Pagrindinis diskusijų puslapis

Nacionalistas - Tautininkas - Patriotas - Žygeivis - Laisvės karys (Kalba - Istorija - Tauta - Valstybė)

"Diskusijų forumas" ir "Enciklopedija" (elektroninė virtuali duomenų bazė)
Pagrindinis diskusijų puslapis
Dabar yra 11 Geg 2024 12:32

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 6 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
 Pranešimo tema: Vytautas Didysis
StandartinėParašytas: 25 Spa 2010 20:59 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27140
Miestas: Ignalina
Šaltinis - http://naujienos.istorija.net/2010/10/v ... sioms.html

Vytauto Didžiojo mirties 580-osioms metinėms


Tomas Baranauskas
2010-10-24

    Šiemet sukanka 580 metų nuo žymiausio Lietuvos valdovo Vytauto Didžiojo mirties. Trakų istorijos muziejus spalio 27 d. (17 val. 30 min.) tradiciškai rengia Vytauto mirties metinių minėjimą, kurio metu skaitoma paskaita apie Vytautą, šiemet – Rimvydo Petrausko „Vytauto vainikas. Neįvykusios karūnacijos ir "dingusios" karūnos reikšmės“. Kadangi šiemet – apvali sukaktis,  renginio metu bus pristatyta ir speciali knyga – ankstesnių paskaitų pagrindu paruoštų straipsnių rinkinys. Ankstesniais metais paskaitas Trakų pilyje esu skaitęs ir aš – „Kodėl Vytautą vadiname Didžiuoju?“, – ir Inga – „Vytautas kaip žmogus“, taigi pristatomame rinkinyje „Vytautas Didysis ir jo epocha“ bus ir šie straipsniai.

Paveikslėlis

    „Kauno diena“ Vytauto mirties metinių proga publikuoja žurnalistės Virginijos Skučaitės straipsnį „Garsiausias visų laikų Lietuvos politikas – Vytautas Didysis“ http://kauno.diena.lt/dienrastis/tema/g ... sis-306628 , nemaža dalimi paremtą mano pateikta medžiaga. Straipsnį galima pasiskaityti „Kauno dienos“ portale, o savo atsakymus į žurnalistės klausimus originalia forma (kadangi atsakiau raštu) skelbiu čia.

***

– Gražu, kad lietuviai dabar žemaitukais keliavo Juodosios jūros link, pakartodami Vytauto žygį per 40 dienų. Atrodo, kad Vytautui tokio žygio metu buvo 60 metų? Ar tai reiškia, kad jis nuo vaikystės buvo stiprus fiziškai, jodinėjo Trakuose žirgais, dar mažas būdamas? Gal yra išlikusių žinių?

    – Vytautas gimė apie 1350 m. Senuosiuose Trakuose, o į pirmąjį karo žygį išsiruošė kartu su tėvu Trakų kunigaikščiu Kęstučiu ir dėde Lietuvos didžiuoju kunigaikščiu Algirdu 1368 m., taigi, būdamas 18 metų. Tai buvo didelis ir sunkus žygis, kurio metu Lietuvos kariuomenė įveikė beveik tūkstančio kilometrų kelią, pasiekė ir tris dienas laikė apgultyje Maskvą. Vienintelė to meto susisiekimo priemonė buvo žirgas, tad galima neabejoti, kad ne tik Vytautas, bet ir kiekvienas karys prie žirgų pratinosi ir jodinėti pradėdavo nuo vaikystės, nors konkrečių žinių apie tai, kaip ir apskritai Vytauto jaunystės laikų kasdienybę nėra išlikę. Vis dėlto galima drąsiai teigti, kad jodinėjimas žirgu buvo neatskiriama kario kasdienybės dalis. Juodąją jūrą Vytautas pirmą kartą pasiekė ne vėliau kaip 1397 m., taigi būdamas 47 metų. Tais ir sekančiais metais jis surengė porą žygių prie Juodosios jūros ir į Krymą, remdamas jo pagalbos pasiprašiusį nuverstą Aukso ordos chaną Tochtamyšą. Šių žygių metu į Lietuvą buvo atkelti ir Trakuose bei apylinkėse apgyvendinti karaimai bei totoriai, o Dniepro žemupyje, dabartiniame Beryslave, pastatyta Tavanės, arba Šv. Jono pilis.

– Ar išliko žinių apie jo išvaizdą?

     – Autentiškų Vytauto atvaizdų, galima sakyti, neišliko, išskyrus nelabai informatyvų jo atvaizdą majestotiniame antspaude. Čia Vytautas pavaizduotas sėdintis soste, bet jo veido bruožų negalima įžiūrėti. Kažkoks Vytauto atvaizdas buvo nutapytas ant jo 1409 m. funduotos Trakų parapijinės bažnyčios sienos, tačiau ši freska neišliko, kaip ir galimai valdovo gyvenimo scenas vaizdavusios Trakų Salos pilies freskos (iš jų liko tik vienas kitas freskų liekanų piešinys ir menki iki šiol matomi pėdsakai). Amžininkams krito į akis tai, kad Vytautas neaugino barzdos, tačiau barzdų neaugino nė vienas to meto lietuvis, išskyrus priėmusius stačiatikių tikėjimą (visi barzdotų mūsų kunigaikščių portretai – vėlyvų fantazijų rezultatas, kaip ir stereotipinė Maironio frazė „lietuviai barzdočiai dūmoja“). Lenkų kronikininkas Jonas Dlugošas paliko mums trumpą žodinį Vytauto išvaizdos apibūdinimą: „Buvo liesas ir nedidelio ūgio, nes to, kurio gamta nebuvo linkusi apdovanoti ypatinga išvaizda ir ūgiu, kitomis ypatybėmis gausiai apdovanojo“.

– Kodėl nepavyko aptikti jo palaikų Vilniaus katedroje?

     – Vytauto kapas Vilniaus katedroje buvo žinomas ir laikomas pagarboje iki 1655 metų, kuomet Vilnių užėmė Rusijos kariuomenė. Po 6 metus užtrukusios Vilniaus okupacijos, kurios metu miestas, ir ypač pilių teritorija, buvo smarkiai nuniokotas, Vytauto, kaip ir kai kurių kitų garbingų asmenų kapų, buvo išplėšti, sunaikinti ir nuo to laiko nebėra žinomi. Galbūt Vytauto palaikus kas nors paslėpė pačios katedros požemiuose ar išgabeno kur nors kitur – dėl to buvo pareikšta įvairių spėliojimų, bet iki šiol konkrečių žinių apie dabartinę Vytauto palaikų vietą nėra.

– Apie Vytauto žmoną, brolius, seseris, jų likimus ir palaidojimo vietas.

     – Vytauto žmona Ona, kuri 1382 m. padėjo Vytautui pabėgti iš nelaisvės Krėvos pilyje ir tuo galbūt išgelbėjo Vytautui gyvybę, mirė 1418 m. ir buvo palaidota Vilniaus katedroje. Čia pat buvo palaidotas ir 1440 m. sąmokslininkų Trakuose nužudytas Vytauto brolis Žygimantas Kęstutaitis. Jų kapų likimas po 1655-1661 m. nuniokojimų buvo toks pats, kaip ir Vytauto kapo. Tuo tarpu vienintelė Vytauto duktė Sofija, ištekėjusi į Maskvą ir suvaidinusi išskirtinį vaidmenį Rusijos istorijoje, buvo palaidota Maskvoje, Dangun žengimo cerkvėje, kurią 1929 m. sunaikino bolševikai. Vis dėlto Sofijos Vytautaitės sarkofagas buvo perkeltas į Arkangelo soborą ir išliko iki mūsų dienų.

– Trumpai apie Vytauto mėginimus karūnuotis, Jogailos poziciją šiuose reikaluose.


     – Per visą savo valdymo laikotarpį Vytautas sprendė du pagrindinius uždavinius – tai kryžiuočių grėsmės likvidavimas ir Lietuvos savarankiškumo įtvirtinimas. Pastaroji problema iškilo 1386 m., kuomet Lietuvos valdovas Jogaila tapo Lenkijos karaliumi. Lietuvos savarankiškumo požiūriu tai buvo problema, tačiau kovos su kryžiuočių požiūriu – sprendimas. Juk tik jungtinėmis Lietuvos ir Lenkijos kariuomenių pajėgomis 1410 m. Vytautui pavyko pasiekti lemtingą pergalę Žalgirio mūšyje ir 1422 m. priversti kryžiuočius sudaryti Melno taiką. Būtent kryžiuočių problema ilgą laiką neleido Vytautui visai nutraukti santykių su Lenkija ir formalaus pavaldumo Lenkijos karaliui Jogailai. Vengrijos karalius ir būsimasis Šventosios Romos imperijos imperatorius Zigmantas Liuksemburgietis dar 1410 m., Žalgirio mūšio išvakarėse, siūlė Vytautui karūną, bet apie ją tuomet ir pagalvoti buvo ne laikas. Vytautas tai puikiai suprato, ir ne tik nepriėmė pasiūlymo, bet ir neatsisveikinęs išvyko iš Kežmarko, kuriame vyko jo ir Zigmanto Liuksemburgiečio derybos. Tik po Melno taikos galima buvo pradėti galvoti apie galutinį Lietuvos valstybės savarankiškumo įtvirtinimą.

     Tad 1429 m. pradžioje Lucko suvažiavime to paties Zigmanto Liuksemburgiečio vėl iškelta karūnavimo idėja buvo Vytauto jau laukiama ir sutikta palankiai. Jai iš karto pritarė net Jogaila, bet išgirdęs šį pritarimą Vytautas neskubėjo džiaugtis ir paragino pusbrolį pirmiau gauti savo tarybos pritarimą. Ir neapsiriko, nes įtakingieji Jogailos patarėjai nė girdėti apie Vytauto karūnaciją nenorėjo. Jie greitai pakeitė ir Jogailos poziciją šiuo klausimu.

     Tad dėl karūnacijos kilo didelis teisinis ginčas, kuris užsibaigė tuo, kad Vytautas ir imperatorius Zigmantas Liuksemburgietis sutarė surengti karūnaciją be popiežiaus ir Lenkijos karaliaus Jogailos sutikimo. Karūnacija buvo numatyta Vilniuje 1430 m. rugsėjo 8 d., sukviesti svečiai. Tačiau lenkai išstatė sargybas ir nepraleido per Lenkijos teritoriją turėjusios vykti Zigmanto Liuksemburgiečio pasiuntinybės su karūna. Karūnacija buvo atidėta ir ieškoma kitų būdu perduoti karūną, tačiau spalio 27 d. Vytautas mirė.

– Kaip vertinate Vytauto ir Jogailos santykius, Vytautą politiką?

    – Dar Algirdo ir Kęstučio sutartimi buvo nustatyta, kad jų pirmagimiai iš antrųjų santuokų – Jogaila ir Vytautas – taps jų įpėdiniais ir draugiškai sutardami valdys Lietuvą, kaip tą darė ir Algirdas su Kęstučiu. Šio susitarimo dvasia Vytautas ir Jogaila ir buvo auklėjami, todėl jų santykiai nuo pat vaikystės ir jaunystės buvo artimi ir draugiški. Tačiau po Algirdo mirties tarp Kęstučio ir Jogailos kilo nesantaika, pakurstyta kryžiuočių, kurie pranešė Kęstučiui, kad Jogaila sudarė su jais separatines paliaubas. Kęstutis galiausiai užėmė Vilnių ir nušalino Jogailą nuo valdžios.

    Vytautas nenoromis buvo įtrauktas į šį konfliktą, nes neišvengiamai turėjo palaikyti tėvo pusę. Po nepilnų metų Jogailai atsiėmus Vilnių ir užėmus Trakus, Kęstutis ir Vytautas atvedė prie Trakų savo kariuomenę. Mūšis neįvyko, nes Jogaila pasiūlė derybas, o paskui apgaule suėmė Kęstutį ir Vytautą. Krėvos pilyje įkalintą Kęstutį netrukus nužudė Jogailos tarnai, o Vytautui pavyko pabėgti. Jis buvo priverstas ieškoti laikino prieglobsčio pas savo priešus kryžiuočius, ir jam neblogai pavyko jais manipuliuoti, siekiant savo tikslų. Prasidėjo dešimtmetis Vytauto ir Jogailos kovų, kuriose, tiesa, buvo pertrauka, kai Vytautas bandė su Jogaila susitaikyti, parėmė jo krikštą ir karūnaciją Lenkijoje.

     Kovos pasibaigė 1392 m. Astravo susitarimu, kuriuo Vytautas pripažintas Jogailos vietininku Lietuvoje. Nuo šiol Vytautas ir Jogaila nustūmė šalin visus nesutarimus, ir vėl sutelkė savo jėgas bendram tikslui – kryžiuočių grėsmės įveikimui. Tai atvedė į pergalę prie Žalgirio ir sėkmingo karo užbaigimo. Iš esmės net Vytauto karūnavimo byla pusbrolių santykių labai nesugadino. Vytautas suprato, kad kovoja ne tiek su Jogaila, kiek su Lenkijos diduomene, kurios spaudimui Jogaila pasidavė.

– Ką žinote apie Vytauto diržą, kurį, sako, buvo galima nusipirkti Baltarusijoje?

     – Tai yra neabejotinai vertingas Vytauto laikų diržas, susidedantis iš sidabrinių paauksuotų plokštelių. Tokie diržai būdavo labai brangūs, juos galėjo turėti tik valdovai ir aukščiausio rango didikai. Du tokie diržai buvo netoli lietuvių etninių žemių, Litvos kaime (Molodečno rajone), rasto didžiulio lobio dalis. Deja, lobį išgrobstė jo atradėjai. Vėliau jo didžioji dalis (daugiau kaip 6 tūkst. sidabrinių Prahos grašių) vis dėlto buvo išpirkta, o vieną iš „Vytauto diržų“ privati firma bandė parduoti aukcione. Parduoti nepavyko, o patį diržą, nors jis ir pripažintas privačia nuosavybe, uždrausta išvežti iš Baltarusijos teritorijos. Kito diržo saugojimo vieta liko nežinoma. Šiam diržui Baltarusijoje prigijęs „Vytauto diržo“ pavadinimas yra susijęs su jo datavimu Vytauto laikais. Tiesioginio ryšio su Vytautu šiuo atveju pagrįsti negalima, nors panašių diržų Vytautas neabejotinai turėjo.

– Ar yra išlikę Vytauto asmeninių daiktų?

     – Yra išlikę daugiau kaip 200 Vytauto kanceliarijoje surašytų Vytauto raštų, laiškų originalų. Prie svarbesnių dokumentų, sutarčių išlikę ir keletas Vytauto antspaudų. Vytauto laikus mena ir kai kurie architektūros paminklai – Trakų Salos pilis, Vilniaus Aukštutinės pilies bokštas, Kauno pilies liekanos, iš dalies – Trakų parapijinė bažnyčia ir kiti.

– Kokia Vytauto reikšmė Lietuvai?

     – Vytautas yra žymiausias visų laikų Lietuvos valdovas. Jo valdymas ir jo epocha pasižymėjo reikšmingais darbais ir permainomis įvairiausiose Lietuvos politinio, kultūrinio ir ekonominio gyvenimo srityse. Kartu su Jogaila jis krikštijo Lietuvą, kartu pasiekė pergalę Žalgirio mūšyje ir galutinai likvidavo kryžiuočių grėsmę Lietuvai, formavo karių – bajorų luomą, kūrė Lietuvos miestų savivaldos pagrindus, diegė Lietuvos vidaus gyvenime rašto kultūrą, kūrė ir įtvirtino Lietuvos heraldinius simbolius.

