėnesį. Neprireikė jokių brangių mokslinių tyrimų. Nieko nereikėjo pradėti nuo pradžių, rašant formules kur nors laboratorijoje. Taigi panorėjusios JAV pajėgios panaudoti šį ginklą trijuose Žemės ketvirčiuose. Toks kariškių lankstumas sutrikdytų bet kurį priešininką.

     Vis dėlto net ir ši sėkminga operacija jokiu būdu neįrodo, kad JAV gali nebijoti branduolinės agresijos ar daryti kosmose ką tik užsimano. Viešėdamas Azijoje, R. Gatesas pažymėjo, kad ginčas dėl Amerikos priešraketinės gynybos sistemos veiksmingumo liko praeityje, bet kol kas vis viena neaišku, prieš kokių konkrečių raketų atakas šią sistemą gali tekti panaudoti. Be to, pasak Atstovų rūmų deputato, Valstybės saugumo komiteto nario demokrato Edwardo J. Marki, šios operacijos neigiamos geopolitinės pasekmės gali būti didesnės, nei hidrazino išsiliejimas palydovo kritimo atveju.

     Pasak politiko, ši operacija signalizuoja apie vadinamojo „medžioklės sezono“ pradžią – kitos šalys irgi nutars, kad gali išbandyti ginklus, kuriuos galima panaudoti prieš Amerikos palydovus. Rusija ir Kinija neabejotinai šią operaciją įvertins kaip įrodymą, kad Amerika pradėjo ginklavimosi varžybas kosmose ir kad jos turi vytis amerikiečius. Oficialus Kinijos užsienio reikalų atstovas Liu Dzianchao Pekine surengtoje spaudos konferencijoje jau pareiškė, kad JAV turėtų nedelsdamos pasidalyti informacija su kitomis šalimis apie palydovo nuolaužų skridimo trajektoriją. Pasak jo, Kinija nuolat ir įdėmiai seka potencialią žalą, kurią gali daryti JAV veiksmai kosmose“.

     Antroji pusė – straipsnis „Žvaigždžių karai – naujos pasekmės“ iš „Suddeutsche Zeitung“

     „Kadaise gyvenome ginklų kontrolės epochoje. Nors ir neryžtingai, ji startavo 1963 m. nuo sutarties, draudžiančios kai kurių branduolinių ginklų bandymus. Per kitus dešimtmečius dvi didžiosios pasaulio valstybės pasirašė įvairias sutartis, ribojančias įvairių ginklų rūšių bandymus. Daugeliu atvejų jose buvo kalbama tik apie dalinį kai kurių masinio naikinimo ginklų naudojimo apribojimą, bet prieš Sovietų Sąjungos žlugimą pasiektas susitarimas visiškai atsisakyti kai kurių ginklų rūšių.

     Nors kai kurie susitarimai ir tebegalioja, ginklavimosi kontrolės era baigėsi. Daug kas šią doktriną laiko pasenusia. Tiek Vašingtonas, tiek Maskva nemato reikalo varžyti save įsipareigojimais, besiremiančiais abipusiu pasitikėjimu, kad būtų vengiama neatsargaus ginklavimosi eskalavimo ar netikėtos branduolinės atakos. Branduolinis Vakarų ir Rytų konfliktas, pasibaigus dviejų besivaržančių blokų priešstatai, tapo labai menkai tikėtinas. Tačiau be totalinio susinaikinimo esama ir kitų siaubingų pavojų, tokių kaip regioniniai karai ar branduolinis terorizmas.

     Taigi Rusija ir JAV nutarė ginklavimosi kontrolę laikyti praeities reliktu. Tokiu būdu amerikiečiai yra pasirengę sukurti nuosavas gana uždaras priešraketinės gynybos sistemas. Jų kūrimo pradžia – 1983 m., kai tuometinis prezidentas Ronaldas Reaganas susirūpino dėl vadinamųjų „žvaigždžių karų“. Valdant George’ui W. Bushui jaunesniajam, priešraketinių sistemų kūrimo biudžetas jau skaičiuojamas milijardais dolerių.

     Kas nori, gali tikėti oficialiu pranešimu, kad nebekontroliuojamas palydovas sunaikintas, siekiant išvengti didesnio pavojaus, vos ne ekologiniais sumetimais. Ši akcija tapo pirmu akivaizdžiu įrodymu, kad strateginei gynybai skirti milijardai dolerių ima duoti vaisių. 21 a. taikinių radimas ir jų sunaikinimas priklausys nuo palydovų. Taigi palydovų tinklų sunaikinimas taps efektyvia gynyba nuo įvairiausių atakų ar net didesnės grėsmės. Kita vertus, atakuodamas Žemės orbita skrendančius palydovus, pranašumą gali įgauti ir agresorius.

     Tos kelios valstybės, kurių techninės ir finansinės galimybės leidžia vystyti tokio pobūdžio ginkluotę, nenori varžyti savęs kokiais nors apribojimais. Labai gaila, kad ankstesnė ginklavimosi kontrolės epocha baigėsi“.

