Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 09 Geg 2024 09:48

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 1 pranešimas ] 
Autorius Žinutė
 Pranešimo tema: Vakuuminė bomba
StandartinėParašytas: 17 Rgs 2007 21:51 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Č.Iškauskas: Ginklavimasis: „Tėvas“ prieš „Motiną“


Česlovas Iškauskas, „Žinių radijas“
2007 rugsėjo mėn. 17 d.

     Už triukšmingų politinių diskusijų tarp Jungtinių Valstijų ir Rusijos liepsnoja senas kaip gyvenimas karas – ginklavimosi varžybos. Nuo Šaltojo karo laikų jos nesiliovė nė dienai, tačiau dabar įgavo grasinamą     amoralų pobūdį.

     Kas gi dalyvauja šiose varžybose? „Tėvas“ ir „Motina“. Taip Amerika ir Rusija vadina vakuumines bombas, kurios nuolat tobulinamos ir išbandomos. Pentagonas vakuuminę bombą išbandė 2003 m. ir ją pavadino „visų bombų motina“. Tai buvo didžiausias pasaulyje „humaniškas“ trotilo ekvivalentas. Antradienį Rusijos kariuomenės generalinis štabas pranešė, kad strateginis viršgarsinis bombonešis „Tu-160“ ant poligono numetė keturis kartus galingesnę vakuuminę bombą, kurią Pirmasis TV kanalas pavadino „visų bombų tėvu“. Štabo atstovas paskubėjo informuoti, kad naujas užtaisas nepažeidžia jokių tarptautinių sutarčių, o jo sprogimas neužteršia aplinkos.

     Kodėl gi ši bomba vadinama humaniška ir švaria? Todėl, kad ji sunaikina tik gyvąją jėgą, sudegina ir tiesiog išgarina visa, kas gyva, tačiau visa priešo ginkluotė išlieka. Ekspertai papildo, kad ji gali būti naudojama ir branduoliniams objektams naikinti, nes nepažeidžia pačių branduolinių užtaisų. Po sprogimo žemė būna panaši į Mėnulio paviršių, ir jame neaptinkama nei cheminės, nei radioaktyvios taršos. Užtaiso galios, paprastai – svorio, didinimas leidžia atsisakyti kuo didesnio tikslumo. Taigi tokia bomba pigesnė, o efektas – didžiulis.

     Skamba tai, žinoma, ciniškai. Bet cinizmas tarp kariškių įprastas. Jį galima justi ir iš Rusijos gynybos ministerijos mokslinio instituto atstovo Jurijaus Balykos, pareiškusio, kad naujas ginklas „leis mums užtikrinti valstybės saugumą ir duoti atkirtį tarptautiniam terorizmui bet kuriame pasaulio regione“. Beje, Vašingtonas ir Maskva apie tai kalba panašia kalba. Antai JAV planai dislokuoti Rytų Europoje Priešraketinės gynybos sistemas taip pat vadinami atsvara Irano ir Šiaurės Korėjos teroristiniams kėslams.

     Vakuuminės bombos – tai tarpinis variantas tarp įprasto trotilo užtaiso ir atominio. Jos pripildomos specialaus kuro, kuris turi labai aukštą degimo ir skvarbos laipsnį. Nuo karščio visa, kas gyva, tiesiog išgaruoja maždaug 300 m spinduliu. Sprogimas sunaikina bunkerių kompleksą ar šachtas keliolikos metrų gylyje.

     Šis ginklas buvo išrastas maždaug prieš 40 m. BBC radijo stoties rusų kalba tarnyba praneša, kad nėra jokios problemos didinti vakuuminės bombos svorį. Sukurti 5 tonų bombą dar nereiškia technologinio progreso, sako Rusijos karinis apžvalgininkas Pavelas Fingelgaueris. Pavyzdžiui, Antrojo pasaulinio karo metu amerikiečiai pagamino daugiau kaip 6 tonų bombą, tačiau jos juk neskirtos masiniam naikinimui, todėl geriau į kuo tikslesnius taikinius išbarstyti daugiau vakuuminių užtaisų. Didesnė problema – kaip tą bombą nuskraidinti į tikslą. Rusija turi tam tinkamus „Tu-160“, kurių tėra tik keturiolika, sielojasi rusų ekspertas.