     Įspūdį daro ir tai, kad Vytauto laikais Lietuva pasiekė maksimalias savo teritorijos ribas, tapo valstybe „nuo jūros iki jūros“. Jis svarbus ir kai kurioms Lietuvos tautinėms mažumoms – nuo Vytauto savo istorijos pradžią skaičiuoja Lietuvos žydų, karaimų bei totorių bendruomenės, kurių įsikūrimas ir teisinis statusas Lietuvoje susijęs su Vytauto vardu.

     Kad žymesnio valdovo Lietuva nėra turėjusi ir, greičiausiai, nebeturės, daugeliui buvo aišku, praėjus vos keliems dešimtmečiams po jo mirties.

     XV a. II pusėje lenkų kronikininkas Jonas Dlugošas, šiaip jau nepalankiai žiūrėjęs į Lietuvą, apie Vytautą rašė, perduodamas ne tik savo, bet ir amžininkų nuomonę: „Mūsų laikais žmonės laikosi nuomonės, kad joks jo laikų kunigaikštis negalėjo prilygti Vytautui nei dosnumu, nei veiklumu. Jis pirmasis savo tamsią, silpną ir nežinomą tėvynę savo žygių šlove bei darbų garsumu išvedė į šviesą ir iškėlė. Po jo valdę kunigaikščiai nesugebėjo jos išlaikyti tokiame lygyje. Neabejotina, kad Lietuvos didybė buvo jo sukurta ir su jo mirtimi baigėsi.“

žymės: istorija, Ona Vytautienė, Sofija Vytautataitė, Trakai, Vytautas Didysis

pranešimą parašė Tomas Baranauskas
Sekmadienis, Spalio 24, 2010

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 29 Spa 2010 15:37 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27140
Miestas: Ignalina
Kieno prisilietimas Vytauto Didžiojo perlą pavertė blizgučiu?


http://www.balsas.lt/naujiena/508051/ki ... -blizguciu

Arnoldas Aleksandravičius
2010.10.27 06:05

Paveikslėlis

Vytautas Didysis

    Garsiausio Lietuvos valdovo  karūną atėmė lenkai, jo kilmę savinasi baltarusiai, dėl  didžiojo kunigaikščio  žiedo pešasi patys lietuviai

    Nekarūnuoto Lietuvos karaliaus Vytauto mirties 580-ąsias metines mūsų istorikų bendruomenė rytoj minės atskirai: vieni -  Vilniuje, Valdovų rūmuose, kiti - Trakų salos pilyje. „Ūkininko patarėjo" duomenimis, istorikus  supriešino nesutarimai dėl Vytauto investitūros (įvesdinimo į sostą) žiedo.  

     Dalis mokslininkų su Valdovų rūmų administracija priešakyje iki  šiol neigia, kad šis valdžios simbolis, prieš 40 metų rastas tyrinėjant tuometinės Vilniaus  paveikslų galerijos (iki sovietų okupacijos ir dabar – arkikatedros bazilikos) gotikinės kriptos mūrinio aptvaro liekanas, iš tiesų priklausė  Lietuvos  didžiausios galybės laikų politiniam  lyderiui, kurį draugai ir priešai dar jam gyvam esant  praminė Didžiuoju.

     Žiedas seniai nerodomas visuomenei, jo nepamatysite Valdovų rūmų ekspozicijose, nors žinomas archeologas Eugenijus Svetikas šimtu procentų įsitikinęs, kad  šį juvelyrinį dirbinį ant savo dešinės rankos smiliaus gal net ir per Žalgirio mūšį mūvėjo Vytautas Didysis.  „Ūkininko patarėjas" pabandė įminti ir dar vieną  žiedo paslaptį: kodėl jį radęs architektas Napoleonas Kitkauskas ir ankstyvieji  brangenybę  aprašę leidiniai nurodo, kad   pagrindinis žiedo akcentas – didelis perlas, o šiandien kai kuriuose moksliniuose straipsniuose jau  minima, kad  žiedo akis yra iš paprasčiausio emalio.

Primena Pelenės batelio istoriją


     Anot viduramžių metraščių, karališkoji  Vytauto Aleksandro Kęstutaičio karūna, taip ir nepasiekusi galvos, kuriai buvo skirta, keliavo iš lenkiškų rankų į vokiškas, kol tikriausiai išlydyta Niurnbergo auksakalių  dirbtuvėse, kur, kaip manoma, ir buvo pagaminta. Tačiau dar labiau nepasisekė  spėjamam didžiojo kunigaikščio Vytauto investitūros  žiedui.

     Jis buvo rastas 1969 m. gruodžio 30-ąją.  Radėjas, architektas N. Kitkauskas, 1976 m. išleistoje knygelėje „Vilniaus Katedra" įdėjo  žiedo nuotrauką, glaustai aprašė radimvietę ir žiedo išvaizdą, tačiau nesiryžo nurodyti, kieno ranką jis puošė.  1999 m. profesorius Edvardas Gudavičius „Lietuvos istorijos" veikale vienu sakiniu užsiminė, kad  tai – XV a. auksinis Vilniaus vyskupų (vadinamasis šv. Stanislovo) žiedas.  Bene išsamiausiai radinį tyrinėjo Lietuvos istorijos instituto archeologas E.Svetikas.

Hipotezė pagrįsta faktais


     „Mums labiau pasisekė negu mokslininkams, aklai žvalgiusiems Katedros rūsius XIX amžiaus pabaigoje ar praėjusį šimtmetį, nes turime šventovės planą", - „Ūkininko patarėjui" pasakojo E.Svetikas. Jo hipotezė apie  Katedros žiedą remiasi į  „tris banginius":

1. Žiedo akies lizdas yra prancūziškųjų lelijų (fleur-de-lis) formos - tai  valdovo valdžios simbolis.

2. Žiedas rastas suardytoje gotikinėje kriptoje be mirusiojo palaikų. Gotikinėje ir jos vietoje pastatytoje vėlesnėje kriptoje galėjo būti palaidoti tik aukščiausią pasaulietinę arba bažnytinę valdžią turėję Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) asmenys.

3. Vytautas, tapęs  Lenkijos karaliaus vietininku Lietuvoje (didžiuoju kunigaikščiu), pagal viduramžių Europos investitūrą privalėjo gauti pareigybę atitinkančius valdžios simbolius. Investitūros procesas prasidėjo 1392 m. rugpjūčio 4 d. Astravoje ištikimybės priesaikomis Lenkijos karaliui Vladislovui Jogailai ir karalienei Jadvygai, o  baigtas 1393 m. vasaros antrojoje pusėje, kai iš Krokuvos buvo atsiųstas tai patvirtinantis auksinis žiedas. „Tas pats juvelyrikos šedevras, 1969 m. surastas išdraskytoje Katedros fundatoriaus (globėjo) Vytauto kapavietėje", - nė trupučio neabejoja E.Svetikas.

Neatpažintas istorinio paveldo objektas


     „Pritariu  dailėtyrininkės Birutės Rūtos Vitkauskienės nuomonei, kad tai  šimtu metų vėliau nukaltas ir visai kitam asmeniui priklausęs žiedas. Ši prielaida daug įtikinamesnė negu E. Svetiko fantazijos ar kito panašaus eksperto Tomo Baranausko išvedžiojimai apie  neva Vytauto diržą, aptiktą Baltarusijoje. Kasinėjant Valdovų rūmų teritoriją rasta šimtai raktų. Negi ir jie iškrito iš Vytauto kišenės?“ - „Ūkininko patarėjui“ kandžiai tvirtino Nacionalinio muziejaus LDK valdovų rūmų direktorius Vydas Dolinskas.

      E.Svetiko oponentai nesugeba paaiškinti, kam, jeigu ne Vytautui, priklausė tiek ginčų sukėlęs meno dirbinys, tačiau  laikosi nuomonės, kad perlais lietuvių didikai ėmė puoštis tik XVI amžiuje. Įrodymas - paveikslai, kuriuose Lenkijos karaliaus ir  Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Augusto antroji žmona Barbora Radvilaitė (mirusi 1551-aisiais būdama vos 31 metų)  pavaizduota su perlų karoliais ant kaklo. Bet po Katedros grindimis rastas žiedas pernelyg didelis, masyvus (akies skersmuo - 1,42 cm), todėl jokiu būdu negalėjo priklausyti moteriai. Pasak V.Dolinsko, jeigu kada  nors žiedas ir pateks į Valdovų rūmų menes, tai tik kaip neatpažintas istorinio paveldo objektas.

Kur laikomas  „nesantaikos obuolys"?


     Ketverius metus, nuo 1999 m. gruodžio 28 d. iki 2003 m. spalio 30 d., žiedas kartu su Vilniaus Katedros lobyno kolekcija buvo eksponuojamas Lietuvos dailės muziejaus parodoje „Krikščionybė Lietuvos mene“. „Kadangi žiedas rastas Katedroje, jis - Katalikų Bažnyčios nuosavybė. Tikriausiai kardinolas (Vilniaus arkivyskupas metropolitas Audrys Juozas Bačkis - red. past.) žiedą pasiėmė, nors tiksliai nežinau", - abejingumo galbūt Vytautui Didžiajam  priklausiusiam daiktui neslėpė Valdovų rūmų direktorius.

     „Vienintelis Vytauto Didžiojo palikimas, dėl kurio tikroviškumo  nė vienas mokslininkas neabejoja,  - valdovo  patvirtinti įsakai, laiškai", - įsitikinęs ir V.Dolinskas. Nors ir šiuo atveju  - kaip pažiūrėsi.  Anot V.Dolinsko, Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje tais laikais nebuvo įprasta, kad valdovai pasirašinėtų korespondenciją, nuo Vytautui priskiriamų rašytinių  dokumentų vaško antspaudai nuplėšti.

Aukštyn kojomis apverstos teorijos


      Valdovų rūmų direktorius abejoja ir istorija apie Lenkijos-Vokietijos pasienyje  pakeliui į Lietuvą pavogtą Vytauto Didžiojo karūną.„Gal į Lietuvą buvo vežami tik  Šventosios Romos imperijos raštai, leidžiantys karūnuotis. O juos gavus karūna būtų pagaminta pas mus, Lietuvoje", - aukštyn kojomis  visas ligšiolines neįvykusios Vytauto karūnacijos teorijas apvertė V.Dolinskas.

       Neatsiliko ir E.Svetikas. Jo versija tokia: karūna buvo pagaminta, bet Vytautas negalėjo būti karūnuotas. Tai, pasak E.Svetiko, prieštaravo to laikotarpio teisei, nes Vytautas davė priesaiką iki gyvos galvos būti savo pusbrolio Jogailos, Lenkijos karaliaus, vasalu. „Vytauto karūnavimo istorija - tai imperatoriaus Zigmanto Liuksemburgiečio gudriai suregzta intriga. Zigmantas norėjo suskaldyti Lietuvos ir Lenkijos vienybę, kad jo vadovaujamai Šventajai Romos imperijai neatsirastų stipri konkurentė - lenkų ir lietuvių sąjunga", - aiškino Lietuvos istorijos instituto mokslo darbuotojas E.Svetikas.

Vienas liudijimas: brangakmenis


      Lietuvos TSR dailės ir architektūros istorijos (Vilnius, 1987 m.) 1-ajame tome rašoma, kad,  apžiūrint XV a. auksinį žiedą iš Vilniaus katedros rūsių, žvilgsnį nejučiomis prikausto „didelis balzganas perlas“. „Man teko  ne tik matyti šį daug ginčų keliantį juvelyrinį dirbinį, bet ir laikyti, dėlioti jį ", - pasigyrė V.Dolinskas, priklausantis  Valdovų rūmų atkūrimo ir paskirties komisijai, kuriai iki pat mirties vadovavo kadenciją baigęs prezidentas Algirdas Brazauskas. V.Dolinskas tikino, kad žiedas inkrustuotas tikru perlu, kuris, tiesa, yra pažeistas. Tačiau Valdovų rūmų šefas nepatikslino, ar  brangiojo mineralo būklė labai prasta.

Priešingas tvirtinimas: pakaitalas


      E.Svetikas tvirtina, kad žiedo lizde - tik perlo pakaitalas iš emalio. „Visuotinai nustatyta, kad perlas negali išlikti tiek šimtmečių ir dar tokiame dirvožemyje. Juk tai  jūrų ar upių moliuskų geldelėse išaugęs organinis brangakmenis. Be to, į Katedros žiedo  lizdą įstatyta  pūpso didelė  akis, o  stambūs perlai yra labai reti, galima sakyti, anomaliniai. (Filipinuose prie Palavano salos 1934 m. gegužės 7 d. rastas didžiausias pasaulio perlas svėrė 6,36 kg - red. past.).

      Sunku patikėti, kad tais laikais  Lietuvos rinkoje galėjo būti tokių egzotiškų brangakmenių. Antra, šie papuošalai paprastai nepjaustomi, žiedų akims parenkami kokybiški rutulio formos perlai, o akis, apie kuria kalbame, - netaisyklingas pusrutulis",- svarstė E.Svetikas. Jis apgailestauja, kad žiedas, ypač jo akis, beveik netyrinėti.  Viduramžiški aprašymai - labai nekonkretūs. Auksinis ir „cum szmelcz" (iš  lotynų ir lenkų kalbų galima versti dvejopai – „su perlu" arba „su emaliu").

Po valdovo galva – pusbrangiai akmenys


      „Vis dėlto ne žiedo akies cheminė sudėtis svarbiausias dalykas. Daug reikšmingiau - ką žiedas simbolizuoja, kokius savininko politinius tikslus, dvasines savybes atskleidžia. Karaliaus vainiką primenantis akies lizdas ne atsitiktinai sudėstytas iš aštuonių heraldinių lelijų - skaičius aštuoni  pagal Naująjį Testamentą reiškia „pirmą savaitės dieną“ po septynių, tai yra laiką, kai Kristus prisikėlė  iš numirusiųjų", - atšovė E.Svetikas, „Ūkininko patarėjui" pasiteiravus, kodėl galingas Lietuvos valdovas, prieš kurį drebėjo visa Rytų Europa, turėjo tokį gana prasčiokišką žiedą – su stikliniu karoliuku vietoj tikro brangakmenio.

      Anot  E. Svetiko, karališkos insignijos (luomo ženklai) nebūtinai puošiamos pačiais rečiausiais brangakmeniais. Štai ištyrus Katedroje taip pat palaidoto Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Aleksandro Jogailaičio palaikus, karste po jo galva rasti du plonyčiai auksiniai žiedeliai su turkio akimis (turkis - pusbrangis, nepermatomas, mėlynai žalios spalvos mineralas).

      Šiandien ekonomikos krizė verčia Lietuvos valdžią susimažinti  savo atlyginimus ir  nefinansuoti vaidybinio  filmo apie Žalgirio mūšį. E. Svetikas nenori sutikti, kad prieš 600 metų Vytautas  pasirinko  pigesnį valdovišką  simbolį, nes tuometinė Lietuva taip pat gyveno skurdžiai, buvo priversta taupyti, XV amžiuje vidutiniškai septyni kūdikiai iš dešimties kaimo gryčiose mirdavo neišaugę iš vystyklų. „Tais laikais didikams užtekdavo tiek valdžios, kiek Dievas suteikė", -  tvirtino humanitarinių mokslų daktaras E.Svetikas.

Vytautui mirus, baigėsi Lietuvos istorija?


      Pasakojamos legendos, kad viskas, prie ko prisiliesdavo antikinės Frygijos (dabar - Turkijos Anatolijos regionas) karalius Midas, virsdavo auksu. O Vytauto Didžiojo žiedo perlas  nuo visų svetimų prisilietimų  per šešis amžius virto beverčiu blizgučiu. Šiandien Vytautui  mūsų visuomenė  abejinga tiek pat, kiek  tarpukario Lietuva jį mylėjo.