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/news/ringas/abroad/ ... &com=1&s=1

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re: "Kosminiai karai"
StandartinėParašytas: 30 Sau 2013 16:15 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27143
Miestas: Ignalina
Rusijos „žvaigždžių karai“


http://www.geopolitika.lt/?artc=5853

Vadim Volovoj, Geopolitinių studijų centro ekspertas, politikos mokslų daktaras
2013 01 30

Neseniai Rusijos laikraštyje „Izvestija“ pasirodė vertas dėmesio straipsnis apie šių metų pabaigoje planuojamus rusiško priešpalydovinio komplekso bandymus ( http://izvestia.ru/news/543550#ixzz2ItoTqY6n). Tai skatina šiek tiek plačiau pažvelgti į Rusijos ir Jungtinių Valstijų priešpriešą artimajame kosmose.

Minėtame straipsnyje kalbama apie dar sovietmečiu pagamintą kompleksą „Krona“ („Karūna“), kuris turėjo dvi sudedamąsias dalis: antžeminę (taikinį aptinkantis ir atpažįstantis radaras su lazeriniu spinduliuotuvu, patikslinančiu atstumą iki taikinio ir jo judėjimo kryptį) ir oro dalį.

Pastarosios pagrindu tapo naikintuvai „Mig-31“, kurie, pasinaudodami radaro informacija, specialia raketa „Kontakt“ turėjo sunaikinti palydovą kinetiniu (tiesioginio kontakto) principu.

Radarai devintame praėjusio amžiaus dešimtmetyje buvo įrengti trijose buvusios SSRS vietose: Kazachstane, Pamaskvėje ir Stavropolio krašte.

Taip pat buvo pagaminti trys specializuoti „Mig-31D“, kurie po Sovietų Sąjungos subyrėjimo liko Kazachstane ir sėkmingai ten „pražuvo“.

Panašus likimas laukė ir radarų, bet 2009–2010 m. Rusija juos iš pagrindų modernizavo.

Pagaminti naikintuvus „Mig-31D“, kaip laikraščiui sakė su situacija susipažinęs šaltinis, irgi nėra problema: „Nuo lėktuvo nuimama radiolokacinė stotis ir visi pakabos prietaisai, radijo bangas praleidžiantis gaubtas pakeičiamas metaliniu. Sparnų galuose vertikalaus skrydžio su raketa (kuri yra gana didelė ir masyvi) stabilizavimui pritvirtinami specialūs aerodinaminiai „pelekai“. Galiausiai montuojami nusitaikymo ir ryšio kompleksai (čia taip pat galima priminti, kad iki 2020 m. Rusija ruošiasi modernizuoti visą turimą naikintuvų „Mig-31“, kurie gali būti naudojami ir kaip skraidantys radarai, parką – apie 140 vienetų, neskaitant esančių atsargoje).

Naują raketą vietoj pasenusios „Kontakt“ projektuoja konstruktorių biuras „Fakel“.

Štai taip tyliai „atsilikėliai“ (kaip daug kas mano) rusai (at)kuria savo kovinius kosminius pajėgumus, ir „Krona“ yra ne vienintelis jų komponentas.

Kaip pažymėjo karinis ekspertas, tinklalapio „MilitaryRussia“ redaktorius D. Kornejevas: „Galimas kardinalus visos [„Krona“] sistemos pakeitimas – pavyzdžiui, persiorientavimas į antžemines raketas.“

Kokie tai galėtų būti raketiniai kompleksai, akivaizdu – S-500 „Prometej“ (perspektyvoje – S-1000), kuriuos Rusija planuoja pradėti pirkti kariuomenei jau 2013 m. ( http://lenta.ru/news/2012/12/24/s500/), tik iš pradžių jie naudos raketas S-400, o prie specialiai kompleksui S-500 skirtų raketų pereis nuo 2015 metų.

Be to, 2016 m. planuojama pradėti statyti šešis eskadrinius minininkus, kurie, pasak Vieningosios laivų statybos korporacijos vadovo R. Trocenkos, taps „Rusijos kosminės gynybos atspirties taškais pasaulio vandenyne“.

Manytina, kad juose stovės jūrinis S-500 analogas.

Deklaruojamos komplekso charakteristikos tokios: be galimybių numušinėti balistines raketas 600 kilometrų atstumu (taikinio aptikimo atstumas – 800–900 kilometrų), numatomas žemos orbitos palydovų ir kosminių kovinių objektų, paleidžiamų iš hipergarsinių lėktuvų, smogiamųjų hipergarsinių nepilotuojamų aparatų ar orbitos platformų, naikinimas.

Didžiausio dėmesio vertas pastarasis momentas.

Manytina, kad pirmiausia turimas omenyje moderniausias JAV kosminis aparatas X37B (kaip jį vertina Rusijos kariniai ekspertai, galima pažiūrėti čia: http://www.youtube.com/watch?v=SRxmhnd2-_M).

