Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 09 Geg 2024 07:07

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 1 pranešimas ] 
Autorius Žinutė
 Pranešimo tema: Šveicarijos armija
StandartinėParašytas: 17 Lap 2013 01:39 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27135
Miestas: Ignalina
Šveicarijos armija



Šveicarai remia sunkius laikus išgyvenančią nacionalinę armiją


http://www.lrytas.lt/-12284542511226690 ... %C4%85.htm

Ilona Katkienė
2008-12-05 11:35

Namuose po jo lova guli automatinis ginklas, šaudmenų dėžė, spintoje – durtuvas ir didžiulė kuprinė, prikimšta daiktų visiems gyvenimo atvejams, kišenėje - daugiafunkcinis peilis. Kas jis? Samdomas žudikas? Ne. Tai – Šveicarijos armijos kareivis, kokių šalyje yra ketvirtadalis milijono.

Paveikslėlis

Išskirtinė Šveicarijos kariuomenės savybė yra tai, kad tik 5 proc. kareivių sudaro profesionalai. Visa kita – šauktiniai, galintys, esant reikalui, per 24 valandas mobilizuotis į 240 tūkst. karines pajėgas (100 tūkst. aktyvių ir 140 tūkst. rezervinių karių).

3 proc. visų šalies gyventojų sudarančioje armijoje tarnauja kiekvienas sveikas 18-34 metų vyras. Jei nenori arba negali, turi dvi alternatyvas: civilinė tarnyba, trunkanti dvigubai ilgiau nei karinė, arba finansinė armijos parama: kas mėnesį nuo pajamų nuskaičiuojamas 3 proc. mokestis, bet ne mažiau kaip 200 frankų (448 litai).

Iš apmokymų namo – su ginkluote


Pradinis karinės tarnybos etapas trunka apie 20 savaičių. Kiekvienas šauktinis gauna asmeninį automatinį ginklą „SIG 550“, o puskarininkiai bei karininkai – pistoletą „SIG Sauer P220“, šaudmenų dėžę, kasdienę bei išeiginę uniformas, atominio, biologinio ir cheminio ginklo apsauginį kostiumą, galvos apdangalus bei pagrindinį krepšį, kuriame - viskas, kas būtina išgyventi: nuo apsauginės kaukės, žibintuvėlio, kompaso iki ausų kištukų ir siūlų su adatomis. Šveicarijos simboliu vadinamas armijos peilis - taip pat būtinas kiekvieno kario palydovas.

Po pradinių apmokymų kariai su visa ginkluote grįžta namo ir kasmet vėl prisistato į štabą 3-4 savaičių pratyboms (3 savaitės – kareiviams, 4 savaitės – karininkams). Atlikdami pareigą Tėvynei kariai neatsisako studijų ar darbo: darbdaviai privalo jiems suteikti apmokamas atostogas tarnybai atlikti.

Tarnyba tęsiasi tol, kol ištarnaujamas reikiamas dienų skaičius (300 dienų kareiviams, 430 dienų - puskarininkiams) arba iki 35 metų amžiaus.

Privalomos šaudymo pratybos


Su tarnybos armijoje pabaiga karinis parengimas nesibaigia. Kiekviename šalies miestelyje veikia kariniai štabai su šaudyklomis. Savivaldybės kasmet nustato privalomo šaudymo testų dienas, per kurias kiekvienas karys iš aktyvios armijos (18-34 metų) ir rezervo (35-60 metų) privalo išlaikyti taiklumo egzaminą.

Šaudymas – tradiciškiausia šveicarų sporto šaka, todėl įstatymo numatyti privalomo šaudymo testai priklauso šveicariškam gyvenimo būdui.

Eiliniai šaudo asmeniniu automatiniu ginklu 20 kartų iš 300 m nuotolio ir privalo surinkti mažiausiai 42 taškus iš 85 galimų, ne daugiau tris kartus prašaunant pro šalį.

Puskarininkiai ir karininkai vertinami pagal 20 šūvių pistoletu iš 25 m atstumo rezultatus. Jie privalo surinkti 120 taškų iš 200 galimų. Taip pat leidžiama ne daugiau kaip triskart prašauti pro šalį.