      Toji meilė sugebėjo neužgesti  net iki 1988 m.  Atgimimo laikų. Kokias knygas pirmiausia skubėta pakartotinai spausdinti, vos atsileido sovietų cenzūros varžtai –  Prahos (Čekija) Vokiečių universiteto profesoriaus  Jozefo Pficnerio (Josef Pfitzner) veikalą „Lietuvos didysis kunigaikštis Vytautas  kaip politikas", istoriko, viduramžių tyrinėtojo Zenono Ivinskio „Lietuvos istoriją iki Vytauto Didžiojo mirties".  

      Vytauto laikus tarpukario Lietuvos  ir pokario išeivijos istorikai laikė aukščiausia valstybės reikalų tvarkymo viršūne -  visi kiti Lietuvos vedliai turėjo ir privalėjo siekti tokios  pat valdymo kokybės, bet pralenkti Vytauto  -  neįmanoma.

      Prieš 20 metų, 1990 m. spalio 25 d., Aukščiausioji Taryba  nutarė, kad tauta kasmet liepos 6- ąją turi šlovinti kitą valdovą, įsitvirtinusį soste  Sadamo Huseino stiliumi  - pakeliui į absoliučią valdžią išžudžiusį daug garbingų lietuvių kunigaikščių. Nemažai Sovietų Sąjungos užmiršti nepajėgiančių Lietuvos gyventojų europriešininkų dabar simpatizuoja  pagoniškajai, nuo Vakarų Europos užsidariusiai ir su ja kovojusiai  viduramžių Lietuvai. 2009 m. sausį, pirmąjį Lietuvos vardo tūkstantmečio mėnesį, visuomeninis radijas transliavo debiutuojančios autorės Vidos Mikšytės-Morkevičienės „istorinį" spektaklį „Karūna". Kūrinio anotacijoje buvo rašoma, kad likimas atkeršijo Vytautui, užgesinusiam „šventąją ugnį" ir išdavusiam savus dievus (pagonių stabus) – dėl to jam nepavyko tapti karaliumi.

Litbelo didžioji kunigaikštystė


     Lietuvą katalikiškai pakrikštijęs ir į Vakarus vedęs  Vytautas  šiandien  lengvai atiduodamas (išduodamas) Baltarusijai. Gudai savo sukonstruotus troleibusus pavadino “Vitovto" vardu ir pelnosi, pardavinėdami juos Vilniaus savivaldybei. Minsko istorikai, nesulaukdami jokio mūsų mokslininkų atsako, tvirtina, kad  Vytautas su Jogaila buitiškai bendravę „gimtąja senąja baltarusių (litvinų) kalba".

     Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė susitaria su Baltarusijos liaudies vadu Aleksandru Lukašenka  dėl  „paprastesnių kelionių per abiejų valstybių sieną": Gardino ir Lydos gyventojai galėtų be vizų atvykti į Vilnių ir Druskininkus, o vilniečiai – svečiuotis Naugarduke ir Ašmenoje. Politologai atkreipia dėmesį, kad bevizė teritorija (50 km iš vienos sienos pusės ir kitos) sutaps su  Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės rytinių sričių, kuriose daugiausia gyveno lietuviškai nesupratę „litvinai",  riba prieš trečiąjį Abiejų Tautų Respublikos padalijimą. Pagal Vilniaus ir Minsko sutartį į naująją XXI a. „Litbelo didžiąją kunigaikštystę" nebus įleidžiami žamoitai (žmudzinai), aukštaitai, kovenskai (kauniečiai) ir kiti buvusios LDK „marginalai“, anot Gudijos nacionalistų.

     Spalio 27 d.  17 val.  į Valdovų rūmus susirinkęs elitas kalbės apie nepavykusį Vytauto Didžiojo politinį eksperimentą.  Patekti  į  kultūros vakarą  Valdovų rūmų didžiojoje gotikinėje menėje, pavadintą„Žaibas, perskrodęs Lietuvos tamsą ir įstrigęs joje“, bus galima tik turint kvietimą. Tą pačią dieną Trakų salos pilies didžiojoje menėje 17.30 val. laukiami visi, gerbiantys  Vytauto Didžiojo diplomatinį, politinį, dvasinį palikimą. Įėjimas į pilį laisvas.

Šaltinis: Ūkininko patarėjas

Komentarai Balsas.lt
http://www.balsas.lt/komentarai/508051/ ... i-apacioje

Žygeivis
2010-10-29 15:48:30


Lituanistica. 2008. T. 54. nr. 2(74), p. 14–29, © Lietuvos mokslų akademija, 2008, © Lietuvos mokslų akademijos leidykla, 2008

Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto
investitūros žiedas


Eugenijus Svetikas


Lietuvos istorijos institutas, Kražių g. 5, LT-01108, Vilnius

Sparčioji peržiūra

http://docs.google.com/viewer?a=v&q=cac ... OP6mV1BX5w

pdf. failas atsisiuntimui (yra Vytauto (?) žiedo spalvota foto)

http://www.google.lt/url?sa=t&source=we ... QA&cad=rja

Žiedo fotografija

http://docs.google.com/viewer?pid=bl&sr ... er=3&w=778

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema:
StandartinėParašytas: 26 Sau 2011 23:11 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27140
Miestas: Ignalina
Kur palaidotas Vytautas Didysis? (Nauja hipotezė)


http://www.lrytas.lt/print.asp?data=&k= ... 1294300085
http://www.lrytas.lt/-12960512131294300 ... raukos.htm

Vytautas Urbanavičius (“Kultūros barai” Nr.1)
2011-01-26 20:40

      Per 1931-ųjų potvynį Neris apsėmė ir Vilniaus katedrą. Paplauti pamatai neatlaikė ir šventovė atsidūrė pavojuje. Skubiai sudarytas Katedros gelbėjimo komitetas ėmėsi darbo. Pradėta nuo tyrimų. Nuslūgus vandeniui, vieno rūsio sienoje prakirtę angą tyrėjai pastebėjo blizgantį auksą. Netrukus buvo atidaryta kripta, kurioje rasti trijų asmenų palaikai.

      Ant sienos atbrailos stovėjo paauksuota Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Augusto pirmosios žmonos Elžbietos Habsburgaitės karūna. Pasienyje, dumble, rasti karalienės palaikai. Greta stovėjo Žygimanto Augusto antrosios žmonos Barboros Radvilaitės karstas. Beveik pačiame kriptos centre – karaliaus ir didžiojo kunigaikščio Aleksandro Jogailaičio karsto likučiai.

      Netrukus prasidėjo Katedros remontas, didžiuliai pamatų tvirtinimo darbai truko ilgiau kaip penkerius metus. Kartu buvo tiriami ir rastieji karalių palaikai. Po Šv. Kazimiero koplyčia buvo įrengtas mauzoliejus, kuriame jie ilsisi iki šiol.

      Po karo Katedra buvo uždaryta, o 1957 m. paversta muziejumi. Pastatas paskelbtas kompleksiniu kultūros – istorijos, archeologijos, architektūros ir dailės – paminklu. Jame įkurdinta Paveikslų galerija, kurią globoti pavesta Lietuvos dailės muziejui. Paminklo statusas leido išsaugoti pastatą kaip kultūros vertybę.

      Variu buvo uždengtas stogas, meno vertybių apsaugai įrengta oro kondicionavimo sistema. Kondicionieriams įrengti reikia ortakių, kuriuos reikėjo išvedžioti po žeme. To meto kultūros paminklų apsaugos įstatymas, kaip ir dabartinis, leido kasti žemę kultūros paminkle tik ją ištyrus.

      Archeologinius ir architektūrinius tyrimus atliko Paminklų restauravimo projektavimo institutas, o statybos darbus – Paminklų restauravimo trestas. Institutas buvo pavaldus trestui, o tai reiškė, kad prioritetas paminkliniame objekte buvo atiduotas gamybai. Tuo naudodamiesi statybų vadovai kartais versdavo tyrėjus nepamatuotai skubėti. Pradėta ir šįkart spausti archeologiniams tyrimams vadovavusį Albertą Lisanką, kuris buvo ypač kruopštus žmogus.

      Kad apsaugotų tyrėjus nuo gamybininkų, pastato šeimininkas, Dailės muziejus, penkis Lietuvos istorijos instituto mokslinius bendradarbius – istorikus Ingę Lukšaitę ir Edmundą Rimšą, archeologus Adolfą Tautavičių, Vytautą Daugudį ir Vytautą Urbanavičių – pakvietė nuolatiniais tyrimų konsultantais, kuriems suteikė įgaliojimus būti arbitrais paminklosaugos klausimais.

      Mes į Katedrą (oficialiai tuo metu ji buvo vadinama Paveikslų galerija) atėjome 1984 m. vėlyvą rudenį. Šiaurinėje navoje tada buvo aptikta pirmoji kripta. Jai atidaryti sukvietė komisiją, sudarytą iš muziejininkų, istorikų, antropologų, archeologų. Visų mintys sukosi apie Vytautą Didįjį.

       Deja, kriptoje radome XVII a. palaidotos jaunos moters palaikus. Atidengiant kriptą dalyvavo ir Bakteriologinės laboratorijos atstovai, mat buvo prisimintas faktas, kad XX a. pradžioje Krokuvoje, atidengus didžiojo Lietuvos kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Kazimiero Jogailaičio kapą, mirė keletas tyrėjų grupės narių. Kape rasta mirtį nešanti bakterija, kuri be oro gali išgyventi šimtus metų, o susidarius palankioms sąlygoms, atsigauna.

     Kripta buvusi prakalta ir anksčiau. Greičiausiai po 1931 m. potvynio. Šitaip buvo atidarytos ir kitos kriptos. Išskyrus vieną, kurią aptikome pietinėje navoje, primūrytą prie antrosios kolonos iš pietų pusės. Iš pirmo žvilgsnio – kripta kaip kripta. Tokio pat dydžio, tokios pat formos kaip ir visos XVI–XVII a. kriptos. Skyrėsi tik plytos ir pastatymo laikas. Dabar atrastoji buvo pastatyta XX a. – tai tapo aišku jos dar neatidarius, vos pamatėme skliauto viršų.

      Ar čia galėtų būti palaidotas Vytautas Didysis? Jei taip, tai reikėtų kalbėti ne apie palaidojimą, o tik apie perlaidojimą po 1931 m. potvynio. Kriptoje, kurioje tada rasti karalių palaikai, pagal oficialius duomenis buvo tik trys asmenys. Tiesa, spaudoje šmėkštelėjo žinia, kad Katedroje rasti ir Vytauto Didžiojo palaikai, tačiau ji netrukus buvo paneigta ir gandas apie radinį pamažu nuslopo.

      Kur yra Vytauto Didžiojo kapas, svarstyta ir anksčiau – šis klausimas po kelis kartus iškildavo kiekviename šimtmetyje. Tačiau paslaptis taip ir likdavo paslaptimi.

      Kad praskleistume paslapties šydą, nusikelkime į 1430 m. – Vytauto Didžiojo mirties laiką.

      Rašytinių šaltinių informacija skurdi. Lietuvos metraštyje anoniminis autorius taip aprašo Vytauto Didžiojo laidotuves: „Karalius Jogaila gedėjo didžiojo kunigaikščio Vytauto ir verkė kaip brolis mylimo brolio. Ir palaidojo jį, graudžiai raudodami, ir ten buvo visi jo tarnai, ir visi vyskupai, ir giedojo jam įprastines giesmes, ir paguldė jo kūną Vilniaus pilyje, švento Stanislovo katedroje, kairėje altoriaus pusėje prie zakristijos durų.“ (Lietuvos metraštis. Bychovco kronika, p. 117).

     Štai čia ir prasideda neaiškumai.

     Pirmiausia, kuri altoriaus pusė yra kairioji?

     Vytauto Didžiojo laikais viskas priklausė nuo to, kas aprašė laidotuvių apeigas. Jei pasaulietis, tai jis bažnyčioje stovėdavo veidu į altorių, jei dvasininkas – veidu į tikinčiuosius. Pirmuoju atveju kairė altoriaus pusė būtų į šiaurę, antruoju – į pietus.

      Raštininkai XV a. pradžioje dažniausiai buvo vienuoliai, dvasininkai, tad kairioji altoriaus pusė jiems buvo pietinė. Be to, ir zakristija dažniausiai būdavo pietinėje pusėje.

      Taigi, abu teiginiai – „kairėje altoriaus pusėje“ ir „prie zakristijos durų“ – sutampa: kunigaikštis Vytautas turėjo būti palaidotas į pietus nuo altoriaus. Greičiausiai nuo didžiojo (centrinio) altoriaus, nes kalbama apie bendrą to meto bažnyčios situaciją.

     Kita ne mažiau svarbi problema, koks buvo tas altorius ir kur jo vieta būtų dabar.

     1430 m. spalio mėn. 21 d. Lietuvos didysis kunigaikštis Vytautas raštininkui Mikalojui Trakuose padiktavo testamentą ir nurodė, kad jį palaidotų Vilniaus katedroje, prie šv. Mykolo altoriaus, šalia mirusios žmonos (pirmoji Vytauto Didžiojo žmona Ona mirė 1418 m.).

     Taigi, šv. Mykolo altorius turėjo būti kairėje, pietinėje bažnyčios pusėje, netoli zakristijos durų.

Pirmoji Vilniaus katedra


      Vakariniame Katedros gale, po grindimis, Katedros gelbėjimo komitetas buvo radęs senesnio už dabartinį pastatą mūro liekanų. Buvo prieita prie išvados, kad tai gali būti karaliaus Jogailos XIV a. pabaigoje statytos Katedros liekanos.

      Per išplėstinius tyrimus XX a. 9-ajame dešimtmetyje architektūros istorikas Napaleonas Kitkauskas nustatė, kad pirmoji Vilniaus katedra ant tų pačių pamatų statyta du kartus: Lietuvos karaliaus Mindaugo laikais, XIII a. viduryje, pirmąkart krikštijant Lietuvą, ir XIV a. pabaigoje, kai Lenkijos karalius Jogaila kartu su didžiuoju Lietuvos kunigaikščiu Vytautu krikštijo Lietuvą antrąkart. Pirmoji Katedra turėjo du priestatus iš šiaurės pusės, antroji – du priestatus iš pietų pusės (vienas buvo prie rytinio galo, priglaustas prie presbiterijos sienos, kitas – prie pietrytinio kampo). Antroji Katedra pastatyta ant tų pačių pamatų, tokio pat stiliaus, tik vietoj švininio stogo buvo dengta raudonomis čerpėmis. Nedidelė, kvadratinio plano, vos ne tris kartus mažesnė už dabartinę (ilgis 22,7 m, plotis 22,4 m). Tai buvo trumposios halės tipo pastatas, pereinamojo iš romanikos į gotiką stiliaus. Vidurinioji nava – dvigubai platesnė už šonines navas.

      1419 m. Vilniaus katedra sudegė. Po gaisro buvo atlikta rekonstrukcija, pasikeitė šventovės forma, stilius ir dydis. Dabar ji buvo stačiakampė, gotikos stiliaus, rytinėje pusėje nebeliko presbiterijos, vakarinėje – bokšto. Gotikinės Katedros pamatai išliko iki mūsų dienų beveik nepakitę, nors ji buvo rekonstruojama dar keletą kartų. Dabartinės Katedros pastogėje išlikusios net gotikinių langų sąramos.

       Ilgiausiai ir detaliausiai Katedros architektūrą tyrinėjęs Napaleonas Kitkauskas, išstudijavęs su ta architektūra susijusius rašytinius šaltinius, ikonografinę medžiagą ir natūros tyrimų duomenis, priėjo prie išvados, kad didžioji gotikinė Katedra pastatyta dar Vytauto Didžiojo laikais.