Tai nepilotuojama sistema, kuri išvedama į orbitą sunkiąja raketa ir gali budėti artimajame kosmose (suktis aplink Žemę ar kabėti tam tikrame taške – virš reikiamos valstybės) ilgą laiką (beveik metus). Teoriškai joje gali būti įrengtas branduolinis ar lazerinis ginklas.

Taip pat, kaip pažymi rusų ekspertai, X37B galėtų koordinuoti kosminę klimatinę ataką (yra nuomonių, kad išskirtinė sausra Rusijoje 2010 m. vasarą galėjo būti susijusi su tokiu amerikiečių eksperimentu, nes tuo metu erdvėlaivis kabėjo kaip tik virš europinės šalies dalies).

Dar viena X37B ypatybė yra ta, kad jis gali keisti orbitą, ir todėl didelę reikšmę įgauna „Krona“ lazerinis spinduliuotuvas, kuris turėtų padėti nepamesti aparato iš akiračio.

Beje, Sovietų Sąjunga turėjo analogišką projektą „Spiral“, vėliau Rusijoje buvo projektuojamas gana panašus į X37B kosminis laivas „Kliper“, bet galiausiai priimtas sprendimas, kad dar SSRS laikais naudotus „Sojuz“ pakeis kuriamas naujas kosminis laivas, neoficialiai vadinamas „Rusj-M“ ( http://lenta.ru/news/2012/12/26/spaceship/).

Tai labiau taikus negu karinis projektas, bet gal Rusija labiau ruošiasi ne puolamiesiems, o gynybiniams „žvaigždžių karams“.

Šiame kontekste pažymėtinas dar vienas momentas.

2012 m. lapkritį pasirodė žinia, kad Rusijos Federacijos gynybos ministerija grįžo prie kovinių lazerių, kurie galėtų naikinti lėktuvus, palydovus ir balistines raketas, kūrimo idėjos. Darbai prasidės jau 2013 metais. ( http://lenta.ru/news/2012/11/13/laser/).

Lazeris bus bandomas transporto lėktuvo „Il-76“ platformoje. Iš esmės tai dar vienos sovietinės programos, kurios tikslas buvo balistinių raketų navigacinių sistemų ir palydovų stebėjimo optinės aparatūros „apakinimas“, atgaivinimas.

Į Rusijos planus atkreipė dėmesį amerikiečiai (jie, beje, savo skraidančių lazerių programą nutraukė: http://www.lenta.ru/news/2011/12/22/abl/).

JAV žurnalas „Wired Magazine“ paruošė atskirą straipsnį antrašte „Pažiūrėkite į viršų! Rusija gali numušinėti amerikiečių palydovus lazeriniu spinduliu“ ( http://www.wired.com/dangerroom/2011/06 ... atellites/), kuriame priminė, jog 1984 m. sovietai nukreipė savo lazerį į erdvėlaivį „Challenger“, manydami, kad tai žvalgybos palydovas. Kaip vėliau pranešė žurnalas „Jane‘s Intelligence Review“, dėl to „kosminiame laive kilo nesklandumų, o įgula pasijuto blogai“.

Štai tokie reikalai.

Iš viso, kaip buvo paskelbta 2012 m. vasarį, Rusijos oro ir kosmoso pajėgos iki 2020 m. gaus 20 procentų visų kariuomenei šiam laikotarpiui numatytų lėšų, t. y. keturis trilijonus rublių.

Be anksčiau minėtų programų, vienas iš prioritetų yra perspėjančių apie raketinį puolimą „Voronež“ tipo radiolokacinių stočių statyba (pažymėtina, kad viena iš jų veikia Kaliningrado srityje).

Taip pat planuojama pastatyti tris naujas gamyklas, kurios leis pagreitinti oro ir kosmoso gynybai reikalingų sistemų gamybą ( http://lenta.ru/articles/2012/04/10/future/).

Apibendrinant galima teigti, kad Rusija gana aktyviai bando taisyti padėtį šioje srityje, siekdama grįžti prie vientiso oro ir kosmoso gynybos tinklo, apimančio visą šalies teritoriją.

Ar jai pasiseks įgyvendinti užsibrėžtus planus laiku ir efektyviai, pasakyti sunku.

Greičiausiai vėlavimų ir techninių problemų išvengti nepavyks, tačiau pastarojo meto karinės politikos kontrolės griežtinimo tendencija (kurią tik sustiprino D. Rogozino ir S. Šoigu atėjimas į karinės ir karinės pramonės vadovybės postus) verčia manyti, kad galiausiai tikslas bus pasiektas.

Komentarai
http://www.geopolitika.lt/?artc=5853&c=1

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re: "Kosminiai karai"
StandartinėParašytas: 15 Vas 2014 21:32 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27143
Miestas: Ignalina
Пять самых опасных новинок Пентагона

http://hi-tech.mail.ru/article/misc/pya ... agona.html

12 января 2009 г. в 18:14

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 3 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007