Neišlaikiusieji egzamino iki kiekvienų metų rugpjūčio moka baudą ir turi lankyti papildomas šaudymo pratybas, už kurias moka patys. Jei be pateisinamų priežasčių taiklumo testas neišlaikomas – gresia vis didesnės baudos ir net kalėjimas.

Šaudymo testų dienomis miesteliai ištuštėja: juose lieka tik moterys, vaikai ir seneliai. Tuo metu šaudyklose verda vyriškas gyvenimas: nuo jų sklindantys pokšėjimai ir parako debesys apgaubia visą apylinkę, o į vakarą prisipildo triukšmingai švenčiančios vyrijos balsų: sėkmingai įvykdyta šventa pareiga.

Ginklas – tapatybės dalis


Šveicarai susilaukia daug kritikos už ginklų laikymą namuose, bet statistika teigia, kad jie nelinkę spręsti konfliktų ginklu. Sakoma, kad šveicarai mieliau stebi besikaunant kitus, nei patys veliasi į susirėmimus. Vis dėlto ir šveicarai linkę pasinaudoti namie laikomu šautuvu, nusprendę atsisveikinti su gyvenimu: daugiau nei pusė savižudybių įvykdytos armijos ginklu.

Bet Gynybos departamento nuomone, armija nėra atsakinga už visuomenės problemas, tik atspindi jas. Kita problema - namuose laikomi šaudmenys. 2007 m. priimtas potvarkis, kad visi kariai privalės iki 2009 m. pabaigos atiduoti amunicijos dėžes į karinių štabų saugyklas. Bet ginklai, kaip ir anksčiau lieka karių namuose, nes tai – neatskiriama kiekvieno šveicaro tapatybės dalis.

Karinė technika ir ekologija


Nepaisant to, kad tik nuo 1994 m. armijoje nebenaudojami pašto balandžiai, o nuo 2003 m. armija atsisakė dviratininkų dalinių, trečdaliu už Lietuvą mažesnės šalies armijai priklausanti karinė technika laikoma viena moderniausių ir brangiausių pasaulyje.

Po visą Šveicarijos teritoriją išdėstyta daugiau nei 20 tūkst. karinių įtvirtinimų. Skersai ir išilgai iškasinėtose Alpėse gausu požeminių karinių objektų ir oro pajėgų angarų. Manoma, kad vien slaptų karinių dalinių naudojamų tunelių ilgis sudaro daugiau kaip 2 tūkst. km.

Tačiau tautai ši artima armijos kaimynystė netrukdo: kurtinantys kylančių naikintuvų garsai, uždaryti kalnų keliai dėl pratybų čia nieko nepiktina. Netgi atvirkščiai – manoma, kad armijos veikla yra ekologiška.

Pavyzdžiui, tankų pratybos vyksta žvyro laukuose, kurie yra svarbus varlių bei rupūžių arealas. Į šarvuočių išraustas, vandens prisipildžiusias duobes ir įgriuvas pavasarį traukia neršti būriai aplinkui gyvenančių varliagyvių.

Iki vasaros, kol varlės užauga ir iššuoliuoja atgal į pievas, pratybos sustabdomos, o visą likusį metų laiką čia vėl riaumoja sunkioji karo technika. Anot ekspertų, jos dėka vietovės neapželia krūmais, todėl pavasarį jose varlės bei rupūžės vėl randa ramybę.

Armijos virėjai – geriausi pasaulyje


Šveicarijos armijoje ypač rūpinamasi sveiku karių maitinimu. Armijos virėjų komanda šį rudenį laimėjo aukščiausią apdovanojimą karinių pajėgų virėjų olimpiadoje Vokietijoje.

Varžybų metu lauko virtuvėje reikėjo paruošti ir patiekti trijų patiekalų pietus 150 žmonių su sąlyga, kad kaina vienam žmogui neviršytų 5 eurų. Pagal griežtus švaros, patiekalų skonio, maistingumo bei organizuotumo ir komandinio darbo kriterijus nepralenkiami buvo Šveicarijos kariai, aplenkę JAV bei Vokietijos armijų atstovus.