       Šia Kitkausko suformuluota nuostata nuo 1984 m. vadovavosi didžioji dalis architektų ir archeologų. Manyta, kad Vytautas Didysis turėjo būti palaidotas šioje naujojoje, didžiojoje gotikinėje Katedroje. Per ankstesnius tyrimus po Šv. Kazimiero koplyčia buvę aptiktos kažkokio senesnio pastato, galbūt zakristijos, pamatų liekanos. Taigi, zakristija tais laikais turėjusi būti Šv. Kazimiero koplyčios zonoje.

Freskomis ištapyta kripta


       1985 m. žiemą, tyrimams einant į pabaigą, pietinėje Katedros navoje aptikta apgriuvusi kripta, kurios sienos ištapytos freskomis. Ji buvo priestate, primūrytame prie karaliaus Jogailos laikų bažnyčios pietrytinės dalies, išorėje. Šiaurinę kriptos sieną puošė biblinio pobūdžio freska, tapyta XIV amžiui būdinga maniera, taigi kripta turėjo būti skirta aukšto, gal net aukščiausio rango asmeniui (asmenims).

       Kriptos pietinė dalis nuardyta, kai buvo kasamas griovys didžiosios gotikinės Katedros pamatams. Kripta už didžiąją Katedrą aiškiai ankstyvesnė. Kam toji kripta galėjo būti skirta? Labiausiai tikėtina, kad tai buvo kunigaikštienės Onos Vytautienės kapavietė. Tokiu atveju – tai ir Vytauto Didžiojo amžinojo poilsio vieta. Bet Vytautas Didysis, tuometiniu mūsų įsitikinimu, turėjo būti palaidotas didžiojoje gotikinėje jo paties po 1419 m. gaisro pastatytoje Katedroje.

Katedra ir didžiųjų kunigaikščių rūmai


      1988 m. Lietuvos istorijos institute buvo sudaryta kompleksinių tyrimų grupė, kuriai pavesta ištirti Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų liekanas Vilniaus Žemutinėje pilyje. Tyrėjai žinojo, kad tie rūmai ir Katedra sudarė vieningą architektūrinį ansamblį. Abu pastatai buvo statomi, perstatomi ar remontuojami kartu: tų pačių užsakovų, tų pačių meistrų, iš tokių pačių medžiagų, išlaikant tokį patį architektūros stilių. Kitkausko tyrimų duomenimis, XIV a. abu pastatai buvo pereinamojo iš romanikos į gotiką, vėliau gotikos, dar vėliau renesanso ir baroko stiliaus. Tiriant rūmų liekanas, buvo tikslinamos ir jų perstatymo datos.

      Pastarąjį dešimtmetį įsitikinta, kad rūmai, kokie žinomi iš ikonografijos ir rašytinių šaltinių, galutinai susiformavo tik XV a. pabaigoje ar net XVI a. pradžioje. Greičiausiai XV a. pab. buvo pastatyta ir didžioji gotikinė Katedra. Vadinasi, Vytautas Didysis buvo palaidotas dar senojoje kvadratinio plano bažnyčioje, kunigaikštienei Onai pastatytoje kriptoje. Per 1419 m. gaisrą pastatas nukentėjo, matyt, nesmarkiai ir buvo atstatytas ant tų pačių pamatų.

Naujoji kripta


      Plečiant Katedrą, kripta buvo nugriauta. Kartu turėjo būti nugriautas ir virš jos buvęs priestatas (spėjama, Šv. Mykolo koplyčia), ir rašytiniuose šaltiniuose paminėtoji zakristija. Tokiu atveju Vytauto Didžiojo palaikai turėjo būti iškelti į naują jiems įrengtą kriptą.

      Tokia kripta buvo aptikta toje pačioje vietoje, tik daug mažesnė. Tarp senosios ir naujosios bažnyčios pamatų atsirado nauja patalpa, kurios plotis maždaug atitiko senosios kriptos plotį. Ir tada toje vietoje buvo įrengta nauja kripta, bet ji pastatyta gerokai aukščiau, nes aukščiau buvo naujosios bažnyčios grindys.

      Ši kripta skliautuota, jos šonas priglaustas prie sienos, ant kurios nutapyta minėtoji freska. Norint freską išsaugoti ir atidengti ją visą, teko nuardyti dalį naujosios kriptos. Tą pasisekė padaryti nepažeidžiant freskos.

      Freska laikyta didesne vertybe už kriptą, nors turėta duomenų, kad ji buvo skirta vyskupui Valerijonui Protasevičiui. Netoli kriptos dar tarpukariu rasta vyskupo antkapinio paminklo dalis, kita dalis rasta 1986 m. po centrinės navos grindimis. Labiausiai tikėtina, kad paminklas buvo sudaužytas XVII a. viduryje, per karą su Maskva.

      Vyskupo Valerijono Protasevičiaus kripta buvo atidaryta, tvarkant Katedrą po 1931 m. potvynio. Buvo padarytos gipsinės kaulų kopijos, kurių dalis išliko Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto anatomikume. Palaikai greičiausiai perkelti į kriptą, įrengtą specialiai vyskupams šalia Šv. Kazimiero koplyčios, po pietinės navos grindimis. Ten buvo palaidota ir daugiau vyskupų, jų palaikams Katedros gelbėjimo komitetas padarė naujus karstus, kuriuos sustatė ant specialiai nukaldintų geležinių stovų. Karo ir pokario metais tie palaikai buvo gerokai sujaukti, sumaišyti, bet iš kriptos nedingo. Dalis jų 1985–1986 m. buvo identifikuoti. Po tyrimų vėl padaryti nauji karstai, į juos anatomine tvarka sudėti griaučiai ir tyrimų dokumentai. Neatpažintieji buvo sunumeruoti, kad, atsiradus naujų duomenų, tyrimus būtų galima tęsti.

      Tarp tų neatpažintųjų turėtų būti ir vyskupo Valerijono Protasevičiaus palaikai. Tai buvo vienas iš labiausiai Lietuvai nusipelniusių dvasininkų, susijęs ir su Vilniaus universiteto įkūrimu. Taip jau sutapo, kad universiteto įkūrimo metais jis mirė. Amžininkai kaltino vyskupą, esą vietą savo kapui jis pasirinko didžiojo kunigaikščio kapavietėje.

      Į šį kaltinimą būtų galima nekreipti dėmesio, jeigu abi kapavietės nesutaptų. Laidojant vyskupą, didžiojo kunigaikščio kripta galėjo būti permūryta iš naujo, bet šiuo atveju svarbesnė kapo vieta.

      Žinoma, laidojant vyskupą, Vytauto Didžiojo palaikų toje vietoje jau negalėjo būti. Mirusiajam kapo vietą paprastai parenka gyvieji. Jei vyskupas, dar būdamas gyvas, kalbėjo apie tuščią didžiojo kunigaikščio kapavietę, tai ji turėjo būti laisva jau gana ilgai.

Kas, kada, kur ir kodėl iškėlė Vytauto Didžiojo palaikus?


      Norint atsakyti į šį klausimą, tektų nusikelti penketą dešimtmečių atgal.

      1529 m. į Vilnių atvyko karalienė Bona – čia vyko jos devynmečio sūnaus Žygimanto Augusto vainikavimo Lietuvos didžiuoju kunigaikščiu iškilmės. Ji tikriausiai domėjosi ir sostu, į kurį sodina savo sūnų, ir tais, kurie tame soste sėdėjo iki jo. Viena ryškiausių asmenybių, be abejo, buvo didysis kunigaikštis Vytautas.

      Vytauto palaikai tuo metu tikriausiai tebegulėjo laikinojoje kriptoje, įrengtoje nugriovus senąją kvadratinio plano bažnyčią. Kripta po grindimis, karstas neprieinamas. Karalienė papriekaištavo vyskupui, kad nepagarbiai užlaikomas tokio garbingo valdovo kapas.

      Vilniaus vyskupas tuo metu buvo Jonas Žygimantaitis, Bonos Sforcos vyro – Žygimanto Senojo sūnus. Gal iš pagarbos Vytautui Didžiajam, gal norėdama sukompromituoti nemėgstamą vyskupą, karalienė Bona davė parėdymą sutvarkyti Vytauto kapą. Pretekstas tam galėjo būti artėjančios Vytauto Didžiojo mirties 100-osios metinės.

     Tvarkyti Vytauto Didžiojo kapo reikalus ėmėsi pati karalienė. Grįžusi į Italiją, kunigaikščio palaikams užsakė marmurinį sarkofagą, kuris 1535 m. buvo atgabentas į Vilnių. Spėjama, kad jis, jau su palaikais, stovėjo netoli didžiojo altoriaus, naujosios (didžiosios) bažnyčios viduje. Tiksli vieta nėra žinoma. Koks buvo tas sarkofagas, duomenų taip pat neturime. Bet yra žinoma, kad kapitula, sugrįžusi po karo, rūpinosi atstatyti Vytauto Didžiojo antkapį „su atvaizdu“. Galima tik spėlioti, kad sarkofagas galėjęs būti tuščiaviduris, uždengtas marmuriniu tūriniu arba bent bareljefiniu (horeljefiniu) žmogaus atvaizdu.

Naujoji Vytauto Didžiojo kapavietė


     1988 m. tyrimai Katedroje ir statybos darbai, susiję su kondicionavimo sistemos įrengimu, buvo baigti. 1986 m. pabaigoje atidaryta Lietuvos portreto paroda, kuri veikė iki 1988 m. vidurio. Tuo metu Katedroje prasidėjo nauji darbai – pradėta ruoštis jos atšventinimui. Buvo atkuriamas altorius, sakykla, smiltainio grindys keičiamos granitinėmis, į savo vietas grąžinami šventieji paveikslai.

      Grindys buvo keičiamos ir rytinėje Katedros dalyje, pakilime priešais didįjį altorių. Ši vieta per 1984–1986 m. tyrimus nebuvo judinama. Grupei, tyrusiai kunigaikščių rūmų liekanas, 1988 m. liepta ištirti ir priešais altorių esančią zoną.

      Viena iš galimų Vytauto Didžiojo kapaviečių buvo laikoma šiaurrytinė Katedros dalis. Čia, prie Katedros rytinės sienos, vyskupo Valerijono Protasevičiaus rūpesčiu buvo įrengta memorialinė Vytauto Didžiojo lenta, kurią, kaip spėjama, redagavo pati karalienė Bona. Šalia didžiojo altoriaus turėjo būti įrengta ir vieta karalienės Bonos užsakytam sarkofagui, atvežtam iš Italijos.

      Tame pakilime, prie pirmosios kolonos (skaičiuojant iš rytų pusės), buvo aptiktas XVI a. plytelėmis išklotų grindų lopinėlis, ant kurio prie pat kolonos rastos trijų plytų aukščio mūro liekanos. Iškelta hipotezė, kad tai gali būti postamento Vytauto Didžiojo sarkofagui pagrindas. Tai būtų paskutinis daiktinis didžiojo kunigaikščio palaikų buvimo Katedroje įrodymas. Sarkofago liekanų nerasta. Tai turėjo būti meno kūrinys, ir jį greičiausiai išsigabeno Maskvos kariuomenė, 1661 m. traukdamasi iš Vilniaus. Juk tada buvo išplėštos meno vertybės iš kunigaikščių rūmų ir kitų Vilniaus vietų.

      Žymių žmonių Vilniaus katedroje buvo palaidota nemažai – tai ir didieji kunigaikščiai, senatoriai, dignitoriai su šeimų nariais, ir bažnyčios hierarchai.

       Ypatingas dėmesys buvo skiriamas karaliams ir kunigaikščiams. XV a. pabaigoje jiems buvo įrengta vadinamoji karališkoji kripta po karališkąja koplyčia, šiaurės vakariniame bažnyčios kampe iš lauko pusės.

       Yra duomenų, kad karališkąją koplyčią, tikriausiai ir kriptą, baigta statyti 1480 m. Vadinasi, pirmasis iš didžiųjų kunigaikščių joje galėjo būti palaidotas Kazimieras Jogailaitis. Bet jo kapas Krokuvoje.

       Kazimiero sūnus Aleksandras Jogailaitis buvo palaidotas čia, o jo brolis Žygimantas Senasis – Krokuvoje. Vilniuje, tikriausiai karališkojoje kriptoje, amžinojo poilsio atgulė dvi karalienės ir didžiosios kunigaikštienės – Elžbieta Habsburgaitė ir Barbora Radvilaitė. Jų palaikams turėjo būti skirta statoma Šv. Onos ir Barboros bažnyčia Vilniaus žemutinėje pilyje. Deja, ji liko neužbaigta.

       XVII a. viduryje, artėjant Maskvos kariuomenei, visų trijų karališkųjų asmenų palaikai buvo paslėpti kriptoje, įrengtoje tarp senosios bažnyčios rytinės sienos ir naujosios Katedros centrinės, vadinamosios kapitulos, kriptos vakarinės sienos. Čia po 1931 m. potvynio jie ir buvo surasti.

       Tuo pat metu, t. y. 1655 m., turėjo būti paslėpti ir Vytauto Didžiojo palaikai, nuo 1535 m. gulėję sarkofage, karalienės Bonos rūpesčiu padirbdintame Italijoje.

       Paslėpti marmurinį sarkofagą, matyt, nesuspėta. Bet tai ir nebuvo pats didžiausias rūpestis. Svarbiausia – išsaugoti didžiojo kunigaikščio palaikus. Labiausiai tikėtina, kad jie buvo išimti iš sarkofago ir paslėpti minėtoje kriptoje kartu su karaliais. Paguldyti greta karaliaus Aleksandro Jogailaičio, prie šiaurinės kriptos sienos.

       Per 1931 m. potvynį vanduo apsėmė Katedros rūsius, paplovė pamatus, vietomis plyšo net sienos. Katedros gelbėjimo komitetui teko ieškoti būdų, kaip sutvirtinti pastatą, kad jis nesugriūtų.

       Tačiau bene svarbiausias iš skubiausių ir skubiausias iš svarbiausių darbų buvo apsaugoti karališkųjų asmenų palaikus. Po tyrimų buvo padaryti nauji karstai, atlaikytos iškilmingos mišios, po Šv. Kazimiero koplyčia įrengtas mauzoliejus. Ten visi trys ilsisi ir dabar.

Trys ar keturi?


       1985 m. suradus iš XX amžiaus plytų sumūrytą kriptą, vėl imta spėlioti, kad 1931 m. kažkas buvo nutylėta. Ar tikrai toje kriptoje tada surasti tik trijų karalių palaikai? Ar ten nebuvo vietos ketvirtam karstui?

       Kartu su kolega istoriku Edmundu Rimša Valstybiniame istorijos archyve, profesoriaus Juliaus Kłoso fonde, radome pluoštelį žymaus to meto Vilniaus fotografo Jano Bułhako nuotraukų. Jose fiksuoti palaikų tyrimo etapai. Nuotraukose gerai matyti karstų padėtis prieš pradedant tyrimus, jų tarpusavio santykis.

       Bułhakas fotografavo karalių kriptą tuoj po to, kai ji buvo atidaryta. Beje, manoma, kad fotografas į kriptą buvo įleistas ne iš karto, o praėjus keletui dienų.

Iš to laiko išlikę du rąstai, ant kurių buvo padėti karstai.


       Sulyginus nuotraukas su natūra – o lyginta ne metrais, matuota ne centimetrais, bet skaičiuota, kiek plytų yra įmūryta sienoje ir kiek jų matyti nuotraukoje, – paaiškėjo, kad Elžbietos Habsburgaitės ir Barboros Radvilaitės karstai užėmė mažiau negu pusę kriptos pločio. Kitą pusę užėmė kunigaikščio Aleksandro Jogailaičio karstas.