     Laikraštis „Nezavisimaja gazeta“ rašo, kad Rusija šį ginklą naudojo Čečėnijoje 1999 m., tačiau nuo jos neatsilieka ir JAV, numetusios tokių bombų ir Vietname, ir Irake, kur reikėjo išvalyti teritoriją sraigtasparnių aikštelėms. Vietname ir kalbos nebuvo apie ekologiją, nes dideles džiunglių teritorijas amerikiečiai apipurškė vadinamuoju oranžiniu reagentu arba dioksinu. Paskui atėjo eilė bombai, kuri atitiko 11 tonų trotilo ekvivalentą ir kainavo amerikiečiams 150 tūkst. dolerių.

     Kaip minėjome, Rusija prieš 8 m. ant Dagestano Tando aulo numetė tik 500 kg bombą. Nuo to kilo vadinamasis psichologinis Tando efektas: vos išgirdę bombonešio „Su-25“ gausmą, visi kaimo gyventojai paniškai puldavo bėgti. Taip buvo kovojama prieš čečėnų karo vado Šamilio Basajevo grupuotes…

      Vašingtonas neišsigando naujos Rusijos vakuuminės bombos bandymo. Pentagonas pareiškė, kad Amerika sukūrusi 14 tonų bombą, kuri gali sunaikinti visus požeminius Irano objektus. Kodėl Irano? Todėl kad, kaip rašo Londono „The Guardian“, JAV ketina smogti Iranui jau per šį pusmetį, ir tam geriausiai tiktų „humaniškas“ vakuuminis ginklas.

     „Švarios“ jėgos demonstravimo varžytinės tarp Amerikos ir Rusijos tęsiasi. Visų Žemės gyventojų sąskaita.

Komentarai DELFI
http://www.delfi.lt/news/ringas/abroad/ ... &com=1&s=1

J.K.P>, 2007 09 17 15:56

     Pradžioje skaitydamas kikenau iš autoriaus neišmanymo nei apie vakuuminius sprogmenis konkrečiai, nei apie ginkluotę ir jos panaudojimą apskritai.

    Bet paskui pagalvojau, kad šį staipsnį perskaitys daugybė žmonių, kurių didelė dalis pagalvos, kad taip ir yra, kaip parašyta. Ir pasidarė liūdna :o(

    Pabandysiu šį tą paaiškinti.

    Su vakuuminiu (gal tiksliau - tūriniu) sprogimu žmonija susidūrė dar ankstyvais viduramžiais, kai atsirado pirmieji pramoniniai grūdų malūnai. Jų patalpas užpildydavusios sausos miltų dulkės galėdavo sprogti nuo mažiausios kibirkšties. Būtent dėl šios priežasties malūnuose buvo draudžiama turėti bet kokį atviros ugnies šaltinį ir jie dirbdavo tik šviesiu paros metu.

    Užsidegusios ir sprogusios anglies dulkės arba metano dujos lig šiol tebėra pagrindine katastrofų šachtose priežastimi. Fizine prasme tiek vienu, tiek kitu atveju tai būna vakuuminis sprogimas.

    Patį paprasčiausią vakuuminį sprogmenį sukurti gali kiekvienas, kurio bute yra dujinė viryklė. Atsuki čiaupus ir po kurio laiko, kai patalpoje oras su propano dujomis susimaišo maždaug 50/50 santykiu, uždegi degtuką. Tik tai bus pirmas ir paskutinis bandymas :o) Saugesnis variantas - įmesti į laužą aerozolio balionėlį. Ir greitai greitai bėgti šalin.

    Pirmosios vakuuminės bombos buvo kuriamos dar prieš 2 Pasaulinį karą, bet susidurta su problema - kaip užtikrinti reikiamą degaus mišinio ir oro santykį vėjuotu oru bei kaip laiku jį padegti. Be to, tokios bombos išeidavo labai didelės, tad konkuruoti su tradicinėmis negalėjo.