Armija išgyvena krizę


Vis dėlto pastarąjį dešimtmetį netekus vieno svarbiausių priešų - komunistinės Rytų Europos – armiją nutarta reformuoti. Buvo sumažintas šauktinių skaičius bei trumpinamas tarnybos laikas. Iš buvusių 600 tūkst. šiandien liko tik 240 tūkst. karių. Taip pat apkarpytas armijai skirtas biudžetas.

Šveicarai veržiasi atlikti pareigą tėvynei, todėl teko daugiau jų pripažinti netinkamais tarnybai: į armiją nebepriimami nevalgantys gyvulinės kilmės produktų, vartojantys lengvus narkotikus bei sergantys diabetu.

„Dar niekada nebuvo taip lengva išsisukti nuo armijos, surūkei žolės – nebetinkamas tarnybai“, - tokiomis antraštėmis pastaruoju metu mirga šalies laikraščiai.

Šįmet armijai teko atlaikyti ir virtinę skandalų. Sniego lavina Alpėse palaidojo šešis į Jungfrau kalno viršūnę kopusius karius. Vasarą vienoje pavojingiausių kalnų upės atkarpų vykusių pratybų metu apsivertė dvi valtys ir žuvo penki kareiviai.

Negana to, išaiškėjo, kad vyriausiasis kariuomenės vadas Rolandas Nefas nuslėpė svarbų savo biografijos faktą - pernai jam iškeltą bylą dėl buitinio smurto bei seksualinio priekabiavimo. Prieš paskiriamas į šį aukštą postą, karininkas ilgą laiką terorizavo savo buvusią partnerę.

R.Nefas buvo priverstas atsistatydinti. Lapkričio viduryje apie savo išėjimą paskelbė ir šalies gynybos ministras Samuelis Schmidas.

Tauta - už kariuomenę


Bet ginkluotosios pajėgos turi svarių kozirių. Tik jos pagalbos dėka sėkmingai praėjo Europos futbolo čempionatas, nepriekaištingai saugomos užsienio valstybių diplomatinės atstovybės, kasmetis Pasaulio ekonomikos forumas, išgelbėta tūkstančiai gyvybių gamtinių katastrofų metu, efektyviai bendradarbiaujama su policija.

Nuo 1982 m. aktyviai veikianti už valstybę be armijos iniciatyvinė grupė (Gruppe Schweiz ohne Armee) antikarinėmis demonstracijomis bei išpuoliais žiniasklaidoje siekia visiško šalies armijos panaikinimo, tačiau tiesioginės demokratijos šalyje viską sprendžia tauta, o ji net triskart pastarąjį dešimtmetį referendumo keliu nubalsavo už armijos išlikimą. Pastarojo referendumo metu net 78 proc. piliečių pareiškė, kad ginkluotosios pajėgos jų šaliai būtinos.

„Ginklavimosi planas 2008“


Šiuo metu armija rengiasi technikos atnaujinimui: parlamento svarstymui atiduota paraiška naujai karinei technikai įsigyti ir 33 F/A-18 naikintuvų atnaujinti. Šioms išlaidoms prašoma skirti 917 mln. frankų (2 mlrd. litų). Be to, diskutuojama, ką daryti su kitais 54 naikintuvais „Tiger“, kurių dalį jau reikia keisti naujais, o tai kainuotų dar 2,2 mlrd. frankų (5 mlrd. litų).

Svarstant „Tiger“ reikalingumą, Gynybos departamentas argumentuoja, kad vien F/A-18 neužtenka šalies oro erdvei apsaugoti. Šiam ginklavimosi planui pritaria Laisvųjų demokratų ir Krikščionių demokratų partijos, ragindamos nedelsti su gyvybiškai būtinu šalies saugumui sprendimu.

Antradienį prie jų prisijungė ir balsų daugumą parlamente turinti Šveicarų liaudies partija.

Dėl finansinės krizės gruodžio mėnesio parlamento sesijoje bus persvarstytas šalies biudžetas, bet ginklavimosi programai, manoma, tai neturės įtakos. Juk, kaip skelbia populiarus šalyje priežodis, Šveicarija neturi armijos - ji pati ir yra armija.

Komentarai
http://www.lrytas.lt/?id=12284542511226690269&view=6

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 1 pranešimas ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 5 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007