       Iš nuotraukų susidaro įspūdis, kad kunigaikščio Aleksandro Jogailaičio griaučiai guli ne visai anatomine tvarka – dalis jų paskleista į šoną ir kartu su karsto likučiais užima visą likusią šiaurinę kriptos dalį.

      Po 1931-ųjų potvynio buvo pasklidusi žinia, esą karstus iš vietos išjudino vanduo. Tačiau kriptą apsėmė gruntinis, stovintis vanduo ir jis tų kaulų nebūtų galėjęs pajudinti, nes jie primirkę, sunkūs, susmegę į dumblą. Telkšojusio gruntinio vandens lygį rodo kriptos apačioje virš karstų išlikusi pajuodusių plytų juosta.

      Ant dviejų rąstų sustatyti karstai lūžo į tris dalis. Didžiojo kunigaikščio Aleksandro karsto dugnas kartu su kojų kaulais įsmuko tarp tų rąstų ir atsirėmė į dumblą. Juos dengė sutrešusio karsto dangčio likučiai. Tik kairysis šlaunikaulis guli atskirai nuo griaučių, ir ne tarp rąstų, o ant vieno iš rąstų, šalia karsto, arčiau kriptos šiaurinės sienos. Lyg čia būtų padėtas specialiai.

      Šiauriniame kriptos pasienyje matyti keleto lentų likučiai, kurių padėtis (kryptis) rodo, kad tai greičiausiai dar vieno karsto dugno liekanos.

      Taigi, iš nuotraukų nustačius, kad vietos ketvirtajam karstui užteko, iškelta hipotezė, kad tai galėjo būti Vytauto Didžiojo karstas.

      Tada buvo atidaryta kripta, kurią įrengė Katedros gelbėjimo komitetas. Pirmiausia į akis krito skliauto mūrijimo klojinių liekanos. Nurinkus tas lentas, rasti žmogaus griaučiai.

       Asmens tapatybė pagal kaulus paprastai nustatoma remiantis trimis pagrindiniais požymiais – tai lytis, amžius ir ūgis. Skeletas nepilnas, išlikusi tik viršutinė kaukolės dalis ir dalis ilgųjų kaulų.

       Sprendžiant iš išlikusių griaučių, tai buvo vyras, kuris mirė, sulaukęs daugiau kaip 60 metų amžiaus.

       Ar šalia karalių palaikų kriptoje galėjo būti palaidotas koks nors kitas panašaus amžiaus vyriškis? Gal ir galėjo. Bet tai turėjo būti karaliams artimo rango žmogus. Tačiau apie Vilniaus katedroje palaidotų kitų valdovų, dar iki Vytauto Didžiojo, kapavietes duomenų nėra. Taigi pirminiai kaulų tyrimai nepaneigė prielaidos, kad šioje kriptoje yra rasti Vytauto Didžiojo palaikai.

Vytauto Didžiojo kapo, Katedros lobyno ir kapitulos paslaptis


      Vienas iš svarbiausių kriterijų, kurie leistų tiksliai identifikuoti Vytauto Didžiojo palaikus, yra insignijos. Deja, jokių įkapių nerasta. Tačiau nėra ir karalių įkapių, kurios tikrai buvo rastos kriptoje 1931 m. Kur jos dingo?

      Mano supratimu, Vytauto Didžiojo įkapių reikėtų ieškoti ten, kur yra karaliaus ir dviejų karalienių insignijos.

      Logiką, kuria vadovavosi Katedros gelbėjimo komitetas, iš naujo paslėpdamas Vytauto Didžiojo palaikus, nesunku suprasti: į mauzoliejų buvo paguldyti su Lenkijos karūna susiję asmenys, o Vytautas Didysis buvo tik Lietuvos valdovas, todėl palaidotas atskirai. Palaidotas toje pačioje Katedroje, pietinėje navoje, netoli pirminės jo palaidojimo vietos, šalia Goštautų, šalia kitų lietuvių, šalia antrojo pilioriaus, einant iš vakarų pusės.

       Katedros gelbėjimo komitetas spaudoje pasirodžiusius spėjimus, esą surasti ir Vytauto Didžiojo palaikai, kategoriškai neigė. 1934 m. paskelbtame pareiškime sakoma: „...be to, labai rūpestingai buvo ištirti tie požemiai, kurie yra arti paskutiniojo, iš istorijos nurodymų mums žinomo, Didžiojo Kunigaikščio grabo, o taip pat arti jo fundacijos altorių. Jeigu pasisektų surasti D. K. Vytauto, ne tiktai didžiojo valstybės vyro, bet ir Vilniaus Katedros didžiojo labdario palaikus, tai Komitetas pasirūpintų ir tinkamai juos palaidoti. Niekas neturi teisės tvirtinti, remdamasis vien tiktai neatsakomingais gandais, kad betiriant buvo praleistos nors ir mažiausios žymės, nurodančios, kur galėtų būti D. K. Vytauto palaikai.“

      Apie 1931 m. Katedroje surastus kapus rašė ne tik lenkų, bet ir lietuvių spauda. Naujoji romuva dviejuose 1940 m. numeriuose – 6 (474) ir 7 (475) – atspausdino kunigo dr. Piotro Śledziewskio straipsnį „Kur yra Vytauto Didžiojo palaikai“. Śledziewskis apie tai rašė ir lenkų spaudoje, bet dabar, prasidėjus karui ir pasikeitus politinei situacijai, buvo galima tikėtis naujų vertinimų.

       Straipsnyje akcentuojami trys dalykai: Vytauto Didžiojo kapo ir Katedros lobyno likimas, kapitulos paslaptis.

       Nė vienu iš šių klausimų savo nuomonės Śledziewskis tiesiogiai nepasako, remiasi istorijos faktais, rašytiniais šaltiniais, kitų autorių darbais, po jais tarsi paslėpdamas jam žinomus faktus, kurių atvirai pasakyti nenori, o greičiausiai negali. Tai tarsi kodas, užšifruotas tekstas, slepiantis raktą, kuris padėtų tuos faktus išaiškinti. Žinoma, tai prielaida, bet ją savaip patvirtina pats Śledziewskis.

       Kapitulos paslapties esmę Śledziewskis nusako, kalbėdamas apie Katedros lobyno slėpimą 1658 m., kai kilo Maskvos kariuomenės invazijos pavojus. Paslaptis (ir ne tik šita) būdavo patikima dviem kapitulos nariams, kurie neturėjo teisės dalytis ja netgi su vyskupu. Geriausias to pavyzdys – lobyno slėpimo XVII a. paslaptis.

       Straipsnyje rašoma:

       „Tarp daugelio rūpesčių dėl įsigalėjusios kapitulos reikalavimų – referuoja Kurčevskis – turėjo vyskupas taip pat ir bylą dėl kapitulos „paslapties privilegijos“.

       Nuo XV a. kapitulos nariai turėjo pareigą tvirtai laikyti paslaptį apie visus nutarimus, liečiančius bažnyčios ir kapitulos gerovę. Kapitula, turėdama savo nuosavybę, savo atskirą juridiką ir valdinius, turėjo paslapčių netgi prieš vyskupą ir net, kaip žinome, prieš savo narius.

       Kai sykį „viena paslaptis“ buvo atidengta vyskupui, supykusi kapitula pradėjo reikalauti, kad jos pranešėjas būtų išduotas. Kai vyskupas atsisakė, tada iš savo narių pareikalavo pradinės priesaikos „dėl paslapties šiais charakteringais žodžiais:

       „Pagaliau (prisiekiu, kad) nuo šios mano priesaikos atleisti neprašysiu nei popiežių, nei bažnytinį susirinkimą, nei ką nors, turintį galią suteikti dispensą, o jeigu būčiau atleistas, ar tai mano paties prašymu, ar dispensuojančio malone, iš to sau naudos neturėsiu. Taip man, Dieve, padėk!“ etc.

       Bet gana istorijos. Iš Kalvarijos ir Vilniaus vargo metų surinkau tuos istorinius duomenis, kurie nušviečia anų laikų ir žmonių paslaptingumo psichologinį pagrindą ir taip pat duoda pamatą mano nuomonei, kad galėjo būti paslaptis, beveik prisaikdintas tylėjimas (iš čia pasireiškia visiška tyla kapitulos aktuose ir žodinėje tradicijoje) dėl vietos, kurioje buvo paslėpti karalių palaikai su insignijomis ir, galbūt, Vytauto palaikai.“

       Keletą kartų perskaitęs Śledziewskio straipsnį, priėjau prie išvados, kad jis yra padiktuotas sąžinės balso ir kad autorius pats yra saistomas priesaikos, duotos galbūt pačiai kapitulai. Nesvarbu, kad buvo XX a. – amžiai bėga, kapitulos keičiasi, bet tradicija išlieka.

       Katedros lobyno paslaptis mums nebuvo naujiena. 1984 m. rudenį, atlikdami kriptų tyrimus, nemažai kalbėjome apie šį lobyną, kuris iki Antrojo pasaulinio karo buvo saugomas rotondoje virš Katedros zakristijos ir kuris turėjo būti paslėptas, prasidėjus karui 1939 m. rudenį. Tačiau Śledziewskis apie lobyno slėpimą rašė dar prieš tuos įvykius. Kokią paslaptį tada jis turėjo galvoje? Tai paaiškėjo vėliau, kai buvo surasta 1939 m. paslėptoji lobyno dalis.

      Kai per vieną posėdį pas Dailės muziejaus direktorių Romualdą Budrį studijavome Katedros planus, aptarinėdami galimas lobyno slėpimo vietas, prisiminiau kadaise skaitęs straipsnį apie vibroakustinius tyrimus. Mane sudomino žinia apie metalų valymą nuo rūdžių vibrotechnikos (vibroakustikos?) metodu. Tada, apie 1960 m., dirbdamas restauratoriumi Istorijos ir etnografijos muziejuje, ketinau tą metodą pritaikyti archeologiniams metaliniams daiktams valyti. Bet mano idėja liko neįgyvendinta dėl aparatūros stygiaus ir metodo brangumo.

      1984 m., gavęs kolegų pritarimą, vėl nuvykau į Kauną pas prof. Kazimierą Ragulskį, tada jau didelės ir garsios Vibroakustikos laboratorijos vadovą. Problema, kurią išdėsčiau, jis susidomėjo. Netrukus į Vilniaus katedrą atvyko prof. Vyda Ragulskienė su dviem jaunais bendradarbiais ir prasidėjo vibroakustiniai tyrimai.

      Buvau šventai įsitikinęs, kad kun. dr. Piotro Śledziewskio straipsnis mums sakyte sako, kad Katedros lobynas nėra niekur išvežtas, o tiesiog saugiai paslėptas.

Spėjimas pasitvirtino. 1985 m. kovo 25 d. lobynas buvo surastas.


       Užšifruota Śledziewskio žinia tikslą pasiekė. Dar daugiau. Pasirodo, „kapitulos paslaptis“ tebegalioja ir dabar. Fizinėse lobyno paieškose dalyvavo trys asmenys: Dailės muziejaus direktorius Romualdas Budrys, Katedros ilgametis tyrėjas architektūros istorikas Napaleonas Kitkauskas ir Kultūros ministerijos Muziejų ir kultūros paminklų apsaugos Valdybos viršininko pavaduotojas Stasys Čipkus. Darbai vyko naktį, slapta.

        Atskleisti paslaptį plačiajai visuomenei buvo pavojinga dėl dviejų priežasčių: baimintasi vietinių plėšikų ir bijota radinį pagarsinti kaip auksinių daiktų lobį, nes pagal to meto įstatymus jis būtų buvęs išvežtas į Maskvos saugyklas.

       Tad kuo skubiausiai viskas buvo traukiama į muziejinių vertybių apskaitą, nes į muziejines vertybes „Centras“ nesikėsino. Bet paslaptį vis tiek stengtasi išsaugoti. Tiesa, dabar lobyno radėjai ne kapitulai prisiekė, o „bendru sutarimu“ pasižadėjo, dalyvaujant kultūros ministrui Jonui Bieliniui ir LKP Centro komiteto sekretoriui Lionginui Šepečiui, kuris savo ruožtu užtikrino, kad neišsitars antrajam CK sekretoriui – Maskvos emisarui. Viešai lobyno paslaptis atskleista tik praėjus keliolikai metų po to, kai jis buvo surastas.

      Tačiau karalių insignijų Katedros lobyne nebuvo. Ir tada paaiškėjo, apie kokį lobyną kalba Śledziewskis. Greičiausiai tas insignijas jis įvardijo kaip atskirą lobyną ir „paslėpė“ po analogiškų istorinių faktų skraiste.

       Mano supratimu, Śledziewskis netiesiogiai kalba apie Vytauto Didžiojo palaikų suradimą karalių kriptoje, remdamasis tų palaikų paieškomis, jų maskavimu ar tariamu suradimu.

       Apie palaikų slėpimą per karą, vykusį XVII a. viduryje, jis taip rašo: „Kas gi buvo tų grabų slėpimo ir maskavimo vykdytojai? Gali būti, kad tai padarė pats vysk. Tiškevičius, prisiekusių mūrininkų padedamas, o paskui Karaliaučiuje nusinešė paslaptį į kapą. […] Išlaikyti paslaptį apie minimų grabų slaptą vietą dar tebebuvo svarbu, net po 1666 m., nes žinoma, kad 1664 m. gegužės pusėje buvo įsakyta atsiųsti archyvus į Tyhociną, kadangi buvo bijoma naujo priešo užpuolimo. Vysk. Bialozoras mirė 1665 m. gegužės 17 d. už Vilniaus konvekacijoje Baltojoj.“ Visa tai labai primena XX a. 4-ajame dešimtmetyje susiklosčiusią situaciją.

       Ar Vytauto Didžiojo palaikai 1931 m. galėjo būti surasti kartu su karališkųjų asmenų palaikais? Tą patvirtintų faktas, kad prof. Kłosas po Šv. Kazimiero koplyčia suprojektavo mauzoliejų keturiems karstams ir Vladislovo Vazos urnai. Vėliau architektas Stanislawas Bukowskis perprojektavo mauzoliejų jau tik trims karstams ir urnai.

       Śledziewskis užsimena apie galimybę surasti Vytauto Didžiojo kapą: „Kaip Kirkoras prieš penkiasdešimt metų tikėjosi, kad karalių palaikai „gali atsirasti“, analogiškai turėkime viltį ir mes, kad Vytauto palaikai gali būti atrasti panašiu būdu.“

        Straipsnis baigiamas skyreliu „Po Komiteto pareiškimo“, čia Śledziewskis pateikia dvi išvadas – Komiteto ir savo: „Ką gi sužinome iš Bazilikos Gelbėjimo Komiteto pareiškimo? Pirma, kad tikriausiai pagal „istorinius duomenis“ Vytauto palaikai yra išmėtyti ir jų identifikuoti nepavyks. Antra, kad, nežiūrint į tai, labai rūpestingai buvo ieškota Vytauto grabo tuose požemiuose, kurie yra arti Vytauto antkapio ir arti jo fundacijos altorių.

       Pagal mūsų išvadas seka, kad:

1) nėra jokių rimtų istorinių duomenų, kad Vytauto palaikai yra išmėtyti;

2) ten, kur iki šiol buvo ieškoma, tikriausiai negalima buvo jų surasti dėl „istorinių duomenų“, kurie antroje XVII-jo šimtmečio pusėje galėjo priešui užrodyti paslėptų katedros turtų pėdsakus;

3) Vytauto palaikai, panašiai kaip karalių palaikai, turėjo būti paslėpti mums nepastebimoj vietoj lego artis architectonice;

4) ieškoti jų reikia visur ten, kur dar iš pagrindų negalėjo būti ieškoma;

5) dar gali būti paslaptis tokioje katedros užuolankoje, kurios jokia žmogaus akis nematė, o tarp kitko, nei paskutinysis katedros statytojas Gucevičius, nei paskutinieji restauratoriai;

6) galėjo būti išgabenti iš katedros ir kur nors kitoje Vilniaus bažnyčioj paslėpti;

7) kun. Meištavičius pasirinko gerą kelią, jei Vytauto grabo ieškojo ten, kur pagal istorinius samprotavimus visai jo ieškoti nepritiktų.