     Pokaryje technologijos pažengė į priekį, buvo sukurtos vakuuminės bombos, atsparios prastam orui ir pakankamai mažos (tiksliau, mažesnės už tokios pat galios bombas su tradicinisis sprogmenimis), tačiau jos vis tiek turėjo įgimtą ydą - efektyviai galėjo būti naudojamos tik uždaroje vietovėje, kur kalnų šlaitai, tankus miškas ar pastatų sienos sudarydavo uždarą turį, kuriame ir būdavo detonuojamas degus aerozolis.

     Tokia buvo amerikiečių "Daisy Cutter", naudota Vietname, bet ne gyvajai jėgai naikinti, o sprogimo banga džiunglėse išvalyti plotą sraigtasparnių nusileidimo aikštelėms, neišrausiant žemės paviršiaus.

     Sovietai vakuumines galvutes nuo 8-ojo dešimtmečio naudoja reaktyviniuose granatsvaidžiuose (perkrikštytuose liepsnosvaidžiais) RPO "Šmelj", valdomose iš sraigtasparnių leidžiamose prieštankinėse raketose "Ataka" ir "Šturm".

     Ši ginkluotė naudojama naikinti priešui, pasislėpusiam blindažuose, rūsiuose, pastatuose (itin plačiai naudojamos Čečėnijoje, įkaitų tragedija Beslano mokykloje irgi tiesiogiai susijusi su šūviu iš RPO "Šmel") .

     Buvo sukurtos ir aviacinės vakuuminės bombos, bet labai nepaplito, nes paprastos skeveldrinės kasetinės bombos pasirodė žymiai efektyvesnėmis prieš atvirai išdėstytą gyvąją jėgą.

     Amerikiečiai prie vakuuminių bombų idėjos grįžo pastaruoju metu, kai prireikė naikinti priešus kalnuotose vietovėse (tiksliau, tarpekliuose) bei olose - pirmiausia Afganistane, o ateityje, galimas daiktas ir Irane. Tokia yra 10 tonų svorio MOAB, kurią žurnalistai pakrikštijo "bombų motina".

     Tik skirtingai nuo rusiškos bombos, kuria giriasi Maskva, amerikietiškoji yra moderni, sklendžianti ir valdoma bomba. Ji gali būti numesta į taikinį per atstumą ir pataikyti keliolikos metrų tikslumu. Vakuuminei bombai tai yra labai svarbu, nes sprogus atvirame lauke arba už kokios nors aukštesnės kliūties tarp jos ir taikinio, bombos efektyvumas gerokai sumažėja.

     Tai, kuo giriasi rusai - viso labo tradicinė, laisvai krentanti nevaldoma bomba, kurią norint numesti ant taikinio lėktuvui tenka praskristi virš jo. Tad panaudoti ją galima nebent prieš tuos pačius čečėnus ar kitus priešininkus, neturinčius nei aviacijos, nei priešlėktuvinių raketų.

     Dėl šios priežasties rusų ekspertai (tik ne Paša Felgengaueris, seniai esantis pašaipų objektu) abejoja, ar naujoji vakuuminė bomba turi kokią nors karinę prasmę.

J.K.P (II), 2007 09 17 15:57

    Beje, rimti vakarų ekspertai apskritai abejoja, ar tokia bomba, kuria giriasi Maskva, egzistuoja. Nes parodyti neva jos išbandymo kadrai neatitinka to, ką apie tą bombą kalbėjo rusų kariškiai. Plačiau čia:

http://www.dw-world.de/dw/article/0,214 ... 40,00.html

http://www.derstandard.at/?url=/?id=303 ... id=7580709

    P.S. Na, o kalbėti apie strateginį vakuuminės bombos panaudojimą ir jos įtaką JAV ir Rusijos ginkluotės pusiausvyrai, tiesiog nerimta.