      Tiek tikrai galiu atsakyti į klausimą: „Kur yra ossa Vitoldi Magni Ducis Lituaniae“. Ryšium su kun. Meištavičiaus straipsniu „Kur yra Vytauto grabas?“ – contraspero spero: ieškokime dar – surasime.“

      Įvertinęs kun. dr. Piotro Śledziewskio straipsnyje pateiktą medžiagą, išsiaiškinęs, manau, teisingai, jo „paslėptas“ mintis, remdamasis 1985 m. tyrimų medžiaga, turiu pagrindą spėti, kad Vytauto Didžiojo palaikai yra Katedros gelbėjimo komiteto sumūrytoje kriptoje pietinėje Katedros navoje, šalia antrojo pilioriaus, skaičiuojant nuo vakarų pusės. Spėjimą turėtų patvirtinti arba paneigti tolesni tyrimai.

Komentarai
http://www.lrytas.lt/?id=12960512131294300085&view=6

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re: Vytautas Didysis
StandartinėParašytas: 08 Kov 2012 14:45 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27140
Miestas: Ignalina
Vytauto vainikas: Neįvykusios karūnacijos ir „dingusios karūnos“ reikšmės


Šis tekstas publikuojamas naujame mėnraščio „Naujasis Židinys–Aidai“ numeryje
http://www.aidai.lt/?pid=71

http://www.lrytas.lt/-12594341731257535 ... C4%97s.htm

Voruta 2010-01-10, 07:33
http://www.voruta.lt/vytauto-vainikas-n ... -reiksmes/

Paveikslėlis

Vytautas Didysis, 17 amžiaus paveikslas

Rimvydas Petrauskas (“Naujasis Židinys-Aidai”, nr. 10-11)
2009-11-29 11:38

1946 m. rugsėjo pradžioje pabėgėlių stovykloje Vokietijoje Adolfas Šapoka rašė: „Taip būdavo prieš septynerius metus. Laisvoje tėvynėje iškilmingai minėdavome Švč. Panelės gimimą ir Vytauto Didžiojo karūnavimui skirtą dieną, kaip mūsų tautinę šventę. Toji Lietuvos kunigaikščių epochos aukščiausios valstybinės garbės kulminacinė diena teikdavo mums džiaugsmo. Ar šiandien neatsistoja gyvai prieš akis kiekvienam tautiečiui tie vaizdai, kai tos šventės proga kaimai ir miestai puošdavosi vėliavomis; kai būdavo atliekami iškilmingi aktai, kai eisenose žygiuodavo jaunimas, įvykdavo savos kariuomenės paradai, laisvės kovose žuvusių pagerbimai, vainikų uždėjimai, koncertai, pobūviai…“

Šie į tremtį ką tik pasitraukusio istoriko žodžiai gerai perteikia Rugsėjo 8–osios šventės reikšmę prieškario Lietuvoje. Ir ši šventė, ir jos istorinis objektas – numatytoji, bet neįvykusi Vytauto karūnacija – plačiai tyrinėtos istoriografijoje. Akivaizdu, kad išskirtinę šventės reikšmę prieškariu didele dalimi lėmė to meto politinis konfliktas su lenkais dėl Vilniaus. O pačiu Vytauto karūnacijos klausimu tautinės istoriografijos nuosekliai gina savo pozicijas: lenkai, pradedant XV a. kronikininku Jonu Dlugošu, šioje istorijoje visų pirma mato imperatoriaus Zigmanto Liuksemburgiečio intrigą, o lietuviai pabrėžia siekį įtvirtinti valstybinį savarankiškumą.

Studijuojant to meto šaltinius, gali stebinti faktas, kad jie beveik nieko nepasako apie veikiančiųjų asmenų intencijas. „Karūnacijos audros“, – taip šiuos įvykius yra pavadinę tyrėjai, – korespondencijoje kalbama apie iš pirmo žvilgsnio antrareikšmius dalykus – krikščionybės stiprinimą husitų ir turkų pavojaus akivaizdoje, laisvės sampratą, taikos suvažiavimus. Ir čia neišvengiamai įsijungia istoriko vaizduotė, kuri iš padrikų šaltinių turi sukurti daugiau mažiau įtikinamą istorinį pasakojimą.

Šią vaizduotę maitina, o sykiu ją riboja ne tik šaltinių tekstai, bet ir tam tikras įgytas pažinimas: šiuo atveju tai viduramžiškos valstybės sampratos, jos valdymo, valdžios reprezentacijos ir simbolikos pobūdis, o kartu ir vykstantys šių reiškinių pokyčiai. Mat Vytauto karūnacijos istorija rutuliojosi baigiantis Viduramžiams, kai Europoje jau ryškėjo tam tikra politinių struktūrų stabilizacija, vyko užsienio politikos ir diplomatijos taisyklių norminimas. Kita vertus, vis dar viduramžiškos komunikacijos sąlygos paliko daug erdvės gandams, paskaloms, intrigoms ir manipuliacijoms.

Tai, kad istoriniai veikėjai šiomis sąlygomis sugebėdavo priimti adekvačius sprendimus, liudija ne tik jų pačių ir aplinkos (patarėjai, kanceliarijos) brandą, bet ir egzistuojančių politinės komunikacijos taisyklių perpratimą. Vytauto karūnacijos idėja ir yra bandymas sukurti naują situaciją esamos politinės struktūros ir galiojančių taisyklių rėmuose. Todėl galima manyti, kad istorinėje literatūroje ir savimonėje nepagrįstai yra įsitvirtinęs Vytauto beatodairiško karūnos siekio (tai suprantant tiek teigiama, tiek neigiama prasme) motyvas.

Kaip žinia, po pirmojo ir vienintelio Lietuvos karaliaus Mindaugo mirties Lietuvos valdovų titulatūra ilgą laiką varijavo. Ankstyvieji Gediminaičių giminės valdovai savo dokumentuose neretai titulavosi karaliais, taip pabrėždami savo valdžios šalyje suverenumą. Tačiau jų aplinkoje buvo žinomas dar Karolingų laikais Vakarų Europoje susiformavęs principas, kad krikščioniškoje Europoje karaliumi pripažįstamas tik popiežiaus palaiminimą ir bažnytinį patepimą gavęs asmuo.

Todėl nuo pat Gedimino laikų derybose dėl pagonių valdovų krikšto nuolat iškildavo ir Lietuvos valdovo vainikavimo idėja. Beje, šiose derybose nuo Gedimino iki Vytauto nė karto neapeliuota į Mindaugo paveldą, o tai (turint omenyje itin didelę tradicijos reikšmę to meto politinėje sampratoje) yra iškalbingas valstybinės tradicijos diskontinuiteto pavyzdys. Kita vertus, įvairiuose Europos kraštuose (Šv. Romos imperijoje, Burgundijoje, Rusioje) egzistavusi samprata apie kunigaikščio (hercogo) valdžios suverenumą įgalino politinėje praktikoje ilgainiui perimti didžiojo kunigaikščio titulą.

Būtent Vytauto laikais „didysis kunigaikštis“ galutinai tampa Lietuvos valdovo apibūdinimu. Istoriografijoje vyrauja požiūris, kad sistemingai plėsdamas savo savarankiškumą Vytautas neišvengiamai turėjo ieškoti būdų, kaip pasiekti karaliaus statusą. Ir čia susiduriame su metodologine vertinimo iš retrospektyvos problema. Istorikai dažnai linkę Vytauto veiksmus interpretuoti žvelgdami iš jo paskutiniojo didžiojo projekto varpinės, o tai trukdo deramai suvokti ankstesnius Vytauto veiksmus ir intencijas. Todėl klausimas, ar tikrai iki 1428–1430 m. įvykių Vytautas puoselėjo karūnacijos idėją, yra visiškai pagrįstas. Kitaip formuluojant, galima klausti, kiek Vytauto paskutiniųjų gyvenimo metų idėją galima paversti universaliu jo politikos motyvu?

Istoriografijoje yra atrasti ir keli ilgalaikio siekio gauti karaliaus vainiką etapai.

Pirmas atvejis – tai įvykiai Salyne 1398 m., kai Lietuvos didikai ir bajorai paskelbė Vytautą savo karaliumi. Apie šį įvykį žinome tik iš Vokiečių ordino kronikininko Jono Posilgiečio pasakojimo (tiksliau vieno sakinio), kurio nei terminija (plati vokiško žodžio konig semantika), nei informacijos pobūdis neleidžia daryti plačių išvadų. Ši istorija gali būti vertinama tik kaip simbolinė lietuvių kilmingųjų ištikimybės Vytautui deklaracija kylančio ginčo su lenkais metu. Nekelia abejonių, kad to meto lietuvių politiniam elitui turėjo būti aišku, kad karūnacijos projektas yra visų pirma tarptautinės ir universalios politikos dalykas, o ne privatus Vytauto ir didikų susitarimas.

Todėl atidesnės analizės verta tų pačių metų Ordino vadovybės instrukcija pasiuntiniams į Šv. Romos imperiją, kurioje minimas gandas apie Jogailos ir Vytauto ketinimą kreiptis į popiežių dėl karūnos lietuvių ir rusų žemėms. Toks bendras pusbrolių planas nėra visai neįsivaizduojamas, kadangi kelios karūnos vienos šeimos rankose galėjo sukurti gana patogią politinę situaciją dinastijai, dar tik bandančiai įsigalėti platesniame Europos regione. Tačiau kiti šaltiniai tokio plano nepatvirtina, bet kuriuo atveju po 1399 m. Vorsklos pralaimėjimo ir karalienės Jadvygos mirties jis tapo visiškai nerealus.

Kiek kitaip atrodo 1410 m. įvykiai, kai apie galimą Vytauto karūnaciją asmeniniame susitikime Kežmarke užsiminė tuomet dar tik Vengrijos karalius Zigmantas Liuksemburgietis. Nors toks pasiūlymas yra visai tikėtinas, tačiau jo aplinkybės ir Vytauto nediplomatiška reakcija (jis apie tai iškart papasakojo Jogailai) rodo ne tiek Zigmanto interesus suskaldyti Lenkijos ir Lietuvos sąjungą karo su Ordinu išvakarėse, kiek paties Vytauto siekį kurti apie save teigiamą nuomonę Lenkijoje.

Jei peržvelgtume Vytauto politikos bruožus XV a. pradžioje (institucinio dvaro steigimas; intensyvi reprezentacinė veikla – valdžios simbolikos atnaujinimas/majestotinis antspaudas, pilių statyba; santykių su užsienio valstybėmis plėtojimas), jie liudija pastangas įtvirtinti didžiojo kunigaikščio valdžią, tačiau dar neduoda pagrindo teigti apie daugiau mažiau reflektuotos karūnacinės programos egzistavimą. Suverenaus valdovo statuso pabrėžimas ir deklaravimas visai nebūtinai liudija vainikavimo siekį. Didžiojo kunigaikščio statusas Vytautui ilgą laiką galėjo būti visiškai priimtinas.

Tuo tarpu karūnacijos siekiui atsirasti buvo būtini pokyčiai šalies viduje ir palanki tarptautinė situacija. Ši kito pernelyg greitai, kad tvirtomis valstybės administravimo institucijomis dar neapsirūpinęs valdovas galėtų nuosekliai ir ilgiems metams į priekį planuoti bei projektuoti savo veiksmus.

Todėl 1428–1430 m. įvykiai veikiausiai buvo ne ilgalaikio plano, bet ne tokios jau ilgos istorijos atomazga. Europiniai kunigaikštiškos valdžios pavyzdžiai rodo, kad Europos politinis žemėlapis vėlyvaisiais Viduramžiais jau buvo nusistovėjęs, naujų karalysčių iš esmės nebeatsirasdavo, veikiau galima stebėti atvirkščią tendenciją – karalysčių/dinastinių unijų sudarymą.

Tai, kad karalystės rangas buvo sunkiai įgyjamas, iškalbingai liudija pavyzdys Burgundijos hercogų, kurie net ir valdydami ekonomiškai turtingiausią regioną į šiaurę nuo Alpių, skyrę milžiniškas lėšas neprilygstamai dvaro gyvenimo reprezentacijai bei vykdę aktyvią užsienio politiką, toli gražu ne visuomet buvo pasirengę tokio rango siekti, o ir pasirengę susidurdavo su neišsprendžiamomis feodalinių sutarčių, suverenumo ribų ir teritorinio nevientisumo problemomis.

Žinoma, ne visos Burgundijos hercogystės istorijos paralelės tinka Vytautui, bet ir jo atveju nereikėtų užmiršti, kad to meto LDK teritoriškai nebuvo vientisas darinys (antai Podolę Vytautas valdė kaip Lenkijos karaliaus lėną, Žemaitijos klausimas buvo išspręstas tik 1422 m. ir pan.), o valdžios stabilumas nemažai priklausė nuo valdovo sugebėjimo išspręsti vietos aristokratinio elito pretenzijas (savo padėtimi nepatenkintų Gediminaičių „suvaldymas“ taip pat užtruko).

Todėl istoriografijos ginčas dėl 1430 m. Vytauto karūnacijos idėjos autorystės iš esmės yra antrinė problema. Kur kas svarbiau suvokti, kodėl ši idėja atsirado būtent tuo metu ir kokiais būdais Vytautas rengė dirvą galimam išaukštinimui.

Kaip žinia, pirmąkart žodžiai apie Vytauto vainiką užfiksuoti 1428 m. pabaigoje Zigmanto ir Vytauto susirašinėjime. Tačiau kelių paskutiniųjų metų Vytauto veiksmai leidžia įtarti, kad ši mintis jau sukosi didžiojo kunigaikščio galvoje. Galima manyti, kad lemiamas postūmis buvo Zigmanto išrinkimas Čekijos karaliumi 1421 m. Tiesa, šaltiniai apie Vytauto planus nieko nesako, jų informacijos pobūdis ir neleidžia tikėtis išsamesnių duomenų apie valdovo ketinimus. Ir, kaip minėta, čia jau vieta istoriko interpretacinei vaizduotei. Štai keli faktai iš 1426–1428 m. Vytauto gyvenimo ir kelionių.

1426 m. didysis kunigaikštis išsiruošia į kelių mėnesių karinę ekspediciją Pskovo link. Tų pačių metų spalį trumpam nukeliavęs į Lucką, 1427 m. vyksta šiuo maršrutu: Trakai – Palenkė – Minskas – Kričiovas – Smolenskas – Kijevas – Ostrogas – Luckas – Vladimiras – Horodlė – Brasta – Melnikas – Drohičinas – Gardinas – Kaunas – Naugardukas – Vilnius. Taigi per metus aplankytos visos svarbiausios Didžiosios Kunigaikštijos vietos, gal išskyrus Polocką ir Vitebską, kuriuose, beje, pabuvota prieš metus. 1428 m. dar vienas žygis, šįkart prieš Didįjį Naugardą.

Tai, kad tų metų kariniai žygiai ne tiek reiškė politinių strateginių užduočių sprendimus, kiek buvo riteriškos ir dvaro kultūros forma bei valdovo galios demonstracija, liudija Vytauto korespondencijoje aptinkamos užuominos apie riterių ir kitų palydovų verbavimo ir bendravimo su jais ypatybes, taip pat paties Vytauto veiksmai tų žygių metu. Tai buvo kartu ir reprezentaciniai spektakliai, aplankant pakeliui esančius sritinius kunigaikščius, priimant atvykstančių kaimyninių kraštų valdovų (pavyzdžiui, Riazanės kunigaikščio) dovanas ir ištikimybės priesaikas.

1429 m. sausį surengtas tarptautinis Lucko suvažiavimas buvo visos šios reprezentacinės kampanijos kulminacija. Šis forumas buvo bene vienintelis tokio masto tarptautinis renginys per visą ilgą valdymą, kuriame Vytautas galėjo mėgautis šeimininko teisėmis (anksčiau bendri Jogailos ir Vytauto suvažiavimai su Zigmantu paprastai vykdavo Kėžmarke, prie tos pačios sienos, tik Vengrijos pusėje esančioje vietovėje).

Ši Romos karaliaus kelionė už imperijos ribų tolyn į rytus, be abejo, buvo politinė demonstracija, tačiau tai nepaneigia Vytauto savarankiškos politikos principų. Vytauto karūnacijos idėjos paviešinimas iškart užgožė visus suvažiavimo klausimus. Po to, kai lenkų diduomenės, vadovaujamos Krokuvos vyskupo Zbignievo Olesnickio ir kanclerio Jono Šafranco, veikiamas Jogaila pakeitė savo nusistatymą, kilo bene didžiausia santykių tarp Vytauto ir Jogailos bei Lenkijos krizė nuo pat 1392 m.

Istoriografijoje šie klausimai plačiai tyrinėti, juolab kad neretai prieštaringi veiksmai ar įvykiai bei šaltinių nutylėjimai suteikia peno įvairioms interpretacijoms. Istorikai paprastai mėgina surasti tam tikrą tikslingą logiką veikėjų veiksmuose, o tariamai ją atpažinę (Zigmantas – iniciatorius, Vytautas – karūna bet kokia kaina, Jogaila ir lenkų didikai – pasipriešinimas), visus kitus dalykus atmeta kaip nereikšmingus. Tačiau ar taip žvelgdami į istorinius veikėjus, nesumenkiname jų sugebėjimo mąstyti, veikti ir, jei reikia, keisti savo tikslus, atsižvelgiant į dinamiškai bekintančią politinę situaciją, kartu atimdami iš savęs galimybę adekvačiau suvokti jų poelgius?

Visų pirma reikia konstatuoti skirtingą Gediminaičių kilmės valdovų ir Lenkijos diduomenės požiūrį į valstybės struktūrą. Vytautas (o turbūt ir Jogaila, kuris iš pradžių karūnacijai pritarė) nepakankamai įvertino Lenkijos didikų aršaus pasipriešinimo galimybę. Valdovai mąstė dinastinėmis kategorijomis ir Lietuvos karalystės klausimas jiems reiškė ne tiek Lenkijos ir Lietuvos unijos reikalą, kiek naujų galimybių dinastinei valdžiai įtvirtinti atvėrimą. Tuo tarpu lenkų politinis elitas šiuose planuose įžvelgė ir potencialią grėsmę Lenkijos ir Lietuvos unijai, ir Gediminaičių tikslus stiprinti dinastinę valdžią.

Šis Jogailos ir Vytauto iš vienos pusės ir lenkų didikų iš kitos pusės požiūrių į valstybių politinės organizacijos ateitį išsiskyrimas ir paaiškina pusbrolių veiksmus, kuomet, nepaisant viešų abipusių kaltinimų, toliau buvo slapta keičiamasi pasiuntinybėmis ir ieškoma kelių kaip išspręsti sudėtingą problemą. Todėl reikėtų skirti viešą retoriką ir realius veiksmus. Įdomu, kad konflikto įkarštyje pusbroliai neatsisakė per ilgus metus susiklosčiusios tradicijos kartu medžiojant praleisti pokalėdinį laikotarpį ir susitiko Lietuvos giriose 1429–1430 m. sandūroje.

Ir apskritai stebint 1430 m. Vytauto veiksmus neatrodo, kad karūnacijos problema jį buvo iki galo užvaldžiusi. Per pirmąją 1430 m. pusę jis spėjo kelis kartus ištrūkti pamedžioti, laiškuose magistrui daugiausia rašė apie husitų problemą ir gynė savo pirklių interesus. Jis rūpinosi suvažiavimo rugsėjo 8 d. organizavimu, kvietėsi aukšto rango svečius, tačiau beveik nieko nedarė, kad palengvintų karūnos kelią Vilniaus link. Vytauto delsimą atpažino aukštas Ordino pareigūnas savo pranešime magistrui taikliai pažymėjęs, kad didysis kunigaikštis laiškuose kalba tik apie suvažiavimą, bet nieko nesako apie karūną.

Nepaisant viešai reiškiamo pasiryžimo siekti karūnos bet kokia kaina, tikrovėje Vytautas veikiausiai apie tą kainą mąstė. Lygiai taip pat kaip ir Zigmantas, kuris lemiamu momentu parinko karūnoms patį nesaugiausią kelią – per Lenkiją.

Šioje istorijoje Zigmantui buvo nepalanki precedento galimybė (ypač Burgundijos hercogų pretenzijų akivaizdoje) bei potencialus universalijų konflikto su popiežiumi eskalavimas. Pagaliau ir Jogaila mėgino suderinti du tikslus – užtikrinti sūnums elekciją Lenkijoje (todėl turėjo sutikti priešintis Vytauto karūnacijai) ir išlaikyti Lietuvos valdymą tėvoninėmis sąlygomis (Vytauto karūnacija tam ne tik neprieštaravo, bet aiškiai padėjo).

Šiame kontekste suprantamas draugiškas Vytauto ir Jogailos susitikimas 1430 m. spalį bei paskutinysis mirštančio Vytauto sprendimas patikėti Jogailai savo žmonos ir pavaldinių globą.

Tačiau visi šie politiniai skaičiavimai ir alternatyvios raidos keliai greitai buvo užmiršti. 1430 m. Švč. Mergelės Marijos gimimo dieną numatytos Vytauto karūnacijos sužlugdymas virto ilgalaikiu lenkų triumfu ir lietuvių nuoskauda.

Mirus Vytautui ir neužilgo užgesus Kęstutaičių dinastinei linijai, ši istorija Jogailaičių kilmės valdovams neturėjo didelės reikšmės. Kur kas labiau ji jaudino abiejų šalių diduomenę, t. y. tą socialinę grupę, kuriai karūnacijos reikalas ir buvo aktualiausias. Lenkijoje labai greitai buvo sukurta oficiali šių įvykių versija, kurioje visų įvykių kaltininku lengva ranka paskelbtas imperatorius Zigmantas, o didvyriais – lenkų didikai su Zbignievu Olesnickiu priešakyje.

Tuo tarpu Lietuvoje ilgainiui radosi teorija apie lenkų klastą. Jos pirmosios apraiškos pastebimos XVI a. pradžioje, kai pradėta tvirtinti, kad lenkai Krokuvoje laiko paslėpę Vytautui siųstą karūną. Vargu ar tai yra iš XV a. ateinančių žodinių pasakojimų atgarsis (po Švitrigailos mėginimo gauti Vytauto karūną daugiau ji to amžiaus LDK šaltiniuose neminima).

Ta teorija buvo apie LDK kanclerį ir Vilniaus vaivadą Albertą Goštautą suburtų mokytų vyrų istorinės interpretacijos vaisius. Taigi turime pirmąjį istorikų vaizduotės šia tema atvejį. Abu karūnos siužetą perduodantys tekstai buvo sukurti LDK Ponų tarybos aplinkoje ir yra aktyvėjančių pastangų įtvirtinti Lietuvos socialinį ir politinį išskirtinumą unijoje su Lenkija išraiška. Jie atspindi ne realią Vytauto laikų istoriją, o LDK diduomenės politines aspiracijas XVI a. pirmaisiais dešimtmečiais (1526 m. Lietuvos karalystės projektas).

Pasakojimas apie Vytauto karūną pirmąkart sutinkamas Plačiajame Lietuvos metraščių sąvade (Bychoveco kronikoje), kur rašoma, kad lenkai atėmė iš lietuvių pasiuntinių karaliaus vainiką, perkirto jį pusiau ir prilydė prie Krokuvos vyskupo karūnos, kuri „ir dabar tebėra Krokuvos pilies švento Stanislovo bažnyčioje“.

Po kelių metų, 1526-aisiais, tas pats siužetas trumpai pakartojamas LDK Ponų tarybos slaptoje pasiuntinybėje Žygimantui Senajam dėl Lietuvos karalystės įkūrimo, siūlant valdovui vainikuoti ta karūna sūnų Žygimantą Augustą.

Vytauto vainiko istorija buvo puikus istorinis argumentas Lietuvos politinių pretenzijų teisėtumui pagrįsti. Nors ir ne be klaidų, lietuvių kronikininkams pavyko rekonstruoti 1430 m. įvykius, trūkstamas grandis papildant išgalvotomis, tačiau, jų akimis, tiesai artimomis detalėmis. Vis dėlto jau po kelių dešimtmečių, atslūgus šios diduomenės politikos bangai, pasakojimas apie pagrobtas karūnas tapo neaktualus ir jo bergždžiai ieškotume vėlesniuose istoriografiniuose veikaluose.

Tik daug vėliau, XIX ir XX a. prasidėjus naujiems lenkų ir lietuvių politiniams nesutarimams, istoriografijoje ir populiarioje literatūroje iš naujo paplito tariamo karūnų pagrobimo versijos ir jų sukeltos dingusių karūnų paieškos. Ieškojimų kryptis buvo viena – Lenkija.

Ypač pagarsėjo 1910 m. Sandomire atrastos karūnos istorija, kurią kai kurie itin lakios vaizduotės lietuvių autoriai paskubėjo paskelbti vytautine ir apkaltinti lenkus karūnos pavogimu iš Vilniaus katedros.

1914 m. „Vaire“ Donatas Malinauskas rašė: „Taip tad, praslinkus penkiems amžiams, pagaliaus atsirado viena Lietuvos karūna. [...] Ar ji bus paglemžta iš Vytauto grabo Vilniaus katedroje, ar šiaip kame rasta, gal kada nors bus susekta. Šiaip ar taip nesame tauta be ambicijų, ir negali būti mums vis lygu kur turi būti padėta ir laikoma toliau taip brangi tautos liekana, kaip tas mūsų senovės liuosybės ženklas, kuriam tiek daug vargo padėjo mūsų didysis galinčius Vytautas.“

Dar dažniau teigta ir tebeteigiama, kad 1430 m. rugpjūčio mėnesį lenkų kariniai būriai iš Romos karaliaus Zigmanto Liuksemburgiečio pasiuntinių atėmė Vytautui ir jo žmonai nukaldintas karūnas, jas išsivežė į Lenkiją, kur jos nuo to laiko ir saugomos. Nepaisant dar prieškario istorikų ganėtinai tiksliai aptartos 1430 m. rugpjūčio įvykių eigos, teorija apie vainiko pagrobimą tapo tokia tvirta, kad ją kartojo ir profesionalūs istorikai.

Tačiau pasakojimas apie karūnų pagrobimą akivaizdžiai prieštarauja turimiems istorinių šaltinių duomenims ir suplaka į vieną dvi Zigmanto Liuksemburgiečio pasiuntinybes.

Pirmąją pasiuntinybę, kuri turėjo išaiškinti Vytautui teisinius karūnacijos niuansus ir kuriai vadovavo Vienos universiteto teisininkas Baptista Cigala, lenkų iš tiesų buvo sulaikyta ir apiplėšta (minimi atimti dokumentai bei dovanos).

Tuo tarpu paskui ją turėjusi vykti iškilminga pasiuntinybė (beje, jos sudėtyje buvo ir karūnacijos ceremonialui vadovauti turėjęs Magdeburgo arkivyskupas bei visas būrys imperijos kunigaikščių) su Niurnbergo auksakalių nukaltomis karūnomis Vytautui ir jo žmonai Julijonai Lenkijos ir Lietuvos taip ir nepasiekė.

To meto dokumentuose apie karūnų atėmimą žinių nėra, ir būtų itin keista, jei taip būtų nutikę. Zigmantas tikrai būtų neužmiršęs apie šį nutikimą plačiai paskelbti krikščioniškame pasaulyje, o vėliau ir paminėti viena ar kita proga.

Vienalaikiame kronikiniame Ordino tekste aiškiai rašoma, kad iškilminga Romos imperatoriaus pasiuntinybė, sužinojusi apie lenkų užtvaras, iš Frankfurto prie Oderio su karūnomis grįžo atgal į Niurnbergą.

Po Vytauto mirties didžiuoju kunigaikščiu tapęs Švitrigaila per pasiuntinius rūpinosi iš Zigmanto gauti Vytautui nukaldintą karūną, tačiau jo pastangos liko bevaisės.

Šios karūnos likimas taip ir liktų nežinomas, jei ne lakoniški, objektyvūs, su politinėmis peripetijomis mažai susiję ir todėl istorikų vaizduotės nekaitinantys ūkinio gyvenimo šaltiniai – sąskaitų knygos ir įkeitimų dokumentai. Niurnbergo miesto šaltiniuose yra bent keli įrašai, kuriuose galima rasti žinių apie Vytauto karūnacijos rengimą ir pačią karūną.

Visų pirma sužinome, kad Zigmanto nurodymu Niurnbergo miesto taryba buvo nupirkusi 104 šarvus, kuriuos Romos karalius ketino siųsti dovanų į Lietuvą. Dovanojimo aktui taip ir neįvykus, buvo mėginta tuos šarvus parduoti, tačiau galiausiai (parduoti pavyko vos vieną) visi jie atsidūrė miesto arsenalo depozite.

Bet įdomiausi duomenys yra apie Vytauto karūną, sugrįžusią nuo imperijos ir Lenkijos sienos. Jau 1431 m. Zigmantas ją už stambią 1 500 guldenų sumą įkeitė Niurnbergo pirkliui Ulrichui Ortliebui; po to ji toliau buvo įkeičiama turtingiems Ravensburgo, Bazelio ir Regensburgo miestiečiams. Paskutinis toks dokumentas žinomas iš 1434 m., vėliau informacija nutrūksta, todėl galima pagrįstai manyti, kad karūna galiausiai sugrįžo perlydimui į vietos auksakalių rankas. Nuo to laiko ši karūna pradėjo savo naują gyvenimą – istorikų ir istorija besidominčių vaizduotėje.

„Naujasis Židinys–Aidai”, nr. 10–11

http://www.lrytas.lt

Komentarai
http://www.lrytas.lt/?id=12594341731257535380&view=6

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re: Vytautas Didysis
StandartinėParašytas: 27 Bal 2012 22:40 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27140
Miestas: Ignalina
Algirdas Patackas. Vytautas Didysis - Rex Electus?


http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/apa ... d=58607097

Algirdas Patackas,
„Kultūros barai“
2012 m. balandžio 27 d. 18:40

Paveikslėlis

Vytauti Magni, Rex Electus (įrašas ant Vytauto bareljefo Romos šv. Petro bazilikoje, lietuviškoje Aušros vartų Mater misericordiae koplyčioje)

Tautos, ypač tos, kurių dabartis yra blankesnė nei praeitis, dažnai išskiria kokį nors vieną tragišką savo istorijos epizodą, tapusį mitiniu ir įsirėžusį visiems laikams į istorinę atmintį. Serbams – tai Kosovo laukas, pralaimėtos kautynės su turkais, airių katalikams – mūšis prie Boinės, lenkams – Abiejų Tautų Respublikos padalijimai…

Mums, lietuviams, – tai prarasta karališkoji Vytauto karūna. Prarasta ir tiesiogine, ir mitine prasme.