J.K.P. (III), 2007 09 17 16:03

    Na, o jeigu kas nors suabejojo, ar Sascha Lange pajėgus vertinti vieną ar kitą ginkluotę, tai nepatingėkit susipažinti su jo darbais:

Raketenabwehr in und für Europa?
SWP-Aktuell 2007/A 20, März 2007, 4 Seiten

Afrika im Fadenkreuz der USA?
Warum die USA ein Afrikakommando einrichten
SWP-Aktuell 2007/A 17, März 2007, 4 Seiten

Die Zukunft des Biologiewaffenverbots
SWP-Studie 2006/S 25, September 2006, 35 Seiten

Teilfähigkeitsverlust durch MEADS
Entspricht das Abwehrsystem den Verteidigungspolitischen Richtlinien?
SWP-Aktuell 2005/A 04, Januar 2005, 4 Seiten

Neue Bundeswehr auf altem Sockel
Wege aus dem Dilemma
SWP-Studie 2005/S 02, Januar 2005, 29 Seiten

Falludscha und die Transformation der Streitkräfte
Häuserkampf in Städten als dominante Kernfähigkeit der Zukunft?
Diskussionspapier, Januar 2005, 7 Seiten

Der erste SAR-Lupe-Satellit im All
in: Strategie und Technik, Februar 2007, S. 14-16

Militärische Weltraumnutzung
in: Strategie und Technik, Mai 2006, S. 66-67.

Unmanned Aerial Vehicles
Aktuelle Entwicklungen bei den unbenannten Luftfahrzeugen
Soldat und Technik, Oktober 2004, S. 38-42

Aufbruch in Europas Rüstungsindustrie?
Soldat und Technik, Oktober 2004, S. 61

"Verfahren" nach Plan
Tragen die aktuellen Strukturplanungen der Bundeswehr den politischen Maßgaben ausreichend Rechnung?
in: Beiträge zur Internationalen Politik und Sicherheit (BIPS), Nr. 01, 2005, S.6-11

    Ir pabandykit rasti ką nors panašaus, ką būtų Paša Felgengaueris parašęs

J.K.P. to Cobalt, 2007 09 17 17:17

    Priešlėktuvinės raketos požiūriu, jokio skirtumo tarp C-130 ir Tu-160 ar Tu-22M3 nėra (ir dar nežinia, ar naujoji rusiška bomba į jį tilps). O gruzinai jau turi visai nemenką kiekį "Kub" divizionų, iš ukrainiečių ketina įsigyti (o gal jau įsigijo) ir "Buk". Taip kad turi kuo į praskrendančius lėktuvus pašaudyti.

    Be to, kaip minėjau, C-130 gali išmeti MOAB per tam tikrą atstumą iki taikinio, o Tu-160 turi praskristi tiesiai virš taikinio.

    Bet kuriai bombai visuomet būna taikomi tam tikri apribojimai dėl metimo aukščio ir lėktuvo greičio išmetimo metu. Rusiškai vakuuminei tokie apribojimai turėtų būti daug griežtesni, nes labai svarbu, kad paskui bombą su stabilizuojančiu parašiutu besileidžiantis detonatorius neišeitų iš aerozolinio debesies.

    Tad abejoju, kad Tu-130 turėtų šiuo požiūriu kokių nors pranašumų prieš transportinį C-130. Jeigu taip būtų, tai amerikiečiai būtų savąją MOAB į B-52 ar B-1 įgrūdę.

gunther, 2007 09 17 17:49

    paziuresim kaip amerikonai keliolikos metru tikslumu metys tas bombas kada rusu kosmiceskie voiska numus visus amerikonu gps palydovus...

J.K.P. to gunther, 2007 09 17 18:14

    Gal tamsta galėtumėte pasakyti, kokiu gi būdu rusai gali kosminius palydovus numušinėti? Vienintelė tai teoriškai galėjusi padaryti sovietinė sistema buvo nesėkmingai išbandyta 1988-siais.

    Nuo to laiko jokie antipalydovinio ginklo bandymai Rusijoje nebuvo atliekami, o raketa nešėja "Energija", turėjusi kelti į orbitą tokią ginkluotę, seniai nebeegzistuoja.

J.K.P. to gunther, 2007 09 17 18:17

    Išsamiau apie tai gali pasiskaityti pas Jevgenijų Miasnikovą
http://www.armscontrol.ru ir NPO "Molnija" puslapyje http://www.buran.ru

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 1 pranešimas ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 3 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007