Šis depresyvus sindromas savo šešėliu tebėra užgulęs ir naująją, besiformuojančią istorinę savimonę. Tai atsispindi net naujųjų laikų istorikų žodyne: nepasiskelbusioji imperija, neįvykdžiusi misijos, šiaudinė ir t. t. Šis klausimas yra sudėtingas, daugiabriaunis, reikalaujantis subtilių ir gilių istorijos žinių, įsigyvenimo į anų laikų aplinkybes. Istorikai atkakliai bandė išsiaiškinti, kas lėmė šį dramatišką ir nelauktą likimo smūgį, palaužusį LDK gyvybinę energiją, – po to ilgus amžius neatsigauta ir tik naujieji laikai vėl teikia šiokią tokią viltį.

Tačiau istorikų pastangos kol kas bevaisės. Naujų šaltinių neatsiranda ir vargu ar atsiras, plakamasi tose pačiose koncepcijų seklumose kaip ir tarpukariu. O juk iš esmės šis faktas yra grynai juridinis, beveik nieko nelėmęs – na ir kas, kad LDK netapo karalyste? Ar tai būtų apsaugoję nuo rytuose, pelkėtų miškų gaurėse ir maskvose tūnančios, bet jau pradedančios grasinti Maskvos ordos, kuri su azijietiško kraujo injekcija gavo stiprų karingumo impulsą? Ar tai būtų sustabdę gėdingą ir banalų tuometinio elito slavėjimą? Ar tikroji nuosmukio, primenančio moralinį nuopuolį, priežastis neslypi kažkur giliau, viduje, prigimties klastose, susijusiose visų pirma su savimonės defektais? Pavyzdžiui, kauniečiai norėjo tiltą per Nemuną pavadinti Karaliaus Vytauto vardu (tai būtų derėję prie šalia esančio Karaliaus Mindaugo prospekto), bet susilaukta tokios įnirtingos istorikų reakcijos, kad šito ketinimo atsisakyta ir paliktas Vytauto Didžiojo pavadinimas...

Mažai žinomas, paradoksaliai dabar atrodantis, ne tiek reikšmingas, kiek atskleidžiantis to meto formalybių painiavą ir jų reliatyvumą, yra faktas, kad Vytautas, taip ir nesulaukęs Lietuvos karaliaus karūnos, 1421 m. buvo gavęs Čekijos (Bohemijos) karaliaus titulą. 1921 m. čekai iškilmingai šventė Vytauto karūnavimo 500 m. jubiliejų.

Vasario 16-osios Akto signataras Donatas Malinauskas, 1922 m. paskirtas ambasadoriumi Čekijoje, pasirūpino savo lėšomis padirbdinti sidabrinį sarkofagą, kuriame turėjo būti perlaidoti karališkieji palaikai, jei būtų rasti, o čekai padovanojo puošnų brokatą, kokiu išklojami karališkieji karstai. Sarkofagas saugomas Signatarų namuose Vilniuje, o jo modelį galima pamatyti Istorinėje prezidentūroje Kaune.

Trumpai prisiminkime įvykių seką.

1429 m. įvyko garsusis Lucko suvažiavimas. Mažą miestelį su keliais tūkstančiais gyventojų užplūdo bene 12 000 svečių. Tai buvo didžiūnai iš visos Europos, kartu su apsauga ir būriais tarnų. Į Lucką atvyko popiežiaus legatas, Danijos karalius Erikas VII, didysis Maskvos kunigaikštis Bazilijus I (Vytauto žentas), didysis Ordino magistras Paulius von Rusdorfas, Kijevo metropolitas Fotijus, Moldavijos vaivada, Bizantijos imperatoriaus pasiuntiniai ir kt. Svarbiausia karališkoji persona, renginio patronas buvo pats Šv. Romos imperatorius, Vengrijos karalius Zigmantas Liuksemburgietis.

Nors suvažiavimo tvarkaraštyje buvo įrašyta daug klausimų, tačiau tapo aišku, kad pagrindinis yra Vytauto karūnavimas – aktas, įtvirtinantis naują geopolitinį LDK statusą. Šitaip Lietuva buvo priimta į tuometinę ES.

Vytauto karūnos epopėja turi ilgą priešistorę.

„Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto vainikavimo karaliumi idėja subrendo ne 1429 m. Lucko suvažiavime. Šiame suvažiavime ši idėja buvo tik viešai paskelbta. Visą XIV a., Gedimino, Algirdo ir Kęstučio laikais, LDK paskelbimo karalyste klausimas iškildavo kartu su Lietuvos krikšto problema. Krikštą priėmus, tuometinis jos valdovas Jogaila gavo tik naująjį Lenkijos karaliaus titulą, Lietuvą ir toliau valdydamas kunigaikščio teisėmis. Viduramžių valdovų hierarchinėje sistemoje kunigaikščių padėtis buvo žemesnė nei karalių, be to, XV a. Europoje kunigaikštystės buvo įtraukiamos į besikuriančias karalystes. Kovą dėl LDK valdovo karūnos Lietuvos visuomenė suprato kaip kovą dėl savo valstybės suvereniteto, jos nepriklausomybės nuo Lenkijos karalystės išsaugojimą. Lietuvos paskelbimo karalyste klausimas buvo iškeltas Vidurio ir Rytų Europoje nuo pat Vytauto įsitvirtinimo Lietuvos didžiojo kunigaikščio soste 1392 m. ir Salyno sutarties pasirašymo metu 1398 m.“1 (1)

Yra duomenų, kad Salyno sutarties pasirašymo proga susirinkę bajorai paskelbė Vytautą karaliumi, tačiau į šią prielaidą kai kurie istorikai, vertindami įvykius iš tuometinės tarptautinės teisės pozicijų, žvelgia rezervuotai:

„Apie šį įvykį žinome tik iš Vokiečių ordino kronikininko Jono Posilgiečio pasakojimo (tiksliau, vieno sakinio), kurio nei terminija (plati vokiško žodžio konig semantika), nei informacijos pobūdis neleidžia daryti plačių išvadų. Ši istorija gali būti vertinama tik kaip simbolinė lietuvių kilmingųjų ištikimybės Vytautui deklaracija kylančio ginčo su lenkais metu. Nekelia abejonių, kad to meto lietuvių politiniam elitui turėjo būti aišku, kad karūnacijos projektas yra visų pirma tarptautinės ir universalios politikos dalykas, o ne privatus Vytauto ir didikų susitarimas.“2 (2)

Į šį skepticizmą galima atsakyti primenant, kad kronikininkai Lietuvos karaliais vadino ne tik Vytautą. Antai popiežiškoji Jono XXII kanceliarija Gediminą titulavo rex Lithuanorumet multorum Ruthenorum, o Petras Dusburgietis ir Vytenį vadino Vithenus rex Lethowinorum.

Kuo tad lietuviai prastesni už gotus ir germanus, kurių valdovų titulai buvo natūraliai įtraukti į krikščioniškąją feodalinę terminiją?

Dar vienas dabartinių Lietuvos istorikų argumentas „prieš“ yra tai, kad pats imperatorius Zigmantas 1430 m. dar neturėjo Šv. Romos imperijos valdovo titulo (gavo jį tik 1433 m.), tad negalėjo teikti karališkųjų regalijų. Tačiau būtent tų laikų tarptautinės teisės (dar nestabilios ir menkai formalizuotos) tradicija leidžia ieškoti argumentų, pateisinančių Vytauto titulą, įrašytą Šv. Petro bazilikoje.

Vargu ar šis įrašas yra dailininko Vytauto Kazimiero Jonyno, kūrusio Vytauto Didžiojo atvaizdą, prasimanymas, mažai tikėtina, kad pagrindinėje katalikiškojo pasaulio šventykloje būtų leidžiama šitokia laisvamanybė. Juo labiau kad tuo metu, kai buvo įkurta koplyčia, emigracijoje gyveno daug rimtų Lietuvos istorikų, Romoje netrūko istoriją išmanančių lietuvių kunigų, visi jie artimai bendravo tarpusavyje, be to, veikė popiežiškoji Šv. Kazimiero kolegija. Vilniaus katedros Šv. Kazimiero koplyčioje (XVII a.) Vytautas irgi pavaizduotas su karališkomis regalijomis, lygiai tokiomis kaip ir karalius Jogaila.

Kaip atsirado Rex electus titulas?

Labai supaprastinus, jo istorija tokia: pradžios reikėtų ieškoti tuo laikotarpiu, kai gotų ir kitų barbarų, įsiveržusių į Romos imperiją, valdovai pradėjo savo tradicijas derinti su romėniškomis. Barbarai savo karalius, kaip žinome, rinkdavo, skirtingai nuo Romos imperatorių. Padėtis komplikavosi susiklosčius tradicijai, kad karaliaus titului reikia popiežiaus palaiminimo. Karolį Didįjį Romoje, per 768 m. Kalėdas, popiežius Leonas III palaimino tokiais žodžiais: „Tegyvuoja ir tebūnie palaimintas Deos gratias didysis Romos imperatorius Karolis.“

Taip buvo įkurta Šventoji Romos imperija, universali krikščioniška valstybė, tiesa, netrukus ji suskilo. Gotų ir germanų karaliai pradėjo vadintis Romos imperatoriais – Rex romanorum. Karalių vadindavo išrinktuoju – Rex electus – nuo išrinkimo iki karūnavimo Romoje, kai popiežius jį palaimindavo, po to jau tituluodavo Rex romanorum. Kai kurie iš jų taip ir likdavo su Rex electus titulu, nes dėl vienokių ar kitokių priežasčių nesulaukdavo arba negaudavo popiežiaus palaiminimo, – taip atsitiko ir Vytautui Didžiajam. (Beje, Romoje, netoli nuo Villa Lituana yra Piazza Re di Roma – Romos karalių aikštė).

Europos istorijoje esama precedentų, kai karalius tituluojamas electus. Pavyzdžiui, jau vėlesniais laikais, 1508 m., popiežius Julijus II leido imperatoriui Maksimilianui I (1493–1519) tituluoti save Electus Romanorum Imperator, Semper Augustus, Germaniae Rex (išrinktasis Romos imperatorius, amžinai palaimintasis, Germanų karalius). O imperatoriaus Maksimiliano II visas titulas skambėjo taip:

Maximilianus Secundus Diuina fauente clementia electus Romanorum Imperator semper Augustus, ac Germaniae, Hungariae, Bohemiae, Dalmatiae, Croatiae, Sclauoniae, etc. Rex, Archidux Austriae, Dux Burgundiae, Brabantiae, Styriae, Carinthiae, Carnioliae, Lucemburgae, Wirttembergae, ac superioris et inferioris Silesiae, etc.Princeps Sueuiae, Marchio sacri Romani Imperii, Burgouiae, Moraviae, superioris & inferioris Lusatiae, Comes Habsburgi, Tirolis, Ferretis, Kyburgi et Goritiae, etc. Landtgrauius Alsatiae,Dominus Marchiae Sclauonicae, Portus Naonis et Salinarum, etc, nec non electus Rex Poloniae et Magnus Dux Lithuaniae, Russiae, Prussiae, Masouiae, Samogotiae, Kiouiae, Volhiniae, Podlachiae, Liuoniae etc. Dominus (nepainioti su Lenkijos istoriografų vartojamu titulu rex electus – remiantis Articuli Henriciani [Artykuły henrykowskie] taip buvo vadinami Seimo išrinkti karaliai).

Nėra jokių kliūčių šį titulą taikyti ir situacijai, kuri susiklostė tarp 1429 m. (Lucko suvažiavimas) ir Vytauto mirties 1430 m. Tiesa, į Codex epistoliaris Vitoldi(3) 3 šis titulas neįtrauktas, bent jau nepavyko jo aptikti, tačiau kitko vargu ar galima tikėtis, nes kanceliarinė leksika neleidžia sau juridinių laisvybių.

Tačiau tai nereiškia, kad kitame, universalesniame – kultūriniame ar kasdieniniame kontekste šis titulas nebuvo vartojamas, gal kada nors tai bus aptikta ir rašytiniuose šaltiniuose. Šiaip ar taip, šis karališkasis titulas – Rex electus – Vytauto Didžiojo atžvilgiu yra visiškai legalus ir toleruotinas šalia įprastinio, nebent koją pakištų pastaruoju metu ypač suklestėjęs seklus pseudoakademiškumas ir naujalietuviškas saviniekos kompleksas...

Išvados:

Vytautą Didįjį galima tituluoti Rex electus vidiniame, lietuviškame (ypač Lietuvos iki krikšto) kontekste, kai kalbama apie laikotarpį tarp Lucko suvažiavimo (1429) ir valdovo mirties (1430) bei vėlesnius laikus.

Tarptautiniame juridiniame kanceliariniame kontekste lieka galioti titulas Magnus Dux.

Paveikslėlis

Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto portretas. XVII–XVIII a. A.Lukšėno nuotr.

1. Jūratė Kiaupienė, Vytautas ir Lietuvos karalystės idėja Lucko suvažiavime, mkp.emokykla.lt.

2. Rimvydas Petrauskas, Vytauto vainikas: Neįvykusios karūnacijos ir „dingusios karūnos“ reikšmės, Naujasis Židinys-Aidai, 2009, nr. 10–11.

3. Antoni Prochaska, Codex epistolaris Vitoldi Magni Ducis Lithuaniae (1376–1430), Krokuva, 1882 m.

„Kultūros barai“

Komentarai Delfi
http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/apa ... &com=1&s=1

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.


Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
 Pranešimo tema: Re: Vytautas Didysis
StandartinėParašytas: 04 Vas 2022 19:50 
Atsijungęs
Svetainės tvarkdarys
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 05 Spa 2006 01:16
Pranešimai: 27140
Miestas: Ignalina

https://www.facebook.com/groups/2457685 ... nt_mention

Kęstutis Čeponis

Beveik visi praeities valdovai, dabar turintys titulą "Didysis", jais imti vadinti gerokai vėliau, negu jie gyveno.

Beje, kada Vytautą ėmė tituluoti Didžiuoju, nežinau - čia reikėtų paklausti profesionalių istorikų, kurie nagrinėjo Vytauto biografiją ir kitus su juo susijusius klausimus.

--------------------------------

Štai ką radau https://lt.wikipedia.org/wiki/Vytautas_ ... te_note-19 :

"Jau XV amžiuje Vytautas pradėtas vadinti Didžiuoju.

Pirmąją užuominą apie tai paliko nepalankiai Vytautą vertinęs Enėjas Silvijus Pikolominis, kurio teigimu, Vytautas Didžiojo vardą pelnė dėl savo žiaurumo.

Tuo tarpu Erazmas Ciolekas popiežiui Aleksandrui VI aiškino, kad savo darbais Vytautas pelnė pagarbą ir populiarumą, todėl Lietuvoje vadinamas Didžiuoju[19]."

[19] - Giedrė Mickūnaitė. Vytautas Didysis: Valdovo įvaizdis, 2008 m., p. 194, 296.,

- taip pat: Giedrė Mickūnaitė. Didžiojo valdovo suformavimas: Lietuvos Didysis kunigaikštis Vytautas („Making a Great Ruler; Grand Duke Vytautas of Lithuania“), 2006 m.


Prikabinti failai:
Vytautas Didysis - medalis.jpg
Vytautas Didysis - medalis.jpg [ 104.73 KiB | Peržiūrėta 1185 kartus(ų) ]

_________________
Tautos jėga ne jos narių vienodume, o vienybėje siekiant pagrindinio tikslo - Tautos klestėjimo.
Į viršų
 Aprašymas Siųsti asmeninę žinutę  
Atsakyti cituojant  
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 6 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
Powereddd by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007